sok od paradajza recept

Kako napraviti sok od paradajza i za šta je dobar

Poznat kao odlična preventiva protiv mnogih vrsta karcinoma, paradajz je odličan za još mnogo stvari. U ovom tekstu ćemo govoriti o tome za šta je sve dobar sok od paradajza i kako ga napraviti

Tokom godina je sprovedeno mnogo istraživanja na temu benefiti soka od paradajza i potvrđeno je da je ovo odlična preventiva i lek protiv mnogih bolesti, uključujući karcinom i dijabates. Paradajz se jede kako sirov, tako i kuvan. Uzgaja se širom sveta i postoje crvene, zelene i žute sorte. Dostupan je tokom cele godine, ali je najboljeg ukusa onaj koji se bere od jula do septembra.Paradajz je mekan, mesnat i koristi se za mnoštvo recepata. Smatra se povrćem, iako je zapravo voće. Pripada porodici Solanacae i ime na latinskom mu je Solanum lycopersicum. Sprovedeno je mnogo istraživanja da bi se utvrdilo kako paradajz deluje na zdravlje i ispostavilo se da je odličan, najviše zato što je bogat antioksidantom likopenom.

kako napraviti paradajz sok

Nutritivne vrednosti

Pre nego što pređemo na to zašto je paradajz dobar za zdravlje i na recept za sok od pradajza, pogledajmo nutritivnu vrednost jednog prosečnog ploda paradajza:

NutrijentKoličina
Proteini1,3 g
Vitamin A1241 internacionalnih jedinica
Vitamin C18,9 mg
Ugljeni hidrati5,8 g
Kalcijum14,9 mg
 

Sok od paradajza recept

Nije teško napraviti sok od paradajza ako znate kako to da radite. Osim što je jeftiniji nego kupovni, domaći sok od paradajza ne sadrži konzervanse i aditive. Ako imate paradajz, lako ga možete konzervisati u vidu soka. Sok od paradajza možete pripremiti i od paradajz pirea.

Kako napraviti sok od paradajza (RECEPT)

Da biste napravili sok od svežeg paradajza najbolje je da ga oljuštite. Ovde opisujemo kako da napravite sok od paradajza kod kuće.

  • Operite paradajz i očistite ga od peteljki i crnih fleka. Ako želite da ga odmah oljuštite, ubacite ga na par minuta u ključalu vodu, dok ljuska ne popuca.
  • Uklonite ljusku kada se paradajz ohladi. Ako ne želite da ga ljuštite, isecite ga na krupne komade i kuvajte na umerenoj vatri oko pola sata.
  • Ako želite gušći paradajz, kuvajte ga malo duže.
  • Kada se paradajz ohladi, procedite sok.
  • Sipajte sok u čistu posudu i vratite da ključa još nekoliko minuta. Kada se ohladi, možete ga koristiti odmah ili konzervisati za dalju upotrebu. Ako ne želite da ga konzervišete, možete ga držati u frižideru do tri dana.
  • Ako želite da konzervišete paradajz sok, sipajte ga u sasvim čiste flaše ili tegle (prethodno sterilisane vrelom vodom). Ostavite nekoliko centimetara do vrha posude, a zatim posudu dobro zatvorite.

Ovo je jedan od najlakših metoda da napravite sok od paradajza. Možete dodati i začine kao što su so, biber i slično, pre nego što zatvorite posudu.

Drugi recepti

Kao što je već rečeno, sok od paradajza se može pripremati i od paste ili sosa od paradajza. Ako želite da pravite sok od paradajza od sosa, samo izmešajte jednaku količinu vode i sosa. Pasta od paradajza se isto može koristiti. Izručite iz konzerve pastu od paradajza u veću posudu i dodajte četiri puta više vode nego što ima sosa – ako imate jednu čašu paste, sipajte četiri čaše vode. Možete dodati začina po želji pre nego što ohladite sok. Za pravljenje soka od paste od paradajza možete koristiti isti metod kao i sa svežim paradajzom. Naravno, najlakše je u sokovniku napraviti sok od paradajza. Sve što treba da uradite jeste da ubacite paradajz u njega. Jedino što morate da uradite jeste da uklonite semenke. Po želji možete dodavati začine, pre ili posle pravljenja soka.

