karanfilic kao lek za zubobolju

Karanfilić kao lek za zubobolju, loš zadah, holesterol, mršavljenje….

Začin karanfilić kao lek

Najpoznatiji je kao lek protiv zubobolje ali ovaj simpatični začin krije mnoga druga neverovatna lekovita svojstva…Snižava holesterol, podstiče mršavljenje, poboljšava probavu, eliminiše loš zadah iz usta a mnogi tvrde i da je odličan afrodizijak.

Začini igraju važnu ulogu u osnaživanju ukusa i arome hrane. Mogu se koristiti kao dodatak koji će prijati svim čulima, svojim jedinstvenim ukusom. Karanfilić ili klinčić je jedan od tih začina koji imaju aromatičan miris i jak ukus. U većem delu sveta upotreba ovog začina je rasprostranjenija, karanfilić je esencijalni dodatak jelima, koji pojačava ukus (pogotovo čilija, pasulja, supe, boranije, i sličnih).

Latinski naziv za karanfilić je clavus, što u prevodu znači nokat. A i zapravo, ‘glava’ karanfilića malo podseća na nokat. Izgleda kao pupoljak, koji je zakačen za peteljku. Ti pupoljci karanfilića se skupljaju kada su ružičasti, i suše se dok ne postanu braon boje.Ovaj začin ne samo što daje poseban ukus hrani već se može koristiti i kao lek za mnoge tegobe.

Karanfilić je izuzetno važan začin, koji bi trebalo svakodnevno unositi, on utiče na mršavljenje a osobe koje imaju povišen holesterol mogu konzumirajući ova začin dovesti holesterol u normalu. Osim toga klinčić je bogat je vitaminima važnim za zdravlje poput K, A i C, kao i elektrolitima: magnezijumom, natrijumom, kalijumom, i drugima.

karanfilic kao lek za holesterol

Karanfilić kao lek – upotreba

Začin karanfilić kao lek protiv holesterola i šećera u krvi

Prema istraživanju iz 2006. godine, karanfilić je od velike pomoći organizmu, kada je reč o održavanju nivoa šećera u krvi, kod pacijenata koji su dijabetičari. Primećeno je da karanfilić oponaša aktivnost insulina, kada se proguta. Takođe, zapaženo je da karanfilić značajno smanjuje koncentraciju holesterola u krvi. Prema podacima zdravstvenih organizacija, 10 grama karanfilića u prahu, efektno deluje na povišen holesterol u krvi, jer povećava sintezu triglicerida u telu, čime se smanjuje koncentracija holesterola u krvi.

Kako se koristi karanfilić kao lek za holesterol i dijabetes

Visok nivo holesterol i šećera u krvi su problemi koji najčešće idu zajedno.Lekari preporučuju pacijentima koji imaju povišen holesterol ili su dijabetičari, da svakodnevno konzumiraju karanfilić, najbolje sa hranom. Ili, možete koristiti napitak od karanfilića koji se pravi od 10 grama karanfilića u prahu, dobro promešanog u čaši mlake vode.

Kao lek za zubobolju i protiv zadaha

Najšira upotreba karanfilića je u sferi problema sa zubima, kao što su naticanje, bol u desnima, zubobolja i loš zadah. Karanfilić ima analgetička i anestetička svojstva. Takođe, eliminiše bakterije koje rastu u ustima, jer ima antibakterijska dejstva.Zadah iz usta je najčešće povezan sa pokvarenim zubima. Za uklanjanje lošeg zadaha, karanfilić deluje esencijalnim uljima koje ispušta tokom žvakanja.

Kako se karanfilić protiv zubobolje upotrebljava

Za zubobolju- nanesite malo ekstrakta karanfilića (ulje karanfilića) na deo koji vas boli. Ali ne preterujte, jer prevelika upotreba može izazvati oštećenje sluzne membrane.

Za loš zadah- žvaćite ceo karanfilić ili dva, dok ne ispuste esencijalna ulja.

Karanfilić za mršavljenje

Ovaj začin poznat i kao klinčić poboljšava probavu i ubrzava metabolizam pa se koristi i za mršavljenje.Najpoznatiji recept za skidanje kilograma sa ovim začinom je:

Karanfilić , đumbir i cimet

  • Pripremite po 30 grama od sva 3 začina i dobro promešajte
  • svakog jutra na prazan stomak pre obroka uzmite po jednu kašiku mešavine zašina ,razmućenu čaši vode.
  • Karanfilić za mršavljenje se ne sme koristiti duže od mesec dana.

Karanfilić i lan za mršavljenje

Lan i karanfilić su takođe popularna mešavina za mršavljenje i čišćenje organizma od parazita.Najbolje je da kupite mleveni karanfilić i lan i da ih izmešate u razmeri 10:1.Na 100 grama lana 10 grama karanfilića.Dve ravne kašike ove mešavine dodajte u supu ili mlaku vodu i pijte 3 dana u toku nedelje zaredom.Posle toga napravite pauzu od 4 dana pa pnovite ukupno 4 puta.

