Aromamasaža blagotvorni dodir bilja

Masaža tela uz upotrebu eteričnih ulja u prijatnom ambijentu, uz opuštajuću muziku, mir i tišinu, jedan je od najboljih načina relaksiranja i prepuštanja mirisima koji snažno utiču na emocije i duh, a svojim hemijskom sastavom deluju na određene organe, tkiva, hormonski i nervni sistem
romamasaža je masažna tehnika u kojoj se kombinacijom eteričnih ulja i tehnike masiranja postiže potpuno opuštanje tela. Ova tehnika tretira telo tako da omogućava pravilan tok energije kroz energetske kanale, dovodi telo u ravnotežu i ublažava iritacije kože, opušta i podiže raspoloženje. Odličan je način tretiranja određenih problema kao što su stres, umor, psihosomatski problemi, mišićni bolovi i dr. Eterična ulja imaju energetsku i psihoemotivnu komponentu delovanja.

Zdrav život i briga za lepotu

Prirodna eterična ulja dele se na:
Citrusne mirise, koji brzo isparavaju, podstiču koncentraciju i osvežavaju, a odlično neguju masnu kožu;
Cvetne mirise, koji su najomiljeniji, a deluju na duševna i emocionalna stanja. Uravnotežavaju rad nervnog sistema i neguju suvu, masnu i zrelu kožu, tako da utiču na lučenje pojedinih sekreta u koži;
Drvne ili smolaste mirise, koji deluju na organske i hormonske sisteme u telu, stabilizuju psihu i vraćaju nas u stvarnost. Poboljšavaju krvotok u tkivima, regenerišu ćelije i utiču na povećanu proizvodnju belih krvnih zrnaca, koja štite organizam od bakterija. Prirodna eterična ulja odličan su dodatak ličnoj kozmetici. Nekoliko kapi možete dodati u kreme, šampone i losione bićete prezadovoljni rezultatom! Eterična ulja i aromaterapija mogu biti značajna pomoć u praktikovanju zdravog života i brizi za lepotu.

Moć i energija u zgusnutom obliku

Eterična ulja su moć i energija u zgusnutom obliku. Njihova najočiglednija vrednost je
božanski miris, ali to im je najslabija osobina. Ona su kompleksne materije pune energije koje su u biljkama zastupljene u vrlo malim količinama. Nalaze se u raznim delovima biljke cvetu, listu, korenu, plodu itd. i predstavljaju esenciju biljke, njenu dušu. Eterična ulja najčešće se dobijaju destilacijom biljaka vodenom parom ili ekstrakcijom alkoholom. Količina ulja u biljkama znatno varira. Tako, recimo, za 0,5 l ružinog ulja potrebno je 100 kg ružinih latica, dok od 100 kg lavande dobijemo 2,5 l ulja. Ulja su različite gustine i nisu rastvorljiva u vodi, već samo u masnoćama. Pošto su jako koncentrovana, moraju se upotrebljavati razredena u nosivim uljima kao što su bademovo, jojobino, susamovo ili neko drugo ulje. Izuzetno su složenog sastava, pa je i spektar njihovog delovanja vrlo širok. Većina sadrži po nekoliko stotina sastojaka. Individualni miris i aromakozmetičke vrednosti svakog pojedinog uljazavise od kombinacije i koncentracije različitih hemijskih jedinjenja od kojih se ulja sastoje.

