rogac biljka

Rogač biljka – lekovita svojstva, upotreba, recepti za kolač sa rogačem

Šta je rogač ?

Rogač biljka dolazi iz istoimene porodice drveća sa mediteranskog područja. Rogač biljka ima mahune koje sadrže slatku pulpu koja se suši, peče i zatim melje da bi se dobio prah od rogača. Taj prah je brašno od rogača koje se koristi u kuhinji ili ga nabavljamo u formi mrvica.

I prah i mrvice su po boji, slični kakao prahu i čokoladnim mrvicama, ali je ukus rogača zaista jedinstven. Rogač nije tako gorak kao sirova čokolada i ima prirodno sladak ukus, zbog čega mu se ne dodaje šećer. Rogač ne sadrži kofein i ima puno vlakana.

Zašto treba jesti rogač i koja su njegova lekovita svojstva ?

Dodavanjem rogača u ishranu, osetićete dobrobiti jer ima brojna lekovita svojstava. Pošto rogač ima prirodno puno vlakana a ne sadrži kofein, idealan je za osobe koje pate od povišenog pritiska. Manja količina šećera i masti ga takođe čini odličnim dodatkom za ishranu ili čak, zamena za čokoladu, za osobe koje žele da smršaju. Velika doza vitamina A i B-2 mu daju lekovita svojstva za kožu i zdravlje očiju.

rogac biljka

Rogač kao lek se koristi i za:

  • smanjenje nivoa holesterola
  • ublažavanje rizika od nastanka srčanih bolesti
  • olakšanje stomačnih problema
  • lečenje dijareje

Poput kakaa, rogač sadrži polifenole, antioksidante koji smanjuju rizik od srčanih bolesti. Istraživanja pokazuju da dodavanjem namirica koje su bogate polifenolima, možete smanjiti nivo holesterola.

Rogač kao lek za probleme sa varenjem

Ako često imate probleme sa radom stomaka, probajte da ubacite rogač u svoju ishranu. Tanini, dijetetska jedinjenja koji se nalaze u rogaču drugačijeg su sastava od drugih biljnih tanina. Obični tanini iz biljaka se razlažu u vodi i sprečavaju varenje, ali ne i ovi iz rogača. Čak, oni isušuju digestivni trakt što mu pomaže da se izbori sa toksinima i spreči razmnožavanje štetnih bakterija u crevima.

Prirodni šećeri u rogaču pomažu i kod zgušnjavanja retke stolice. Istraživanja pokazuju da čaj od rogača može pomoći u lečenju dijareje i kod dece i kod odraslih.

Rogač brašno

Rogač (lat. Ceratonia Siliqua) je zimzeleno drvo koje pripada porodici mahuranki. Iako rogač postoji već 4000 godina unazad i gaji se na Mediteranu, tek je u poslednje vreme postaje sve popularniji zbog svojih dobrobiti po ljudski organizam. Za gajenje rogača nisu potrebni neki posebni uslovi jer je njegov žbun veoma otporan. Preradom rogača dobija se brašno od kog se prave ukusni i zdravi napici, a i razni kolači, torte, pudinzi itd. 100 g rogača sadrži oko 220 kalorija.

Kolač sa rogačem recepti

rogac kolac recept

Kolači sa rogačem se mogu pripremiti na mnogo načina ovde su najpopulrniji recepti.

Kolač od rogača i jabuka

Probajte ovaj kolač sa rogačem i sigurno će postati jedna od omiljenih poslastica u vašem domu.

Da biste napravili ovaj kolač sa rogačem i jabukama potrebni su vam sledeći sastojci:

  • 4 jaja
  • 1 čaša šećera
  • 1 čaša mleka
  • 1 čaša ulja
  • Malo cimeta
  • Rendana kora od 1 limuna
  • 1 kašika kakaa
  • 4 rendane jabuke
  • 100 g suvog grožđa
  • 1 čaša mlevenog rogača
  • 100 g oštrog brašna
  • 1 prašak za pecivo

Kolač sa rogačem i jabukama je veoma jednostavan za pripremu:

Umutite jaja, šećer, ulje i mleko, pa dodajte kakao, rendanu koru od limuna, cimet i mleveni rogač. Nakon toga izrendajte jabuke i pospite ih cimetom. Za to vreme suvo grožđe potopite u vodu, pa kad nabubri, dodajte ga jabukama. Na kraju izmešajte brašno i prašak za pecivo i u to ubacite prethodno napravljene smese. Kolač sa rogačem i jabukama pecite 45 minuta na 180⁰ C. Kolač po želji možete preliti čokoladnom glazurom. Ovo ne samo da su ukusni, nego su i zdravi kolači od rogača i jabuka.

Kolač od rogača bez jaja

Ko kaže da nije moguće napraviti kolač bez jaja? Ovaj kolač je možda i najbolji kolač od rogača, u šta se i sami možete uveriti. Ovo je zapravo još jedan kolač od rogača i jabuka, ali bez brašna.

