Polipi na žučnoj kesi ishrana i lečenje bez operacije
Lečenje polipa na žučnoj kesi bez operacije
Ko sme da se suprotstavi statističkim podacima? Prema njima, svaki deseti građanin naše zemlje ima polip na žučnoj kesi. Obzirom na to da se oni mogu otkriti na ultrazvuku, sigurno je pravi broj obolelih mnogo veći. A ono što doprinosi našoj nesvesti o pojavi polipa je njegova asimptomatičnost. Lekari su podeljenog mišljenja – neki kažu da se polipi na žučnoj kesi mogu ukloniti samo hirurškim putem, dok drugi nisu toliko isključivi. Ko je u pravu? Pokušaćemo da otkirijemo.
Simptomi polipa na žučnoj kesi
Šta je polip na žučnoj kesi? Grudvica taloga na unutrašnjem zidu organa, koja može biti mala, velika ili grupisana (u kom slučaju se naziva polipoza žučne kese). A benigni polipi u žučnoj kesi mogu postati i maliciozne i prerasti u rak. Nažalost, ne ispoljavaju se nikakvi simptomi. Bol u desnem delu hipohondrijuma, osećaj težine u stomaku, mučnina, sve to se javlja u većini slučajeva bolesti jetre i žučne kese.
Holesterolski polipi se često javljaju na žučnoj kesi. Razlog je jednostavan – holesterol se taloži u našem telu. Upalni odgovor organizma je takav da se stvara višak tkiva, što nije problem dok je ono benigno. Višak tkiva javlja se zbog:
- Akumulacije holesterola u organizmu
- Gojaznosti
- Hormonske terapije
- Veće proizvodnje žuči
- Konzumiranja masne hrane
Polipi na žučnoj kesi lečenje bez operacije
Kako se leči polip na žučnoj kesi? Polipi koji su mali, tj. veličine do 5 milimetara nisu opasni. Za polipe veće od toga, do 10 milimetara, obavezan je lekarski nadzor. Doktor će odrediti terapiju, strogu dijetu ili primenu nekog leka, kako bi sprečio dalji rast polipa u žuči.
Kada polip poraste više od 10 milimetara, radi se endoskopska polipektomija žučne kese. Ovaj zahvat radi se radi smanjenja rasta polipa, sam organ se ne dodiruje i nastavlja sa normalnim funkcionisanjem. Kada je polip veći od 5 centimetara, preporučuje se uklanjanje cele žučne kese, zbog verovatnoće da će prerasti u kancerogeno tkivo. Operacija polipa u žučnoj kesi traje kratko, a pacijent se nakon dva dana hospitalizacije pušta na kućno lečenje.
Polipi na žučnoj kesi ishrana
Kada postoje polipi na žučnoj kesi, osim što se poštuje terapija lekovima, prepisuje se i posebna ishrana. U dijeti se izbacuju masna i dimljena hrana, ograničava se konzumacija slatkiša i meda i smanjuje se unos soli. Potpuno se izbacuju sledeće namirnice:
- Crni i beli luk, rotkvice
- Masno meso
- Boranija, spanać
- Pavlaka
- Peciva
- Kiseli krastavci
- Pečurke
- Jaka kafa
U okviru ishrane za polipe na žučnoj kesi, podrazumeva se da jedete pet puta dnevno. Trebalo bi da pijete puno vode, do dve litre, kako bi žuč bila malo ređa. Preporučuje se unos namirnica sa više vlakana. Ishara bi trebalo da se zasniva na sledećem:
- Posno meso
- Slatko voće
- Švapski sir
- Povrće kuvano na pari
- Jogurt
- Maslac
- Kašu pravljenu sa vodom
Prirodni lekovi
Ako imate polip na žučnoj kesi, tradicionalna medicina će pomoći utoliko da on više ne raste. Žuta trava daje odlične rezultate. Tretman traje mesec dana, pa se pravi pauza od 10 dana i onda se nastavlja ciklus, naredna tri meseca. Kašiku sušene žute trave sipajte u termos, pa dodajte litru ključale vode i ostavite da odstoji sat vremena. Ovaj čaj bi trebalo da pijete tri puta dnevno, pre obroka.
Da li se polipi na žučnoj kesi mogu izlečiti?
Potpuno izlečenje zasada nije moguće, samo smanjenje polipa. Zato je važno da se polipi što pre otkriju, kako bi na vreme moglo da se počne sa terapijom. Dakle, ne preskačite ultrazvučni pregled stomaka.
Šta raditi kada imate polip na žučnoj kesi ?
Neki stručnjaci smatraju da se u slučaju tumora mora raditi operacija, a neki misle da je moguće rešiti sve i bez zahvata. Pogledajte ovaj video kako biste naučili više o faktorima rizika koji doprinose nastanku polipa na žučnoj kesi. Onda ćete znati u kojim je slučajevima i pod kojim okolnostima neophodna operacija, a kada se polipi mogu rešiti bez hirurške intervencije.