smrad nogu

Uklonite smrad nogu pomoću sode bikarbone i limuna

Neprijatan miris stopala

Medicinski naziv za smrad nogu je bromidroza, i ovo može biti stvarno neprijatan problem za osobe koje pate od istog.

Kada je reč o neprijatnom mirisu koji dolazi iz stopala, postoje dve stvari sa kojima se treba pozabaviti – bakterije i znoj. Znoj sam po sebi nije taj zbog kog osećate neprijatan miris, nego bakterije koje se nalaze u vlažnom okruženju.

Znoj uglavnom nema nikakav miris, osim kada ga luče žlezde iz pazuha i genitalnog područja. U tim žlezdama (apokrinim) nalaze se belančevine i aminokiseline koje hrane bakterije, zbog čega se oseća poseban neprijatan miris. Bakterije na stopalima ispuštaju određenu vrstu gasa kada jedu, što je glavni uzrok za smrad nogu.

Svako može imati znaojava stopala, bez obzira na godišnje doba, ili temperaturu. Ali, tinejdžeri i trudnice su posebno podložni ovom problemu jer ih hormonske promene teraju da se više znoje.

kako ukloniti smrad nogu

Ako ste ceo dan na nogama, verovatnije je da ćete se znojiti. Ukoliko ste pod velikim stresom ili imate medicinski problem, hiperhidrozu, zbog kog se znojite više nego obično, možete očekivati mokra stopala i kao posledicu smrdljive noge.

Ako možete naći način da vam stopala ostanu suva, čista i bez bakterija, ne morate da brinete o izuvanju kada su tu drugi ljudi. To je lakše reći nego uraditi i, kada vam je potrebno malo pomoći, natapanje stopala u vodi će ukloniti bakterije i sa njima, neprijatan miris.

Kako ukloniti smrad nogu

Ako ste se pitali kako ukloniti smrad nogu i da li postoji neki jednostavan prirodan lek evo odgovora

Soda bikarbona

Soda bikarbona je dobro rešenje za uklanjanje neprijatnog mirisa stopala. Ona neutralizuje pH nivo znoja i smanjuje bakterije.

Evo kako sprečiti smrad nogu uz pomoć sode bikarbone

U toplu vodu, dodajte soda bikarbonu (kašika sode na litar vode) i natapajte noge 15-20 minuta svako veče, oko nedelju dana. Soda bikarbonu možete posuti po čarapama i obući pre nego što se obujete.

Penušava kupka od soda bikarbone i limuna

Soda bikarbona ima toliku upotrebnu vrednost da je gotovo nemoguće izlistati sve, ali kada je reč o neugodan miris nogu, odličan je prirodni lek.

Soda bikarbona je odlična za gljivice, prirodno uklanja smrad nogu tako što ubija bakterije i gljivice i omekšava stopala. Limun sužava pore i tako će sprečiti preterano znojenje koje izaziva skupljanje bakterija, a uz to ima i prirodno svež miris.

Trebaće vam:

  • 1/4 šolje soda bikarbone
  • 8 šolja vode
  • sok od jednog limuna
  • lavor za noge

Uputstvo:

Sipajte ¼ šolje soda bikarbone u lavor, pa preko nje pospite oko 8 šolja tople (ali ne vrele) vode. Iscedite sok od jednog limuna, potopite noge i promešajte. Natapajte ih 15-20 minuta, pa dobro osušite peškirom.Ovo je veoma efikasno srestvo koje gotovo trenutno uklanja smrad nogu i osvežava.

Kupka za noge sa Epsom solima

Epsom soli neutrališu neprijatan miris, i ublažavaju bol u stopalima.Možete da nabavite epsom so u prodavnici zdrave hrane.

Trebaće vam:

  • pola šolje Epsom soli
  • 8 šolja tople vode
  • lavor za noge

Uputstvo:

Rastvorite pola šolje Epsom soli u 8 šolja tople vode, pa natapajte stopala pola sata, 1-2 puta dnevno. Nakon kupke, dobro ih osušite.

Kupka od žalfije i ruzmarina

Žalfija ima antibakterijska, antivirusna i antigljivična svojstva, a uz to i sužava pore. Ruzmarin deluje antibakterijski i protiv gljivica, sužava pore pto znači da oba sastojka pomažu u minimalizaciji proizvodnje znoja u znojnim žlezdama. Manje znoja znači manje idealnog okruženja za bakterije a to je najvažnije ako želimo ukloniti smrad stopala.