Da biste napravili kolač od rogača bez jaja potrebni su vam sledeći sastojci:

  • 7 kašika ulja
  • 1 šolja šećera
  • 2 kašike rogača
  • 1 šolja izrendanih jabuka
  • 1 šolja griza
  • 1 šolja kokosovog brašna
  • 1 prašak za pecivo
  • 1 šolja vode ili mleka (može i kombinacija vode i mleka)
  • Iseckani orasi po želji

Kolač od rogača i jabuka bez brašna i jaja priprema:

U jednoj posudi pomešajte ulje i pećer, pa dodajte preostale sastojke, dobro ih izmešajte da se sjedine, pa dobijenu smesu izlijte u četvrtasti kalup obložen papirom za pečenje. Kolač pecite oko pola sata na 180⁰ C.

Kolač od rogača sa čokoladom

Kombinacija rogača i čokolade je idealna kombinacija dveju sličnih namirnica. Probajte ovaj recept za čokoladni kolač sa rogačem i prepustite se svojim čulima.

Da biste napravili kolač od rogača sa čokoladom potrebno vam je:

  • 3 jaja
  • 2 dl šećera
  • 1 šolja mleka
  • ½ šolje ulja
  • 1 šolja mlevenog rogača
  • ½ šolje griza
  • ½ šolje brašna
  • 1 prašak za pecivo
  • 3 kašike kakaa
  • 250 g višanja (sveže ili zamrznute)

Kolač od rogača sa čokoladom priprema:

Umutite jaja mikserom, pa u njih dodajte preostale sastojke. Dobijenu smesu pecite 40 minuta na 170⁰ C. Kad se kolač ispeče, napravite čokoladnu glazuru od 200 g čokolade za kuvanje, 1 kockice putera, malo mleka i malo šećera. Prelijte kolač čokoladnom glazurom, ostavite ga u frižideru da se ohladi i služite ga.

Čaj od rogača

Kao što smo već napomenuli, od rogača se mogu praviti i napici kao što su liker ili čaj. Postoje razne varijante čaja od rogača, a mi vam predstavljamo onu najpopularniju.

Za čaj od rogača potrebni su vam sledeći sastojci:

  • 2 komada pečenog rogača
  • 1 komadić đumbira
  • Malo listića stevie

Čaj od rogača priprema:

Sve sastojke izblendajte u blenderu. Od praha koji dobijete odvojte 1 kašičicu za pravljenje čaja, a ostatak sačuvajte kako biste još nekoliko puta mogli od toga da pravite čaj. 1 kašičicu dobijenog praha sipajte u proključalu vodu, poklopite i ostavite da deluje 10-ak minuta. Ovaj čaj od rogača možete piti i po vrelim letnjim danima i to u vidu ledenog čaja. Pravi se na isti način, samo što nakon što se napitak prohladi, treba ga ohladiti u frižideru. Poželjno je da ga pijete bez šećera ili nekih drugih zaslađivača kako bi njegovo lekovito svojstvo bilo potpuno. Po želji možete dodati kašičicu meda.

Saveti za pripremu hrane sa rogačem

Ukoliko planirate da zamenite kakao prah rogačem u prahu, vrlo je važno da smanjite očekivanja. Dakle, prvo i najvažnije, rogač nema ukus kao čokolada. Drugo što treba da znate, rogač nema jak ukus, pa će u svaki recept biti potrebno da ga dodate više nego što piše za kakao. Za svaku kašiku kakao praha, treba staviti 1,5-2 kašike rogača u prahu.

S druge strane, pošto je rogač slađi od kakaa, treba da smanjite količinu šećera koju ubacujete po receptu.

Nutritivne vrednosti

Dobar izvor kalcijuma, fosfora, A i D vitamina i kalijuma.

Zagovornici rogača hvale činjenicu da rogač sadrži manje kalorija od čokolade i da gotovo nema masti. To je tačno samo ukoliko jedete kašikicu rogača u prahu, ali zapravo, rogač se pravi u štanglama. Pošto sam po sebi ne sadrži masti, moraju mu se dodati, kako bi se napravili slatkiši, štanglice i drugi dezerti. Masti koje se koriste su uglavnom kokosovo ili palmino ulje, a oba su puna zasićenih masti. Dok se s druge strane, u kakau nalaze gotovo sve nezasićene masti, koje su dobre za naš organizam. I nažalost, na kraju štanglica od rogača ispadne manje zdrava od obične čokoladice.

Rogač je dobra zamena za osobe koje su alergične na čokoladu, a žele da jedu nešto što fizički podseća na nju. I, za životinje je rogač bezbedna namirnica, za razliku od čokolade.

Kako se koristi rogač?

Rogač se koristi u prehrambenoj industriji i to kao stabilizator i sredstvo za potamnjivanje, a u domaćinstvima se koristi kao zamena za kafu ili kakao, kao zamena za kakao ili čokoladu u raznim receptima, a kada se rastopi, može se koristiti kao maslac. Rogač se može konzumirati i kao poslastica za prevenciju i lečenje raznih bolesti. Rogač sadrži trostruko manje kalorija od čokolade, a neuporedivo je zdraviji. U ovom članku saznajte neke od najpopularnijih recepata za kolače sa rogačem. Isprobajte ih i uživajte.

