kurkuma za lice

Maska za lice od kurkume

Zašto je kurkuma dobra za lice ?

Maske od kurkume ublažavaju crvenilo i deluju istovremeno kao piling i kao hidratans. Nakon maske od kurkume, lice će vam izgledati sveže i čisto. Tu pomažu i drugi sastojci ove maske: med i čist jogurt (ili mleko).

Maska za lice od kurkume, meda i jogurta – osnovni recept

Postoji dosta varijacija ovog recepta za masku za lice, a mi ćemo ovde dati osnovni recept. Po nekima se u masku sa kurkumom ubacuje gram brašno ili neki drugi sličan sastojak za dodatne benefiti ove maske.

Sastojci

  • Jedna kafena kašičica kurkume
  • Jedna kafena kašičica čistog meda
  • Jedna kafena kašičica jogurta

maska za lice od kurkume

Priprema

Sipajte kurkumu u posudu. Dodajte med i jogurt (ako nemate jogurt, možete koristiti i mleko). Po potrebi, prilagodite količinu mleka da biste napravili konzistentniju masku. Važno je samo da smesa bude gušća kako vam ne bi curila sa lica. Maska za lice od kurkume mora pažljivo da se nanosi.Kurkuma ostavlja fleke, tako da je najbolje da obučete neku staru odeću i pazite da ne uprljate nameštaj.

Priprema lica

Dobro se umijte tekućom vodom i uklonite svu šminku. Vežite kosu kako vam ne bi padala na lice. Obucite staru odeću, koju po potrebi možete i baciti ako se isfleka.

Kako se nanosi maska ?

Nanesite masku ravnomerno po celom licu. Nanesite je i na predeo ispod očiju, jer će vam maska od kurkume pomoći u uklanjanju tamnih kolutova ispod očiju, koji se javljaju kao rezultat sužavanja krvnih sudova.

Ako vam ostane malo maske, možete je držati u frižideru još nekoliko dana i koristiti po potrebi. Med se obično stegne u frižideru, pa možete dodati još malo jogurta kada budete želeli da ponovo koristite ovu masku za lice.

Sačekajte da vam se maska na licu sasvim osuši. To obično traje oko 20 minuta, i nakon toga se umijte hladnom vodom. Osušite lice mekim peškirom.

Maska za lice od kurkume može da se koristi tokom nekoliko dana svake nedelje. Možete produžiti sa korišćenjem ove maske i nekoliko meseci, koliko god često želite.

Dodatni sastojci za masku od kurkume

Kao što smo već pomenuli, postoji mnoštvo varijacija kad je u pitanju maska od kurkume za lice. Reč je uglavnom o čestim sastojcima, i možete ih po potrebi ubaciti u ovaj recept.

Limunov sok: u masku od kurkume, meda i jogurta možete slobodno ubaciti i nekoliko kapi limunovog soka. Limunov sok sadrži vitamin C i limunsku kiselinu, koja prirodno dezinfikuje kožu i uklanja suvišni loj sa kože. Ova prirodna kiselina deluje kao blagi piling i čisti masnu kožu, posvetljuje i tonira kožu.

Ako su vam potrebni dodatni sastojci sa izbeljivanje kože, boljeg od limunogov soka svakako nema. Ekstrakt limunovog soka se često koristi u komercijalnim proizvodima za posvetljivanje kože.

Imajte na umu da limunov sok isušuje kožu, pa se ne preporučuje osobama sa suvom kožom. Ako koristite limunov sok za ovu masku, obavezno nakon tretmana namažite lice nekom hidratantnom kremom.

Esencijalno ulje čajevca: u ovaj recept možete ubaciti i par kapi ovog ulja ako imate mnogo akni i bubuljica.  Esencijalno ulje čajnog drveta ima antiinflamatorna svojstva i uspešno ublažava crvenilo i upale na licu. Ulje čajevca pomaže u isušivanju suvišnog loja i brzo čisti lice od akni.

Maslinovo ulje: ako imate suvu kožu,  recept za masku za lice od kurkume možete prilagoditi svom tipu kože.Ubacite pola kašike ili kašiku devičanskog maslinovog ulja, ili bilo kog drugog prirodnog ulja (bademovog, jojobinog, kokosovog i slično). Ova prirodna ulja će vam dodatno nahraniti i hidrirati kožu. Ova štite lice od iritanasa i infekcija, poboljšavaju izgled suve kože, ublažavaju znakove starenja i oporavljaju oštećenu kožu.

Da li maska od kurkume ostavlja fleke na koži?

Kurkuma može ostaviti kratkotrajne fleke na koži, posebno ako imate svetliju kožu ili koristite masku duži vremenski period.

Ako želite da smanjite mogućnost nastanka ovih fleka, nakon ispiranja maske uradite piling lica sa šećerom i uljem. Da biste to uradili, izmešajte jednake količine šećera i nekog prirodnog ulja (maslinovog, bademovog) i nežno masirajte lice kružnim pokretima. Zatim se samo umijte vodom.

Najbolje je da koristite ovu masku uveće pred spavanje, kako bi fleke nestale do ujutru (u slučaju da se uopšte pojave).Maska za lice od kurkume treba da se koristi s oprezom za osobe sa svetlijim tenom.

