paskanat uzgoj

Paškanat – priprema, upotreba, uzgoj, uticaj na zdravlje

Paškanat – zamena za šargarepu

Botaničko ime: Pastinaca sativa

Majka priroda nudi na hiljade vrsta povrća, svako sa svojim paketom hranljivih materija koje su višestruko korisne za zdravlje. Neka od njih su postala omiljeni sastojak u jelima, kao što su paradajz, brokoli, kelj, crni luk i kupus. Ali šta je sa drugim vrstama povrća kojima se ne posvećuje ista pažnja, premda su podjednako  dobra za zdravlje? Paškanat  (paštrnjak) se savršeno uklapa u ovaj opis.

Šta je paškanat?

Paškanat ili paštrnjak (Pastinaca sativa) je dvogodišnja biljka, što znači da cveta u drugoj godini i nakon toga uvene. Pripada porodici štitara (Apaiaceae), u koju spadaju i šargarepa, mirođija, kumin, peršun i kim. Paškanat (paštrnjak) toliko liči na šargarepu da ih mnogi mešaju. Jedina razlika je u tome da je šargarepa narandžasta, dok je paškanat svetlije boje.

Paškanat su gajile i drevne civilizacije, kao što su Grci i Rimljani. Međutim, nema mnogo podataka o tome jer su ga nekom trenutku kategorisali kao šargarepu (pastinaca) zbog velike sličnosti.

Sadnja paškanata se obično obavlja pre zime jer upravo u to vreme dobija svoj, jedinstveni, slatki ukus. Zrela biljka paškanata može da izraste i do 1,5m (od korena do vrha listova). Omiljena je među baštovanima koji vole da gaje povrće sa kratkim vremenom rasta.

paskanat priprema

Upotreba

Upotrebljava se koren, vrlo retko i listovi.Upotreba paškanata je ograničena na kulinarstvo mada se može koristiti i kao lek.

Za šta je paškanat dobar ?

Skorašnje studije pokazuju da paškanat ima neka lekovita svojstva. U najznačajnija spadaju:

  • Poboljšava zdravlje srca

Paškanat sadrži pristojnu količinu kalijuma, koji deluje kao vazodilatator (jedinjenje koje sprečava skupljanje arterija i vena) i sprečava pojavu viskog krvnog pritiska i naprezanje srca. Sadrži i folnu kiselinu koja snižava nivo homocisteina u krvi, a on je povezan sa bolestima srca.Za bolje zdravlje srca i krvnih sudova trebalo bi iskoristiti ovo zanimljivo povrće i uvrstiti ga u ishranu.

  • Odličan je izvor vlakana

Paškanat je poznat i kao odličan izvor rastvorivih vlakana koja snižavaju nivo lošeg holesterola i smanjuju rizik za nastanak dijabetesa. Pored toga, pospešuju varenje jer olakšavaju kretanje hrane kroz creva, čime se ublažava konstipacija i drugi poremećaji varenja.Dakle dobar je i za zdravlje oragana za varenje.

  • Smanjuje rizik od urođenih defekata

Folna kiselina u paškanatu je poznata po tome da smanjuje rizik za nastanak defekta neuralne tube  kod novorođenčadi. Povezana je sa ublažavanjem simptoma depresije i pomaže majkama novorođenčadi da se izbore sa postporođajnom depresijom.

  • Pomaže kod održavanja telesne težine

Rastvoriva vlakna u paškanatu daju duži osećaj sitosti i sprečavaju lučenje grelina, hormona gladi. U suštini, može da vam pomogne da smanjite količinu hrane koju jedete preko dana i tako je koristan za mršavljenje.Sadrži malo kalorija pa je pored pomenutih svojstava odličan kao deo dijeta za mršavljenje.

  • Jača imuni sistem

Pašakanat je odličan prirodni lek koji jača imunitet.Paškanat sadrži vitamine C i E, poznate borce protiv slobodnih radikala koji izazivaju razne bolesti. Vitamin C pospešuje proizvodnju belih krvnih zrnaca pa tako jača imuni sistem i odbranu od raznih mikroba.

Kako se uzgaja paškanata u vrtu ?

Paškanat uzgoj:

Za uzgoj pašakanata nije potrebno mnogo sredstava ni znanja.Dobra stvar kod paškanata je ta da je on otporna biljka i preživljava hladne zimske mesece bez problema. Slede saveti koji će vam pomoći ako planirate gajenje paškanata u svom vrtu.