Mirisni spektar

Benzoa (Styrax tonkinensis) Mnogo pomaže kod prehlade, kašlja i virusnih infekcija. Zaceljuje popucalu kožu, svrab i apscese. U kombinaciji s ružom,
Relaksira i osvežava. Uzdiže duh. Upotrebljava se za tretiranje masne i nadražene kože. Divna citrus aroma. Uklanja neprijatne mirise.
Kleka (Juniperus communis) Tonira i stimuliše. Antiseptik i adstringent. Koristi se za kupku i masažu protiv celulita. Jak diuretik. Obnavlja psihičku čistoću.
Bosiljak (Ocimum basilicum) Koristi se kod problema u varenju, hladnih nogu, opadanja kose. Odličan je protiv mentalnog umora, jer pojačava cirkulaciju. Afrodizijak. Začin.
Cimet (Cinnamomum verum)
Greje i stimuliše tokom hladnih dana. Osvežava, stimuliše i uzdiže duh. Divna, Jak antiseptik i diuretik, pa se koristi za sveza aroma. Koristi se za tretiranje celutretiranje celulita. Može da iritira osetljivu kozu.ita Ne upotrebljavati prililjivu kožu. kom sunčanja, fototoksično ulje.
Citronela (Cvmbopogon nardus)Jasmin (Jasminum sambac) Izuzetno ulje za osvežavanje prostora i Senzualno ulje, podgreva emocije. Opuodbijanje insekata (moljaca i komaraca), šta, smiruje i podiže samopouzdanje. Podiže raspoloženje.
Cajevac (Melaleuca alternifolia) Moćan antiseptik i fungicid. Deluje jako protivupalno, pa se koristi za tretmane akni i svih upalnih stanja kože. Koristi se u bolesničkim sobama. Odbija insekte. Pomaže kod neurodermitisa, herpesa, kandidijaze i gljivica na nogama.
Eukaliptus (Eucalvptus globulus) Moćan antiseptik, koristi se u bolesničkim sobama. Primenjuje se za pročišćavanje disajnih puteva i protiv gripa. Može da iritira osetljivu kožu.
Geranijum (Pelargonium graveolens)
Balansirajuće ulje za duh i telo. Opušta, obnavlja i održava stabilnost emocija. Odtidepresivno ulje. Ulje za negu suve kože.
Odličan parfem. Afrodizijak.
Žalfija (Salvia officinalis) Antiseptik. Koristi se za ispiranje usta i grla tokom prehlade. Za problematičnu kožu. Za negu kose i desni. Može da iritira osetljivu kožu.
Kamilica (Chamaemelum ormensis) Poznata je po umirujućem delovanju na duh i telo. Sadrži azulen, odlična za zaštitu osetljive kože. Umirujuće deluje za vreme polenske kijavice. Nežno ulje, pogodno za zaštitu osetljive kože.Umirujuće deluje za vreme polenske kijavice.
ulje pogodno za dečje tegobe (grčeve i svrab deže. Koristi se za masažu celulita. sni prilikom nicanja zuba).
Grejpfrut (Citrus paradisi)Lavanda (Lavandula officinalis)
Relaksira, smiruje, okrepljuje i balansira duh. Koristi se za sve tipove kože, posebno za problematičnu. Ima izvanredne učinke na opečenoj koži, ubrzava epitelizaciju i uklanja ožiljke. Ulje za decu, za miran san (jedna kap na jastuk). Odbija insekte.
Mandarina (Citrus reticulata) Nežno ulje pogodno za decu. Koristi se u masaži za organe za varenje i relaksaciju. Dodati uz lavandu i neroli za prevenciju strija tokom trudnoće.
Matičnjak (Melissa officinalis) Limunaste arome. Deluje smirujuće i okrepljujuće na duh. Umirujuće deluje na polensku groznicu. Odbija insekte. Dragoceno ulje za krvotok i srce.
Pomorandža (Citrus sinensis) Smiruje, osvežava i podiže raspoloženje. Toplo ulje koje razvedrava atmosferu. Meša se sa uljima jakog mirisa za prijatne zimske kupke. Dodati u masažna ulja protiv celulita. Tonizira i regeneriše kožu. Za mešovitu i masnu kožu.