Može li maska od kurkume izazvati alergijsku reakciju?

U veoma retkim slučajevima, kurkuma i med mogu izazvati alergijsku reakciju kod nekih ljudi, što rezultira nekim od sledećih simptoma: koprivnjača, kontaktni dermatitis, crvenilo, vidljivi plikovi na koži, svrab i otoci.

Ako niste ranije koristili masku za lice od kurkume, namažite je prvo na manji deo kože i pratite da li će vam se pojaviti iritacija. Ako se ne pojavi nakon nekoliko sati, možete bezbedno koristiti ovu masku.

Zašto se koristi kurkuma za lice ?

Kurkuma je biljka sa izvanrednim lekovitim svojstvima, a uspešno posvetljuje i kožu i tako ublažava hiperpigmentaciju. Kurkuma sadrži kurkumin, koji je zdrav na mnogo načina. Pre svega, ima antibakterijska i antiinflamatorna svojstva.

Kurkumin je glavni sastojak kurkume i veoma je efikasan u ublažavanju iritacija kože, lečenju opekotina i umirivanju kože nakon opekotina od sunca. Kurkumin pomaže u procesu lečenje rana i ispituje se kao potencijalni tretman za rak kože.

Dokazano je da kurkuma, kada se koristi za spoljnu uptrebu, odlično smanjuje kožne tumore.Takođe, kurkuma odlično posvetljuje kožu. Kurkumin sprečava lučenje melanina u koži.Kurkumin ublažava bolove i poboljšava zarastanje rana. Kurkumin je odličan za sprečavanje infekcija i brži oporavak od ranica i opekotina.

Maske od kurkume su sjajne protiv akni, ekcema i psorijaze. One ublažavaju upale i crvenilo, i podstiču oporavak kože. Pošto kurkuma ima antioksidantna svojstva, često se koristi za podmlađivanje kože. Lako će vam ublažiti bore i dati vašem licu mnogo mlađi izgled. Kurkuma je odličan prirodni lek za rozaceu, hronično oboljenje kože za koje je karakteristično crvenilo. Kurkuma lako ublažava crvenilo i leči ovo oboljenje.

Kurkumin može ublažiti i simptome atopijskog dermatitisa, psorijaze i akni. Kurkumu je najbolje koristiti i u ishrani i za spoljnu upotrebu kombinovano, kako bi se brže postigli željeni rezultati. Kurkuma može posvetleti kožu i ublažiti vidljivost tamnih fleka. Dokazano je da kurkuma sprečava lučenje melanina, tako da se često koristi i u komercijalnim proizvodima za posvetljivanje kože.

Zašto je med zdrav za kožu ?

Med je jedna od najstarijih namirnica poznatih čovečanstvu i koristi se vekovima, ne samo kao poslastica, već i zbog svojih lekovitih svojstava. Jedno od tih svojstava jeste to što uspešno leči akne i smanjuje vidljivost bubuljica i ožiljaka, i generalno poboljšava izgled kože.

Jedan od najvažnijih razloga zbog kojih je med toliko dobar za kožu je to što ima jaka antibakterijska i antiseptička svojstva. Med deluje i kao antioksidans, što je veoma važno u borbi protiv akni, ožiljaka, pega od sunca i bubuljica. Antioksidansi uništavaju slobodne radikale, koji oštećuju kožu. Takođe, med sprečava da toksini stvore oštećenja na koži.

Još jedna odlična stvar je to što med ima higroskopno dejstvo na koži, što znači da je izvrstan hidratas, jer vezuje i zadržava molekule vode u koži, a istovremeno uništava bakterije. Slično kurkumi, med je sjajan način da ubrzate zarastanje ranica na koži.

Dakle, kada imamo na umu antiinflamatorna, antioksidantna i antibakterijska svojstva meda, nije čudo što je med jedan od najčešćih sastojaka prirodnih lekova za sve bolesti kože.

Veoma je važno da uvek koristite organski, sirov med, koji ste kupili od proverenih osoba (većina medova koji se kupuju u radnjama su zapravo veštački i puni šećera). Najbolje je da koristite prirodan med kako bi vaša koža dobila najbolju moguću negu.

Zašto je jogurt dobar za lice ?

Mnogi ljudi koriste losione koji sadrže mlečnu kiselinu da omekšaju tvrdu, suvu kožu i ublaže grubost kože. Jogurt je izvrstan izvor mlečne kiseline, i isto tako je izvrstan za vašu kožu, jer pomaže u čišćenju i posvetljivanju kože, a ne isušuje je.

I mleko sadrži mlečnu kiselinu, koja se javlja u kravljem mleku kao rezultat razlaganja laktoze. Sveže mleko ne sadrži mnogo mlečne kiseline, već se ona, uslovno rečeno, nakuplja u mleku nakon nekog vremena.

Namirnice koje sadrže mlečnu kiselinu odlično posvetljuju kožu. Osim što sprečava lučenje melanina, mlečna kiselina ima i antibakterijsko dejstvo i uništava bakterije koje izazivaju akne. Mlečna i glikolna kiselina iz mleka mogu ublažiti vidljive znake hiperpigmentacije.

Maska za lice od kurkume sa medom i jogurtom je izuzetno dobra i svako bi trebalo da je proba!