10 najboljih čajeva za trudnice
Sigurno ste svesni da mnogi čajevi u trudnoći mogu uticati na zdravlje majke i bebe.U nastavku saznajte koji čajevi se preporučuju dok ste u drugom stanju a koje treba izbegavati.
Ritual ispijanja čaja je nešto što većina žena praktikuje i tokom trudnoće. Čaj je dobar zbog svog sadržaja polifenola koji štite srce, hranljivih materija koje jačaju imuni sistem i antioksidanata koji smanjuju rizik od oboljevanja od raka.

Poslednjih godina biljni čajevi su postali veoma popularni. Biljni čaj je infuzija dobijena od listova, semena, korena ili kore i vruće vode. Ovakva vrsta napitka ne sadrži ni jednu uobičajenu vrstu listova biljke čaja.
Ispijanjem dobro natopljenog biljnog čaja, dobijamo sve korisne sastojke lekovite biljke u lako svarljivom obliku. Infuzije raznovrsnog lekovitog bilja imaju blagotvorno dejstvo na onoga ko ih pije.
Da li su biljni čajevi bezbedni u trudnoći?
Biljni čajevi su ukusni, a postoje hiljade kombinacija koje možete da odaberete. Međutim, tokom trudnoće ne smeju da se piju svi biljni čajevi. To što oni sadrže samo prirodne sastojke, ne znači i da su bezbedni.
- Mnoge lekovite biljke mogu da budu štetne u trudnoći. Neki biljni čajevi smeju da se konzumiraju samo u umerenoj količini, jer sadrže koncentrovanu infuziju lekovitog bilja, za razliku od kuvane hrane.
- Američka Uprava za hranu i lekove ne raspolaže sa previše podataka o različitom lekovitom bilju, tako da ova institucija ne odobrava brojne biljne čajeve, jer delovanje lekovitog bilja na fetus u fazi razvoja nije poznato.
Korisne strane ispijanja biljnog čaja u trudnoći
Srećom, postoje biljni čajevi, koji se posebno preporučuju kao korisni u trudnoći. Konzumiranje ovih čajeva u trudnoći je dobro i oni ne izazivaju nikakve komplikacije.
- Oni hidriraju organizam u situacijama kada ispijanje obične vode ne prija.
- Biljni čajevi obezbeđuju raznovrsne hranljive materije, neophodne organizmu žene u trudnoći.
- Za razliku od kafe, biljni čajevi ne sadrže kofein.
- Oni smanjuju nivo stresa i anksioznosti.
- Oni ublažavaju jačinu jutarnje mučnine.
- Oni pomažu materici da se pripremi za porođaj.
Spisak biljnih čajeva bezbednih za trudnice
U nastavku članka ćemo navesti spisak 8 biljnih čajeva, koje možete da konzumirate u toku trudnoće.
- Čaj od lista maline
Od 24. nedelje trudnoće, trudnica dnevno može da pije jednu šolju ovog čaja. Čaj od lista maline ima visok sadržaj kalcijuma i magnezijuma. Ovaj biljni čaj priprema matericu za porođaj i sprečava postporođajno krvarenje.
- Čaj od đumbira
Trudnice koje pate od jutarnje mučnine mogu da piju čaj od đumbira. Ovaj čaj pospešuje varenje i ublažava probleme sa želucem. Čaj od đumbira može da se pije u količini od 2 – 3 šolje dnevno.
- Čaj od pitome nane
Tokom rane trudnoće konzumiranje čaja od pitome nane je dobro, jer ublažava mučninu i povraćanje. Pored toga, opušta trbušne mišiće
- Čaj od roibosa
Roibos je žbunasta biljka koja raste u Južnoj Africi i pripada familiji mahunarki. Žbun ove biljke oblikom podseća na metlu, a za pripremu čaja se koriste igličasti listići, koji kada se osuše dobiju crvenu boju. Otuda i ime ove biljke – roibos na afrikansu znači crveni žbun. Roibos je poznat i kao afrički crveni žbun, planinski čaj, afrički crveni čaj, ali i kao majčino čudo.
Moćni napitak koji se priprema od listova ove biljke, odličan je čaj tokom trudnoće. Sadrži brojne antioksidante, kalcijum i magnezijum. Dobar je za varenje i ublažava refluks kiseline.
- Čaj od koprive
Ovaj biljni čaj od koprive ima visok sadržaj hranljivih materija, kao što su gvožđe, kalcijum i magnezijum. To je dobar čaj za trudnice.
- Čaj od maslačka
Ovaj čaj ima veoma visok sadržaj kalijuma i blago, ali delotvorno, diuretičko dejstvo. Pomaže kada retencije tečnosti (zadržavanja tečnosti u organizmu) postane problem u trudnoći.
- Čaj od matičnjaka
Čaj od matičnjaka ima umirujuće dejstvo. Ublažava razdražljivost, nesanicu i anksioznost u trudnoći.
- Čaj od kamilice
Ovaj čaj je dobar protiv nesanice i upale zglobova. Dobar je izvor kalcijuma i magnezijuma.
Čajevi koje bi trebalo da izbegavate u trudnoći
Bolje je sprečiti nego lečiti. Pogledajte i ovaj spisak biljnih čajeva, koje bi u trudnoći trebalo da izbegavate.
- Čaj od žalfije
Ovaj čaj nije dobar za trudnice, jer sadrži tujon. Ovo organsko jedinjenje se povezuje sa povišenim krvnim pritiskom i spontanim pobačajem.
- Čaj od peršuna
Ovo je još jedan biljni čaj koji bi trebalo da izbegavate u trudnoći, jer može da utiče na razvoj bebe koja raste u vašoj materici i da poveća stepen rizika od spontanog pobačaja.
- Ostali čajevi koje bi trebalo da izbegavate u trudnoći
Trebalo bi da izbegavate i čajeve koji sadrže sledeće biljke ili sastojke
- guarana (gvarana)
- kola orah
- betel
- teobromin (sastojak kakaoa)
- gorka pomorandža
- johimbin (sastojak kore biljke johimbe)
- kambodžanska garsinija
- kanadski ljutić
- crni orah
- kaskara
- testerasta palma
- pelin
- vratić
- sena
- tahebo
Nadamo se da vam je ovaj tekst bio zanimljiv. Ukoliko ste trudni, morate da iskoristite sve dobrobiti za zdravlje, koje nudi ispijanje biljnog čaja sve do termina porođaja. Svi znamo da trudnoća donosi radost, ali i dosta fizičke nelagode. Konzumiranjem biljnih čajeva tokom trudnoće, sigurno ćete smanjiti i fizički bol i mentalni napor.
Dakle, kada sledeći put osetite da su vam mišići napregnuti ili da ne možete da podnesete dosadnu glavobolju, uspite sebi jednu šolju aromatičnog biljnog čaja i pustite ga da izvede svoju magiju.