Hemangiom na jetri uzrok simptomi lečenje komplikacije
Šta je hemangiom na jetri ?
Hemangiom na jetri jetri je nekancerogena (benigna/dobroćudna) masa u ili na jetri. Hemangiom jetre se sastoji od spleta krvnih sudova. Drugi nazivi za hemangiom jetre su hepatični hemangiom ili kavernozni hemangiom.
Hemangiomi jetre su najčešći benigni tumori jetre.
U najvećem broju slučajeva se hemangiom na jetri otkrije tokom ispitivanja ili medicinske procedure zbog nekog drugog oboljenja. Oko 10% slučajeva se otkriva prilikom rutinskog pregleda, poput ultrazvuka. Osobe sa hemangiomom jetre retko imaju znakove i simptome i obično im nije potrebno lečenje.
Saznanje da imate izraslinu na jetri može da bude uznemirujuće, čak i kada je u pitanju benigna masa. Nema dokaza da nelečeni hemangiomna jetri može da dovede do pojave kancera ovog organa.
Simptomi
U većini slučajeva hemangiom jetre ne ispoljava nikakve znakove niti se javljaju simptomi.
Kada se pojave znakovi i simptomi hemangioma jetre, u njih spadaju:
- bol u gornjem desnom delu trbuha
- osećaj sitosti nakon veoma malih količina hrane
- mučnina
- povraćanje
Međutim, ove komplikacije i simptomi su nespecifični i mogu da budu posledica nečeg drugog, čak i kada imate hemangiom na jetri.
Kada bi trebalo da se javite lekaru
Zakažite pregled kod lekara ukoliko osećate bilo kakve uporne znakove i simptome koji vas zabrinjavaju.
Hemangiom na jetri uzrok
Uzroci
Nije u potpunosti jasno šta dovodi do formiranja hemangioma jetre. Lekari veruju da su hemangiomi jetre kongenitalni – drugim rečima, da se sa njima rađate i da ne postoji poseban uzrok za njihov nastanak.
Hemangiom jetre se obično javlja kao jedna abnormalna skupina krvnih sudova, širine manje od 4cm. Povremeno hemangiomi jetre mogu da budu i veći ili višestruki. Veliki hemangiomi mogu da se jave kod mlađe dece, mada je to veoma retko.
Kod većine osoba, hemangiom na jetri neće nastaviti da raste i nikada neće dovesti do pojave znakova i simptoma. Međutim, kod manjeg broja osoba, hemangiom jetre se uvećava, izaziva komplikacije i mora da se leči. Nije sasvim jasno šta je uzrok za ovu pojavu.
Faktori rizika
U faktore koji povećavaju rizik da će se usled hemangioma jetre javiti znakovi i simptomi, spadaju:
- Starost – Hemangiom na jetri može da se dijagnostikuje u bilo kom životnom dobu, mada se najčešće dijagnostikuje kod osoba između 30 i 50 godina starosti.
- Pol – Žene imaju veće izglede da će im biti dijagnostikovan hemangiom jetre nego muškarci.
- Trudnoća – Žene koje su bile trudne imaju veće šanse da će im biti dijagnostikovan hemangiom na jetri nego one koje nikada nisu bile trudne. Veruje se da hormon estrogen, čiji nivo u trudnoći raste, može da ima ulogu u pojavi hemangioma.
- Terapija zamene hormona – Žene koje su na terapiji zamene hormona zbog simptoma menopauze, takođe imaju veće šanse za dijagnostikovanje hemangioma jetre od onih koje ne koriste ovu terapiju.
Komplikacije
Žene kojima je dijagnostikovan hemangiom jetre, suočene su sa rizikom od nastanka komplikacija ukoliko zatrudne. Ženski hormon estrogen, čiji nivo tokom trudnoće raste, smatra se uzrokom zbog koga neki hemangiomi jetre počinju da se uvećavaju.
Retko hemangiom koji raste može da izazove znakove i simptome koji zahtevaju lečenje, uključujući i bol u gornjem desnom kvadrantu trbušne duplje, nadimanje stomaka ili mučninu. To što imate hemangiom jetre na znači da ne možete da zatrudnite. Međutim, razgovor sa lekarom može da vam pomogne da napravite izbor na osnovu boljih informacija kako bi se izbegle komplikacije.
Medikamenti koji utiču na nivo hormona u organizmu, poput pilula za kontracepciju, mogu da izazovu komplikacije, ukoliko vam je dijagnostikovan hemangiom jetre. Međutim, ovde postoje i neke kontroverze. Ukoliko razmišljate o korišćenju ovih lekova, razgovarajte sa lekarom o koristima i rizicima.