Trebaće vam:

  • 1 kašičica sušenog ruzmarina
  • 1-2 kašiice sušene žalfije
  • mali lavor za noge

Uputstvo:

Napunite lavor vrelom vodom i dodajte biljke. Sačekajte da se prohladi toliko da je još uvek toplo kada stavite noge. Natapajte stopala pola sata, 1-2 puta dnevno.

Ulje lavande

Lavanda ne samo da miriše lepo, nego i uništava bakterije. Plus, ima antigljivična dejstva koja efektno leče neprijatan miris stopala.

  • Sipajte par kapi esencijalnog ulja lavande u toplu vodu.
  • Natapajte noge u njoj 15-20 minuta.
  • Ponavljajte dva puta dnevno par dana.

Đumbirov koren

Đumbir je takođe efektno rešenje za neprijatan miris stopala, pošto sprečava rast bakterija i uklanja toksine.

  1. Ispasirajte đumbirov koren srednje veličine. Sipajte šolju vrele vode i ostavite da se krčka 10-15 minuta.
  2. Iskoristite filter za kafu kako biste procedili tečnost. Njom masirajte stopala svako veče pre spavanja.
  3. Ponavljajte ovaj proces svakog dana, dok ne primetite poboljšanje.

Uz pomoć ovih domaćih recepata, lako ćete ublažiti ili ukloniti neprijatan miris stopala. Isprobajte razne kombinacije, dok ne nađete onu koja odgovara vašem problemu. Ako ne uspete da barem ublažite smrad nogu , zatražite lekarsku pomoć. Ozbiljno gljivično oboljenje može takođe biti odgovorno za smrdljive noge.

Na stopala možete sipati bebi puder, koji će upiti znoj i rešiti se mirisa. On deluje zato što uklanja bakterije. Ako ga nemate u kući, poslužite se kvalitetnim dezodoransom, i stopala će vam duže ostati suva. Postoji još puno jednostavnih, prirodnih rešenja za problem sa neprijatnim mirisom nogu.

Saveti

Održavanje stopala svežim i mirisnim svodi se na dobru ličnu higijenu i redovno menjanje obuće. Da bi vam stopala uvek bila suva:

  • Nikad nemojte nositi isti par patika ili cipela dva dana zaredom. Radije menjajte obuću svakog drugog dana, kako biste joj obezbedili barem 24 sata da se osuši.Ovo je proveren način da se spreči smrad nogu.
  • Isto to važi za tinejdžere: treba da imaju barem dva para patika, kako ne bi nosili iste dva dana zaredom.
  • Perite i sušite noge svakog dana i menjajte čarape (u idealnom slučaju- pamučne, ne najlonske) svakog dana.
  • Redovno secite nokte na nogama, ne dozvolite da budu dugački i turpijajte suvi višak kože. Kada se noge oznoje, neuklonjeni višak kože je idealno mesto za taloženje bakterija.

Ako vam se stopala često znoje, možete uraditi sledeće:

  • Nakon tuširanja ili kupke, vatom natapkajte medicinski alkohol između prstiju – alkohol isušuje kožu između prstiju. Ovo uradite nakon brisanja peškirom.
  • Poprskajte dezodorans u spreju ili antiperspirant po stopalima – običan dezodorans za pazuh ili antiperspirant deluje podjednako dobro kao onaj sprecijalizovan za stopala, a košta manje.
  • Koristite mirisne uloške za obuću.
  • Probajte sportske čarape koje imaju rupice kako bi koža mogla da diše. Postoje i antibakterijske čarape, u kojima se nalaze hemikalije koje sprečavaju pojavu bakterija koje se hrane znojem.
  • Nosite kožnu ili platnenu obuću, jer u njoj stopala mogu da dišu, za razliku od plastične.
  • Nosite sandale sa otvorenim prstima leti, a uveče idite bosi po stanu.

Zanimljiva činjenica o stopalima

Od 2-3 miliona znojnih žlezda, koliko ih imamo u celom telu, pola miliona nalazi se u stopalima. Naučnici smatraju da to ima veze sa prošlosti, kada smo svuda išli bosi jer nije bilo obuće, pa su nam se stopala grejala na toplotu i suncu. Ovolika količina znojnih žleda omogućavala im je da se bolje prohlade.