Neroli (Citrus aurantium ssp. aur.) Smiruje, relaksira, podiže raspoloženje i samopouzdanje. Posebno prefinjene arome. Odlično ulje za negu naročito zrele i osetljive kože popucalih kapilara. Vrlo senzualno i dragoceno.
Pačuli (Pogostemon cablin) Smiruje i podiže duh. Koristi se za zaštitu suve, zrele i osetljive kože. Deluje na emocije. Služi kao fiksator mirisa u parfemima. U nezi kose služi protiv peruti.
Palmaroza (Cvmbopogon martini) Stimuliše i pomaže u održavanju bistrine misli. Vredno ulje za negu kože; dovodi u ravnotežu rad lojnih žlezda. Njegova antiseptička svojstva pomažu osetljivoj koži.
Ruža (Rosa damascena)Žensko ulje. Smiruje, daje tonus, pročišćava, podiže duh i samopouzdanje. Odlično ulje za negu suve i zrelije kože, kao i za popucale kapilare i akne. Senzibilnih svojstava, erotizuje, reguliše ravnotežu ženskih hormona. Čarobno ulje za
trudnice i sve dečije tegobe. Izvanredna, jedinstvena aroma.
Sandal (Santalum album) Relaksirajuće, umirujuće i meditativno. Ulje za negu akni, ekcema i suve i upaljene kože. Za prehlade, bronhitis, kašalj. Ima senzualna svojstva, afrodizijak.
Timijan (Thvmus serpvllum) Protivgljivično, protivupalno, antiseptičko ulje. Opušta nerve. Koristi se za bronhitis, astmu, reumatizam, artritis. Poboljšava rad imunološkog sistema. Koristi se protiv opadanja kose.
Vanila (Vanilla planifolia)
Njen skladan, topao miris jako opušta i kao da vas vraća u majčino krilo. Oslobađa od stresa, ublažava bes. Neguje suvu i umornu kožu. Za opuštajuće kupke.
llang ilang (Cananga odorata) Poznat kao cvet nad cvetovima. Egzotično, senzualno ulje koje smiruje i poboljšava raspoloženje. Odlično ulje za negu svih tipova kože. Upotrebite ga uveče za miran san. Poznati afrodizijak. Sastojak gotovo svih parfema, lagana cvetna aroma. Dobija se iz slatke trave.
Koje eterično ulje upotrebiti za masažu?
Za početak upotrebite samo jedno čisto eterično ulje koje vam posebno dobro miriše. Možete se masirati sami (noge, ruke, trbuh, glavu…), ali, naravno, užitak je mnogo veći ako vas masira neko drugi. Isprobajte neku od sledećih mešavina:
Sportsko ulje (opušta umorne mišiće i pospešuje krvotok) u 50 ml masažnog ulja po izboru ukapamo: sedam kapi eukaliptusa, sedam kapi nane i sedam kapi đumbira.
Svakodnevno masažno ulje u trudnoći u lOOmllešnikovogulja,
s malo ulja pšeničnih klica, kapnemo: 15 kapi ružinog drveta i tri kapi ruže.
Ulje za nežnu kožu odojče
ta u 50 ml bademovog ulja kapnemo jednu kap ruže.
Romantično masažno ulje u 50 ml jojobinog ulja kapnemo četiri kapi ruže, 10 kapi sandalovine, četiri kapi ilangilanga. Kod zakrečenja krvnih sudova u 100 ml nevenovog ulja dodamo 20 kapi kleke, 20 kapi čempresa, 10 kapi limuna.
Kod niskog krvnog pritiska
u 50 ml bademovog ulja dodamo devet kapi ružmarina, šest kapi limunove trave i šest kapi grejpfruta.
Kad pomažu masna ulja?
Slatko bademovo ulje (Prunus amvgdalis var. dulcis) je ulje koje je bogato biljnim belančevinama. Sadrži vitamine A, BI, B2 i B6. Sadrži i nešto vitamina E i vrlo je trajno. Štiti i hrani kožu, umiruje kod ekcema i opekotina od sunca. Možemo ga upotrebljavati bez dodataka drugih masnih ulja. Dobro je za sve tipove kože. Pošto dobro reguliše vlažnost, posebno se preporučuje za suvu i osetljivu kožu. Poznavali su ga već i stari Rimljani.
