Borove iglice – sirup od borovih iglica, čaj, tinktura…

Sirup od borovih iglica protiv upale pluća, bronhitisa i bolesti organa za disanje

Ovo je jednostavan recept za sirup koji možete dodati u čaj i druge tople napitke ili ga možete piti samog, a koji olakšava simptome upale pluća, bronhitisa i drugih oboljenja respiratornih organa.

Sirup od borovih iglica ima svež ukus, nalik nani, a najvažnije od svega je da je potpuno prirodan i lak za pripremu.

Probajte sirup od borovih iglica kada sledeći put budete kašljali; borove iglice su višestruko korisne za zdravlje pa zato neka rade u vašu korist.

Ovaj osnovni recept ćete pripremiti bez muke, a korist koju ćete izvući iz njega svakako vredi.

Recept za sirup od borovih iglica

Sastojci: 

  • ¼ šolje borovih iglica
  • ½ šolje vode
  • ½ šolje šećera od trske ili meda

Priprema:

  1. Prokuvajte vodu i borove iglice 7 do 10 minuta, ili dok voda ne promeni boju, a iglice ne postanu smeđe.
  2. Procedite vodu i odstranite iglice.
  3. Pomešajte med i borovu vodu u manjem loncu.
  4. Postepeno zagrevajte do ključanja i dok med i borova voda ne dobiju konzistenciju sirupa.
  5. Prespite u teglu i ostavite da se ohladi.
  6. Nakon hlađenja, čuvajte u frižideru.

Zašto je delotvoran sirup od borovih iglica?

Borove iglice se često koriste kao čaj zbog svog antiupalnog dejstva. Ali, one nisu dobre samo zbog toga!

Borove iglice imaju mnoštvo korisnih dejstava za zdravlje – od lečenja blage hipertenzije pa do borbe protiv kandide.

Med je poznat po blagotvornom dejstvu na ublažavanje grlobolje i široko se primenjuje kao efikasan lek za umirenje kašlja.

Kombinacija antiuplanih svojstava borovih iglica i dejstva meda na smirenje kašlja daje efikasan lek za borbu protiv prehlade i simptoma gripa, kao i drugih respiratornih oboljenja.

Eto koliko je jednostavno!

Sirup od borovih iglica koristite u čaju, toploj vodi ili kada inhalirate paru za pročišćavanje sinusa i pluća. Načini primene ovog sirupa su bezbrojni, a korist po zdravlje stvarna. Dakle, kada vas sledeći put spopadne kašalj, upotrebite ovaj jednostavan kućni lek umesto da trošite novac na skupe sirupe protiv kašlja.

Borove iglice – 11 razloga zbog kojih bi trebalo da krenete u potragu za njima

Među mnogobrojnim vrstama severnoameričkih četinara, borovi su prepoznatljivi po svojim tankim, dugim iglicama (četinama) koje se razvijaju na kratkorastima, obično po 2, 3 ili 5 u čuperku. Međutim neke vrste, kao što su lisičji rep i  čekinjasti bor, imaju veoma kratke iglice. Opale iglice koje pokrivaju tle ispod drveća uglavnom se koriste kao malč u baštama, naročito tamo gde je poželjna veća kiselost tla.

Pinjol i unutrašnja kora bora smatraju se hranom za preživljavanje; mnoga indijanska plemena i rani evropski doseljenici zavisili su od ovih namirnica tokom dugih i oštrih zima, kada je vladala nestašica druge hrane. Mnoge vrste bora imaju i lekovito dejstvo i Indijanci su ih obilato koristili i kao hranu i kao lek. Iglice su takođe hranljive.

Mnoge vrste četinara, kao što su smrča, jela i kleka, koje takođe imaju i nutritivni i medicinski značaj, često se pogrešno smatraju borom, premda nisu pravi borovi. Tipičan primer je duglazija. Ona nije ni bor ni jela ali je mlado lišće jestivo i izuzetno cenjeno u proleće kada se pojavljuju mladi izdanci.

Ako ste od onih koji uživaju u darovima prirode, potraga za borovim iglicama će vam otvoriti nove mogućnosti. Evo nekih jako dobrih razloga zašto bi trebalo da im date šansu.

1. Borove iglice jačaju imunitet

Borove iglice su bogate vitaminom C, vitaminom koji vam pomaže da pobedite prehladu i grip i druga sezonska oboljenja. Čaj od borovih iglica ili iglica smrče i tsuge pokazao se odličnim za poboljšanje ukupnog imuniteta. Možda vam iglice na novogodišnjoj jelki izgledaju zgodno, međutim, one su naprskane hemikalijama ili bojama.

Priprema čaja je jednostavna. Samo odsecite zelene iglice i stavite ih u činiju. Prelijte ključalom vodom i poklopite. Nakom 15 do 20 minuta procedite tečnost i dobićete topao, osvežavajuć napitak od koga ćete biti zdravi i snažni.

2. Borove iglice popravljaju vid

Borove iglice su dobar izvor vitamina A i drugih karotenoida koji poboljšavaju vid. Redovno konzumiranje čaja ili sirupa od borovih iglica možete da zaštitite vaše oči od degeneracije žute mrlje i slepila usled starosti. Ako vam nije praktično da često pripremate čaj od borovih iglica, možete koristiti i alkoholnu tinkturu.