Dijagnostikovanje
U dijagnostičke metode kojima se utvrđuje prisustvo hemangioma jetre spadaju:
- ultrazvučni pregled
- CT skeniranje
- magnetna rezonanca
U zavisnosti od vaše situacije, mogu da se koriste i druge dijagnostičke procedure i ispitivanja.
Lečenje
Ukoliko je hemangiom jetre koji imate mali i ne izaziva nikakve znakove i simptome, lečenje vam nije potrebno. U većini slučajeva hemangiom na jetri nikada ne raste i ne izaziva probleme. Lekar može da vam zakaže kontrolne preglede da bi periodično proverio da li se hemangiom jetre uvećava, u slučaju da je veliki.
Lečenje hemangioma jetre zavisi od mesta na kome je lokalizovan i njegove veličine, od toga da li imate više od jednog hemangioma, vašeg opšteg zdravlja i vašeg izbora.
U načine lečenja spadaju:
- Operacija kojom se uklanja hemangiom jetre – Ukoliko hemangiom može lako da se odvoji od jetre, lekar može da vam preporuči operaciju kojom će on biti odstranjen.
- Operacija kojom se uklanja deo jetre zajedno sa hemangiomom – U nekim slučajevima hirurg mora da ukloni deo jetre na kome se nalazi hemangiom.
- Medicinske procedure koje zaustavljaju dotok krvi do hemangioma – Bez priliva krvi, hemangiom može da prestane da raste, a može i da se smanji. Postoje dva načina zaustavljanja dotoka krvi: podvezivanje glavne arterije jetre (ligatura arterije hepatike) ili ubrizgavanje lekova u arteriju da bi se ona blokirala (embolizacija arterije). Zdravo tkivo jetre će ostati neoštećeno jer može da crpi krv iz drugih obližnjih krvnih sudova.
- Transplantacija jetre – U malo verovatnom slučaju da imate veliki hemangiom ili više njih i da nije moguće lečenje drugim sredstvima, lekar može da vam predloži operaciju kojom će vaša jetra biti uklonjena i zamenjena jetrom donora.
- Radioterapija – Radioterapija koristi snažne energetske zrake, kao što su rendgenski, da bi oštetila ćelije hemangioma. Ovaj način za lečenje se retko koristi jer su dostupni bezbedniji i delotvorniji tretmani.
Priprema za pregled
Većina hemangioma jetre se otkrije tokom ispitivanja ili pregleda zbog nečeg drugog. Ukoliko se posumnja da imate izraslinu na jetri, moguće je da budete upućeni kod lekara specijaliste za digestivni sistem (gastroenterologa) ili specijaliste za bolesti jetre (hepatologa).
U nastavku članka ćemo vam dati neke informacije koje će vam pomoći da se pripremite za pregled i dati vam uvid u to šta možete da očekujete od lekara.
Šta možete da uradite
- Morate znati da li je potrebno da se pridržavate nekih ograničenja pre pregleda – Kada zakazujete pregled, pitajte da li je potrebno da uradite nešto unapred, na primer, da prilagodite ishranu.
- Zabeležite sve simptome koje osećate – Većina osoba sa hemangiomom jetre nema nikakve znakove i simptome.
- Napravite spisak svih lekova koje uzimate – Nemojte zaboraviti ni vitamine i suplemente.
- Povedite člana porodice ili prijatelja sa sobom – Nije lako zapamtiti sve informacije koje ćete dobiti tokom pregleda. Neko u vašoj pratnji će možda zapamtiti ono što ste propustili ili čega ne možete da se setite.
- Zapištite sva pitanja koja želite da postavite lekaru.
Kada je u pitanju hemangiom na jetri, u neka osnovna pitanja za lekara spadaju:
- Koje je veličine hemangiom jetre koji imam?
- Da li imam samo jedan hemangiom ili više njih?
- Da li se hemangiom jetre koji imam uvećava?
- Da li su mi potrebna još neka dodatna ispitivanja?
- Da li je potrebno lečenje hemangioma jetre koji imam?
- Da li bi trebalo da planiram kontrolne preglede?
- Da li neki lekovi mogu da pogoršaju stanje hemangioma?
- Da li su simptomi koje imam posledica hemangioma?
Ukoliko imate još neka pitanja, ne ustežite se da ih postavite.
Šta možete da očekujete od lekara
U pitanja koje bi mogao da vam postavi lekar spadaju:
- Imate li bolove, mučninu, gubitak apetita ili osećaj sitosti nakon male količine hrane?
- Da li ste bili trudni?
- Da li ste koristili terapiju zamene hormona?
[icegram campaigns=”9054″]