Za probavu

Karanfilić je najpoznatiji kao začin koji deluje protiv nadimanja. On se dodaje u hranu upravo zato da bi smanjio nadražaje u stomaku, i smanjio rizik od gasova, koje izazivaju neki drugi sastojci hrane. Takođe, karanfilić poseduje antiupalna i antibakterijska svojstva, te se koristi i za lečenje blagih bakterijskih infekcija.

Kako se upotrebljava:

Najbolje je da karanfilić dodate u svakodnevnu ishranu. Možete ga koristiti u obliku praha, ili ga žvakati celog, kako biste imali željeni efekat na sistem organa za varenje. Ako ga jedete, zagrizite ga kutnjacima i sačekajte 5-6 minuta, dok ne ispusti sva esencijalna ulja. Nemojte ga previše žvakati.

Ublažava gorušicu

Karanfilić je poznat i po tome što ublažava probleme sa kiselinom. Osim što sprečava nadimanje, koristi se i za pražnjenje želuca. Istraživanja ukazuju na to da konzumiranje karanfilića povećava silu kontrakcija u jednjaku i crevima, te hrana brže izlazi iz želuca i tako se sprečava nakupljanje kiseline.

Kako se koristi:

Za ublažavanje stomačnih problema, možete žvakati karanfilić nakon obroka. Dok jedete karanfilić, nemojte unositi ništa slatko. Ako želite, možete samo popiti malo vode.

Ublažava bol u zglobovima

Kao što je već rečeno, karanfilić ima efektna antiupalna svojstva, zahvaljujući kojima smanjuje bol u zglobovima kod pacijenata koji boluju od artritisa. Masaža bolnih zglobova uljem karanfilića može smanjiti upalu i otok, i tako doneti olakšanje.

Upotreba:

Uzmite par karanfilića i sameljite ih ili ih pecite dok su celi. Umotajte ih u meku krpu i stavite na deo koji vas boli. Osim ovoga, možete sipati par kapi esencijalnog ulja karanfilića u vodu, i u nju umočiti noge. To će vam doneti brzo olakšanje od bola.

Uklanja respiratorne probleme

Karanfilić se često koristi zimi, protiv bola u grlu i kijavice, i zahvaljujući antiupalnim svojstvima, on je dobro, prirodno rešenje. Takođe, koristi se kao preventivna mera protiv raka pluća.

Upotreba:

Napravite čaj od karanfilića i pijte ga barem 2-3 puta dnevno, kako biste ublažili kašalj i bol u grlu. Karanfilić možete ubaciti u ključalu vodu i sačekati da ispusti esencijalna ulja, pa presuti u šerpu i koristiti za inhalaciju.

Uklanja stres

Ulje karanfilića (pogotovo eugenol) se često koristi u aromaterapiji, za uklanjanje stresa i depresije kod pacijenata.

Kako se koristi:

Dodajte par kapi ulja karanfilića u kadu i nakon kupke, osećaćete se osveženo i opušteno.

Rešava probleme sa kožom

Zahvaljujući antibakterijskim i antiupalnim svojstvima, može se koristiti za uklanjanje bubuljica i akni. Takođe, ima efekat sjaja na koži, a smanjuje vidljivost mrlja i modrica.

Upotreba:

Dobro izmrvite karanfilić i pomešajte ga sa kašikicom soka od limuna i medom. Nanesite na lice i sačekajte 20 minuta, pa isperite vodom.

Karanfilić čaj

Čaj od karanfilića se koristi za zubobolju, upalu desni, upalu sinusa i reumatske bolove…
Priprema ovog čaja je jednostavna.Usitnite jednu kašičicu karanfilića u avanu ili u mlinu za kafu.Kuvajte u decilitru kipuće vode 5 do 10 minuta, ostavite da se prohladi i čaj od karanfilića je gotov.

Kako odabrati i čuvati karanfilić

Kako se bira karanfilić:

  • Pokušajte da nađete ceo karanfilić, umesto da kupujete karanfilić u prahu. Prah lakše „izlapi“ i izgubi aromu i esencijalne komponente.
  • Potrudite se da nađete sušeni karanfilić. Nekada ga možete kupiti na pijaci.
  • Kako biste proverili kvalitet, ubacite karanfilić u vodu. Trebalo bi da pluta u vertikalnom položaju.
  • Da biste izbegli bilo kakav rizik, kupujte karanfilić od pouzdanog trgovca ili u prodavnici zdrave hrane.

Kako se karanfilić čuva:

  • Stavite ga u zatvorenu teglu ili sličnu posudu
  • Zaštite karanfilić od vlage
  • Sušeni karanfilić ima rok trajanja oko godinu dana, a karanfilić u prahu se može čuvati šest meseci

Mere opreza kod konzumiranja karanfilića

Razgovarajte sa svojim lekarom pre korišćenja ulja karanfilića ili konzumiranja karanfilića u sledećim slučajevima:

  • Ako imate istoriju akutnog ili hroničnog krvarenja, patite od nekog poremećaja koji izaziva krvarenje, ili ako uzimate lekove za proređivanje krvi.
  • Ukoliko znate da je neko u vašoj porodici osetljiv na karanfilić ili ima alergiju.
  • Ako dojite bebu.

Ukoliko ste koristili karanfilić i imate neku reakciju poput svraba u usnama, otoka, upale, crvenila, ili neku alergijsku reakciju, odmah prestanite sa uzimanjem.