Napomena: Za korišćenje rogača kao leka obavezno se konsultujte s lekarom oko doziranja i konzumiranja kako ne bi došlo do neželjenih posledica.

Rogač cena

S obzirom na svoje dobrobiti koje ima po zdravlje, rogač je veoma povoljan i pristupačan. Možete ga nabaviti u bilo kojoj prodavnici zdrave hrane i to po ceni od između 100 i 200 dinara za 200 g mlevenog rogača.

Rogač drvo

Drvo rogača je zimzeleno, ima veliko, sjajno lišće i može da poraste do 45 metara. Biljka rogač je dugovečna i može da doživi 100 godina.

Na drvetu se nalaze debele, dugačke, široke mahune, veličine od 15 do 30 centimetara. Mahune su zelene i postaju tamno braon kada su potpuno zrele.U mahunama koje daje ova biljka nalaze se crveno-braon zrna, koja malo podsećaju na semenke od lubenice. U jednoj mahuni, nalazi se do 15 ovakvih zrna.

Mahune se mogu jesti sirove, mada je to retkost. One se koriste cele: zrna se prže i melju u prah, a ostatak mahune se koristi kao hrana za životinje. Prvo se dobija rogač u prahu, a dalje se prave i drugi proizvodi poput sirupa, čokoladica i čipsa. Od rogača se pravi i nešto poput smole, koja se koristi kao zgušnjivač u proizvodnji hrane.

Rogač ipak, nema ukus kao čokolada. Jedina zajednička stvar koju rogač i čokolada imaju, jeste braon boja. Rogač izgleda kao čokolada i može da se koristi umesto nje, ali ukus je potpuno drugačiji. Što se duže prži seme rogača (kako bi bilo što tamnije i što više ličilo na čokoladu), to je ukus sve slabiji. Sam rogač nije ružnog ukusa, ali ako probate na primer, „čokoladicu“ tj. štanglicu od rogača, biće vam jasno da je ukus takav zbog drugih „zdravih sastojaka“ koji se u nju dodaju.

Ljubitelji čokolade mrze rogač: neki kažu da je ukus rogača kao da jedete zemlju. U očima drugih ljudi, glavna prednost rogača je ta što on nije čokolada.

Nuspojave

Da li konzumiranje rogača ima neke neželjene nuspojave?

Rogač se smatra bezbednom namirnicom, sa niskim rizikom. Rogač se koristi u industriji hrane, kozmetike i farmaceutskoj industriji.

Alergije na rogač su retke, ali, jedno istraživanje iz Španije otkrilo je da osobe koje su alergične na koštunjavo voće i mahunarke, mogu reagovati i na rogač, tj. smolu koja se koristi za zgušnjavanje u hrani. U alergične reakcije spadaju osip, astma i polenska groznica. Studija je pokazala i da osobe koje su alergične na kikiriki, mogu da jedu rogač bez nuspojava i bilo kakvih problema.

Rogač se za sada, ne koristi kao dodatak ishrani. Konzumiranje rogača u velikim količinama može biti loše po zdravlje, pogotovo u trudnoći. Može izazvati neželjen gubitak težine i povećati nivo šećera u krvi.

Rogač je odlična zamena za čokoladu, pogotovo ako imate problema sa stomakom ili ste alergični na gluten. Rogač u prahu i mrvice rogača možete koristiti isto kao i kakao ili čokoladu, u gotovo svakom receptu. I, možete uživati u slatkišima od rogača, sa manje masti, šećera i kalorija.

Rogač se koristi u ishrani, ali se može naći i u lekovima i kozmetici. Rogač možete kupiti u obliku praha i mrvica u gotovo svakoj zdravoj hrani. Ako ga kupujete kao suplement, naći ćete ga u apotekama u formi tablete. Alergijske reakcije na rogač su moguće, ali su retke.

Zašto je rogač idealna namirnica?

Rogač sadrži čak 80% ugljenih hidrata, zatim skrob, saharozu, proteine, tanin, organske kiseline i na sve to sadrži veoma mali procenat masnoće. Pored toga, rogač je veoma bogat izvor vitamina A. B i D i minerala kao što su kalcijum, kalijum, fosfor i magnezijum. Rogač takođe ima antiseptičko, antioksidaticno, analgetsko i antivirusno dejstvo. Zbog svih supstanci koje sadrži, rogač je idealan prirodni lek za:

  • Sprečavanje i suzbijanje dijareje
  • Sprečavanje i suzbijanje povraćanja
  • Snižavanje nivoa holesterola u krvi
  • Bolje varenje
  • Lečenje stomačnih tegoba
  • Lečenje dijabetesa
  • Lečenje disajnih puteva
  • Lečenje migrene
  • Lečenje gripa i kašlja
  • Čišćenje creva
  • Veoma je moćan antioksidans
  • Ima antialergenska svojstva
  • Ima antibakterijska svojstva
  • Ima antivirusna svojstva
  • Ima analgetska svojstva
  • Sprečava nastanak anemije
  • Sprečava nastanak osteoporoze