Sadnja

Kada počinjete uzgajanje paškanata, imajte na umu da morate da nabavite sveže seme, ukoliko želite dobar rod. Na svaka 2,5cm stavite po 2 semena, na dubini od oko 1cm.Da bi sadnja bila uspešna pre setve rastresite zemljište do dubine od 30 do 40cm, pošto paškanat može da raste prilično u dubinu. Na kraju, dodajte sloj komposta, debljine 5 – 10cm. Za neke 2 do 3 nedelje paškanat će početi da niče.

Berba

Paškanatu je potrebno oko 16 nedelja da dostigne zrelost. Koren možete da počnete da vadite krajem leta ili početkom jeseni, kada lišće počne da vene. Ne morate da izvadite svaki koren, već ostavite neke da biste imali svežeg paškanata i tokom zime. Pored toga, koren koji je malo zahvaćen mrazom ima najlepši ukus.Ovo je nagrada za svakog ko se opredeli za gajenje paškanata u svom vrtu.

Nega

Kako sadnice krenu da rastu, moraćete da počnete sa proređivanjem, tako da obezbedite od 8 do 15cm prostora između svake biljke da biste dobili zdrav rod. Takođe, ako planirate da ostavite neke biljke preko zime i nakon nje, pokrijte ih malčom i izvadite korenje čim se sneg otopi.

Morate da vodite računa o nekim bolestima kada gajite paškanat, kao što je infestacija mrkvinom muvom. Mrkvina muva je mala, ima crno telo, a njene larve se hrane korenom šargarepe. Kada larva prodre u paškanat, odmah morate da bacite oštećen rod. Infestaciju možete da sprečite tako što ćete ograditi biljke polietilenskom folijom visokom 60cm.

Koren paškanat mogu da napadnu razne vrste truleži pa i o tome morate da vodite računa. Uzrok mogu da budu gljivice ili suša, previše plodno tlo ili oštećenja usled lošeg okopavanja. Da biste sprečili pojavu truleži, pažljivo okopavajte i pravilno zalivajte.

Kako se priprema paškanat?

Paškanat se priprema slično šargarepi. Evo nekoliko metoda koje možete da isprobate:

  • Pečenje u masnoći – Isecite paškanat na prutiće i zapecite ga kao zdravu zamenu za pomfrit.
  • Pečenje na roštilju ili u pećnici – Paškanat i šargarepa isečeni na kriške i pečeni odličan su prilog uz glavno jelo od mesa.
  • PrženjeIseckajte paškanat na kockice i pržite u kokosovom ulju da biste dobili zdravi heš brauns.
  • Dodatak čorbama i supama – Pomešajte paškanat sa drugim povrćem i začinima da biste dobili osvežavajuću, zdravu čorbu.

Vidite da priprema paškanata nije komplikovana.Pre nego što počnete da izvodite kulinarske čarolije sa paškanatom, morate da naučite kao da izaberete koren sa najboljim ukusom. Uvek birajte koren koji je mali ili srednje veličine, pošto je veći koren vlaknast i teško se kuva. Izbegavajte one koji imaju mnogo žilica i smeđih fleka jer je to znak lošeg roda. U idealnim okolnostima, trebalo bi da ga kupujete paškanat kod zvaničnog organskog proizvođača.

Recept za zimski čorbu od paškanata

Sastojci:

  • 2 kašike organskog butera ili organskog kokosovog ulja
  • 1 veća glavica crnog luka isečena na kockice
  • Približno 2 ½ šolje mladog, tankog paškanata, oljuštenog i isečenog na kockice veličine zalogaja
  • 2 kašičice karija u prahu (ova količina će dati pikantan ukus)
  • 4 šolje povrtnog, pilećeg ili goveđeg bujona
  • 1 kašičica kumina
  • himalajska so i sveže mleveni crni biber po ukusu
  • 11/2 šolje domaće kisele pavlake

Priprema:

  1. zagrejte buter u posudi za čorbu srednje veličine
  2. dodajte luk i mešajte dok ne omekša
  3. dodajte paškanat i dinstajte par minuta da omekša
  4. umešajte kari i kumin i dinstajte pola minuta da se sastojci prožmu
  5. uspite bujon po izboru
  6. dodajte so i biber i dobro promešajte
  7. dovedite čorbu nakratko do tačke ključanja, smanjite vatru i ostavite da se krčka oko 30 minuta
  8. sklonite posudu sa vatre i stavite 5 minuta da se prohladi
  9. dodajte kiselu pavlaku i dobro izmešajte sve sastojke štapnim mikserom
  10. proverite da li ima dovoljno soli i bibera i poslužite