Da biste napravili tinkturu, napunite staklenu teglu svežim ili suvim borovima iglicama do pola. Prelijte alkoholom najboljeg kvaliteta koji možete da nabavite. Dobar izbor je vodka sa 40% alkohola. Stavite teglu na toplo mesto i ostavite je 4 do 6 nedelja. Protresite teglu bar jednom u toku dana. Prespite alkohol u čistu staklenu flašu sa zapušačem. Sve korisne materije iz borovih iglica biće ekstrahovane u alkohol pa tako ovo možete koristiti svakodnevno kao dnevni multivitaminski dodatak. Uzimajte 10 do 15 kapi tinkture sa šoljom vode ili biljnog čaja.

3. Borove iglice održavaju zdravlje kože

Borove iglice imaju antimikrobno i antiimflamatorno dejstvo. Čaj koristite za umivanje lica da biste uklonili višak masnoće i sprečili pojavu akni. Zahvaljujući adstrigentnim sastojcima, čaj skuplja kožu i tako smanjuje veličinu pora i sitnih bora.

4. Borove iglice održavaju zdravlje kose

Čaj od borovih iglica možete koristiti protiv svraba skalpa i peruti. Često perite kosu razblaženim čajem. Druga mogućnost je tinktura od borovih iglica. Dodajte 10 do 15 kapi tinkture u šampon ili regenerator i isperite nakon nekoliko minuta. Da biste postigli još bolje rezultate, dodajte 10 kapi tinkture u šolju vode i ovom mešavinom isperite kosu još  jednom.

5. Borove iglice umanjuju umor

Šolja čaja od duglazije ili vrhova stabljika kleke može da bude okrepljenje ako ste umorni od napornog rada. Skupite pregršt nežnih vrhova stabljika i stavite ih u teglu sa patent zatvaračem u kojoj se nalazi sveža voda. Zatvorite teglu i stavite je na sunčano mesto. Nakon 3-4 sata procedite ovaj solarni napitak. Možete dodati sok limete i šećer ili med da biste obogatili ukus. Ovo osvežavajuće piće nema nikakve veze sa adstrigentnim dejstvom čaja od borovih iglica pripremljenim sa ključalom vodom.

6. Borove iglice usporavaju starenje

Jako antioksidantno delovanje borovih iglica može da spreči prevremeno starenje izazvano UV zračenjem. Ispijanje čaja i nanošenje tinkture na kožu koja je bila izložena suncu može da umanji štetu koju je pretrpelo kožno tkivo. Visok sadržaj vitamina C pospešuje proizvodnju kolagena, kožnog proteina od koga je koža glatka i elastična.

7. Borove iglice za zdrava stopala

Čaj od borovih iglica je prirodni antiseptik. Može da se koristi za ispiranje posekotina i rana radi sprečavanja infekcije. Pripremite topao čaj sa iglicama i sipajte ga u veliki lavor ili kadicu za stopala. Uronite stopala u tečnost i natapajte ih 20 do 30 minuta. Tako ćete se zaštititi od bakterijskih i gljivičnih infekcija, kao što je atletsko stopalo. Pomaže i smanjenju otoka i umora u stopalima na kraju dana.

8. Borove iglice poboljšavaju cirkulaciju krvi

Terpentinsko ulje (terpentin) koje se dobija iz bora ima dugu istoriju primene kod ublažavanja bola i otoka usled artritisa i reumatizma. Isparljive materije u ulju poboljšavaju cirkulaciju krvi i ublažavaju upalu. Tinktura od borovih iglica sadrži neke aktivne materije koje pružaju olakšanja ali bez kožnih iritacija koje se javljaju usled upotrebe terpentina.

9. Borove iglice sprečavaju anemiju

Ispijanje čaja od borovih iglica dokazano sprečava i leči anemiju. Aktivne supstance u iglicama povećavaju broj crvenih krvnih zrnaca i poboljšavaju cirkulaciju krvi.

10. Borove iglice olakšavaju respiratorne tegobe

Čaj od borovih iglica je odličan za lečenje respiratornih oboljenja, posebno ako imate nakupljen šlajm u plućima i sinusima. Deluje kao mukokinetik, razređuje mukus i olakšava iskašljavanje. Čaj deluje umirujuće na nadraženu sluzokožu i smiruje jak kašalj.

11. Borove iglice su snažan antibakterik

Topao čaj od borovih iglica ili nekoliko kapi tinkture u šolji tople vode, mogu da se koriste za ispiranje grla kao preventiva i kao lek protiv upale grla. Ispijanje čaja pomaže protiv bakterijske infekcije usta i organa za disanje.

 

Pažnja: Nekoliko vrsta bora i drugih četinara nisu jestive i čak mogu biti otrovne. Stoka i kućni ljubimci su posebno osetljivi na ove otrove. Vrste bora koje bi trebalo da izbegavate su: usukani bor (pinus contorta), monterejski bor (pinus radiata) i sobna jela ili arukarija (arucaria spp.). Čajevi od borovih iglica, posebno od žutog bora (pinus ponderosa), nisu preporučljivi tokom trudnoće. Iglice nisu toksične same po sebi, ali neke supstance u njima mogu da izazovu kontrakcije materice što može rezultirati pobačajem. Sve delovi tise su otrovni, osim jarko crvenih bobica*. (*proveriti ovaj podatak jer prema izvorima koje sam ja proveravala, bobica je posebno otrovna. – Prim Prev) Vodite računa o tome da dobro znate o kojoj vrsti bora je reč pre nego što unesete u kuću grančice i iglice.