Jojobino ulje (Simmondsia sinensis) je po svojoj gradi slično kitovom ulju koje je (do zabrane) masovno korišćeno u kozmetičkoj industriji jer jako dobro prodire u kožu i reguliše njenu vlažnost. Ista svojstva nalazimo i kod jojobinog ulja, koje je, u stvari, više tečni vosak nego ulje. Dobija se iz oraščića biljke jojobe, koja uspeva u pustinjskim krajevima SAD i Meksika. U dodiru sa vazduhom ne oksidiše i zato ima neograničen rok trajanja. Na hladnom se stvrdne, ali bez štetnih posledica, a na sobnoj temperaturi ponovo postane tečno. Može da posluži kao zamena za pčelinji vosak u kremama. Jojobino ulje je jedno od najboljih ulja uopšte i hrani kožu kao nijedno drugo. Pokazalo se kao vrlo uspešno kod lečenja ekcema, akni i psorijaze. Kombinacija vitamina i minerala u tom ulju čini kožu mekom i svilenkastom. Samo ulje je bez mirisa i zato je pogodno kao osnova za kreme i parfeme. Sadrži, takođe, posebnu mirističnu kiselinu, koja pomaže kod lečenja reume i artritisa.
Ulje pšeničnih klica (Triticum vulgare) dobija se, kao što samo ime kaže, iz klica pšeničnih zrna. Ima narandžastosmeđu boju i jak miris. Sadrži mnogo lecitina, vitamina A,D i E i zato je vrlo postojano.Kad dodajemo ulje pšeničnih klica manje postojanim uljima ili masažnim mešavinama(5-15%) obezbeđujemo im dužu upotrebu,a koži hranljivi sastojak i vitamin E.Ulje pšeničnih klica podstiče prirodno obnavljanje i zato je vrlo pogodno za stariju ili vrlo suvu kožu(na pr. na laktovima).Pošto je to ulje u suštini vrsta biljnih belančevina,mogu se javiti alergijske reakcije. Preporučljivo je prvo testirati na manjem delu kože.
Napravite sami svoje ulje
Ako kod kuće u bašti imate neku mirisnu ili lekovitu biljku, možete sami napraviti ulje koje ćete koristiti za masažu ili u aromalampi. Do polovine napunite teglu (koja može dobro da se zatvori) sitno naseckanom biljkom i do vrha je dopunite lagano zagrejanim izabranim uljem.Teglu ostavite na suncu (ili na toplom mestu) sedam do deset dana i više puta dnevno dobro protresite. Na kraju ulje procedite preko pamučne gaze i čuvajte na hladnom i suvom mestu.
Ulje makadamije (Macadamia integrifoiia) i oraščića makadamijinog drveta stiže nam iz Australije. Bogato je palmitoleinskom kiselinom, mononezasi-ćenom masnom kiselinom koju ne nalazimo ni u jednom drugom biljnom ulju, ali je prisutna u ljudskom potkožnom tkivu. Ta kiselina sa starošću nestaje, ali ovim uljem je nadoknađujemo. Pošto je vrlo hranljivo, često se upotrebljava u mešavi-ni za negu posle sunčanja. Takođe je vrlo dobro masažno ulje za sve vrste kože, jer je vrlo lagano i dobro se upija.
Lešnikovo ulje (Corvlus avellana) je nežne crvene boje, prijatnog mirisa i blagog ukusa na marcipan. Prodire u gornji sloj kože i zato je pogodno za masnu i kombinovanu kožu. Podstiče cirkulaciju i blagi je adstrigent (zatvara pore). Posebno dobro služi kao podloga za eterična ulja sandalovog i ružinog drveta i ilang ilanga.
Ulja koja nalazite u prodavnicama pogodna su za masažne mešavine ako su određenog kvaliteta i ako vam ne smeta njihov miris: maslinovo, susamovo, suncokretovo, ovseno, sojino, kikirikijevo, avokadovo, ulje od koštica kajsije ili breskve, ulje od peteljki grožđa, ulje noćurka i boražine.