Za šta je sve dobar sok od paradajza ?

Paradajz ima malo natrijuma i zasićenih masnoća i skoro uopšte nema nikakvih neželjenih reakcija na njega. Lekari preporučuju da se svakog dana pije po jedna čaša soka od paradajza zbog njegovih antioksidantnih svojstava. Paradajz je zdrav bez obzira na to da li se jede sirov ili kuvan.Paradajz podstiče stvaranje šećera i tako vam daje instant-energiju kada ga jedete. Paradajz pomaže organizmu u izbacivanju toksina i ima mnogo lekovitih svojstava. Poznato je da je odličan za kožu, a mazanje kože sokom od paradajza pomaže u toniranju kože i ovo je odličan tretman protiv akni.

Kao što je prikazano u tabeli, paradajz je siromašan ugljenim hidratima i zato je dobar za dijabetičare. Paradajz je dobar za snižavanje šećera u urinu kod dijabetičara, a odličan je i za ljude koji pokušavaju da smršaju.

Paradajz je bogat likopenom, koji je jak antioksidans. Likopen pomaže u zaštiti limfocita, te je zato koristan za snižavanje krvnog pritiska.

Paradajz pomaže u razlaganju masnoća životinjskog porekla, koje se nalaze u namirnicama kao što su jaja, sir, svinjetina i govedina, a te masnoće su odgovorne za zakrčivanje arterija. Na taj način paradajz smanjuje rizik od srčanih oboljenja.

Paradajz je bogat kalijumom, koji je vrlo važan mineral u ljudskoj ishrani. Visok nivo vitamina C u paradajzu pomaže u ojačavanju imunog sistema i borbi protiv infekcija i virusa.

Mnogo vitamina A u paradajzu „hrani“ krvne sudove i poboljšava vid. U kineskoj narodnoj medicini se ljuska od paradajza koristi kao maska za oči.

Paradajz organizmu obezbeđuje mnogo važnih vitamina i minerala kao što su vitamini A, K, B1, B3, B5, B6, B7, vitamin C, folna kiselina, gvožđe, kalijum, magnezijum, hrom, holin, cink i fosfor.

Kumarinska i hlorogena kiselina, koje se nalaze u paradajzu, pomažu u zaštiti organizma od kancerogenih materija koje udišemo kada pušimo ili udišemo duvanski dim.

Kuvanje obogaćuje paradajz u nutritivnom smislu, uprkos tome što se tokom kuvanja vitamin C gubi. Kuvanje ne samo da poboljšava ukus, već i lekovita svojstva paradajza. Paradajz je bogat fitonutrinejtima kao što su flavoni, flavonoli, hidroksicinaminske kiseline, karotenoidi, glikozidi i derivati masnih kiselina i sve navedeno ima antioksidantna svojstva koja štite telesna tkiva od propadanja.

Paradajz pomaže kod varenja i u funkciji jetre. Konzumacija paradajza snižava holesterol i štiti organizam od infekcija urinarnih puteva, stvaranja kamena u bubregu i žuči.

Sok od paradajza je odličan za izgled i rast kose. Sok od paradajza zateže kožu i kada se nanese na kožu, osvežava je, čisti, sprečava pojavu akni i ćelijska oštećenja.

Pošto deluje kao antioksidans, pomaže u zadržavanju kalcijuma u kostima, što automatski podrazumeva i jače kosti.

Paradajz stimuliše lučenje karntina, koji pomaže u bržem iskorišćavanju masnoća, a to dovodi do bržeg mršavljenja.

Zbog beta-karotena, luteina i zeaksantina, paradajz umnogome pomaže u poboljšavanju vida i zdravlja očiju.

Likopen i bioflavonoidi su mnogo bolji od beta-karotena, za koji je poznato da je odlična prevencija za karcinom. Sprovedeno je istraživanje gde se u kancerogene ćelijske strukture ubrizgavao likopen, i ta kancerogena tkiva su prestala da se razvijaju.

Da biste poboljšali lekovita svojstva soka od paradajza, možete ga mešati sa drugim sokovima, kao što je sok od šargarepe. Na tržištu postoje razne zamene za sok od paradajza koje se koriste u različitim jelima, ali te zamene nemaju nikakva lekovita svojstva kakva ima domaći sok od paradajza.