Čaj od čička priprema za jetru, kosu, bubuljice, grudi
Čičak je biljka prepoznatljiva po originalnim cvastima koje se kače za svaku prijemčivu podlogu. Čičak kao lek ima priznata antiseptička svojstva i koristi se u terapiji kožnih poremećaja kao što su akne i seboreja. Raste bukvalno svuda! Čičak je rasprostranjen u celoj Evropi, Aziji, Sibiru, Japanu, Americi…
Za šta je dobar čaj od čička
Čičak je obično nešto što vas nervira, naročito kada vam se zakači za nogavicu prilikom boravka u prirodi. Obično ćete ga samo nervozno otresti sa svojih pantalona, ali da li ste znali da je čaj od čička jedan od najmoćnijih prirodnih lekova koje nam priroda daruje?
Neke od najimpresivnijih zdravstvenih prednosti čaja od čička uključuju njegovu sposobnost da pomogne varenje, detoksikaciju jetre, balansira nivo hormona, poboljšava zdravlje kože, smanjuje upalu i snižava krvni pritisak. Malo li je?
Značajni nivoi vitamina C i E, a oba deluju kao antioksidanti u organizmu za eliminisanje slobodnih radikala, znači da je čičak glavni pojačivač naše funkcije imunološkog sistema. Ovi antioksidansi su povezani za sprečavanjem infekcija, smanjenjem rizika od raka i, generalno, podržavaju pravilan rast, razvoj i popravku ćelija i tkiva u organizmu.
Čičak je snažan antiseptik, naročito je koristan u suzbijanju infekcije bakterijom stafilokokom, a osim toga ima i diuretička i laksativna svojstva. Pokazuje izuzetne rezultate i u terapiji problema s kožom, kao što su dermatoze različitih vrsta, akne, ekcem, seboreja lica i kože glave, te apsces.
Čičak se primenjuje protiv dijabetesa, reume i gihta, podstiče lučenje žuči i pomaže funkcionisanje jetre. U slučaju bolova u grlu, preporučuje se grgoljenje rastvora, koji se koristi i za ispiranje usta protiv upale desni i paradentoze.
Lekoviti koren od čička
Lekoviti koren od čička, koga naučno nazivaju Arctium lappa, se koristi vekovima u Evropi, Severnoj Americi i Aziji kao digestivni tretman i diuretik. U skorije vreme se koristi za lečenje hroničnih bolesti kao što su rak, dijabetes i AIDS. Iako se koren čička jede kao kuvano povrće, dobijate slične zdravstvene koristi od pijenja čaja od strane natapanja korena čička u ključalu vodu.
Obezbeđuje moćne antioksidanse
Koren čička sadrži moćne antioksidante, kao što su fenolne kiseline, kvercetin i luteolin. Antioksidansi su supstance koje pomažu u zaštiti tela od slobodnih radikala, koji su nestabilni molekuli koji oštećuju zdrave ćelije. Čaj od korena čička je obećavajući napitak zbog svojih antioksidativnih svojstava i njegove sposobnosti da uspori rast ćelija tumora.
Kako se priprema
Kako se priprema čaj od korena čička? Priprema: jednu kašičicu osušenog i usitnjenog korena čička treba staviti u jednu šolju vode (od 250 ml) vode i staviti na šporet da se kuva. Kada čaj provri, treba ga kuvati na umerenoj temperature još nekih 2-3 minuta, a zatim sklonite čaj od čička sa šporeta, pokopite i ostavite da odstoji oko 15 minuta. Procedite čaj i pijte ga 2-3 puta dnevno, najbolje nezaslađen, ili samo sa medom.
Čaj od korena čička možete koristiti za unutrašnju, ali i za spoljašnju upotrebu u vidu obloga ili kupke.
Čaj od čička za jetru
Bolesti jetre, kao što su ciroza ili alkoholni hepatitis, mogu rezultirati iz zloupotrebe alkohola. Vremenom, teško konzumiranje alkohola izaziva zapaljenje i ožiljke jetre. Prema studiji objavljenoj u “Journal of Biomedical Science” u septembru 2002. godine, osobine korena čička će pomoći u sprečavanju oštećenja jetre i efikasne su u lečenju oštećenja jetre izazvane upotrebom alkohola.
Isti hemikalije koje daju čičku gorak ukus stimulišu proizvodnju žuči i probavnih sokova u stomaku, što pomaže da jetra brže procesuira toksine i ispere ih iz sistema. Čišćenje toksina iz krvi je jedan od glavnih ciljeva jetre, i organska jedinjenja i komponente čička su direktno povezane sa poboljšanjem ove funkcije.
Čaj od korena čička za kosu
Koren čička se koristi za kozmetičke i medicinske svrhe, uključujući promovisanje zdrave kose. Danas, mnogi travari preporučuju koren čička za podsticanje rasta kose. Čičak sadrži veliki broj korisnih sastojaka, uključujući sluz, tanine, inulin, vitamin A i esencijalne masne kiseline, od kojih svi imaju veliki broj mogućih korisnih svojstava, uključujući pomoć u ishrani kose i kože, smanjuju holesterol i dodaju vlakna u ishrani.
Čaj od korena čička za kosu: čaj od čička ili tinkturu od korena čička možete dodati u vodu i naneti na kožu temena glave ili primeniti direktno. Ulje korena čička može pomoći u jačanju kose i ishrani kože glave zbog sadržaja vitamina A i esencijalnih masnih kiselina. Takođe može smanjiti simptome stanja skalpa uključujući perut, svrab skalpa, crvenilo i infekcije skalpa.
Čaj od čička za akne i bubuljice
Jedan od najčešćih neželjenih efekata opstipacije, visoke toksičnosti u krvi ili loših navika u ishrani je upala kože, koja se manifestuje u vidu bubuljica, akni, osipa ili promene boje kože. Mnogi travari preporučuju koren čička (bilo kao suplement ili lekovito bilje) za lečenje stanja kože, kako ova moćna biljka može da reši osnovne probleme toksičnosti ili zatvora na brz i efikasan način, što je dovelo do čistije, zdravije kože.
Čičkov čaj za rast grudi
Plastična operacija, kao i razne kreme koje se reklamiraju, nisu jedini način da povećate svoje grudi, ako ste nezadovoljni veličinom istih! Postoji određeno lekovito bilje, koje nam priroda daruje, koje utiče na poboljšanje cirkulacije u tkivu dojke i samim tim utiče na prirodno povećanje grudi. Čičkov čaj za rast grudi je odličan prirodni lek za povećanje grudi. Koristi se još od davnina, a deluje po principu što povećava protok krvi u tkivu dojke.
Biljka čičak
Njegova razgranata crvenkasta, pomalo naborana stabljika dostiže visinu do metra i prekrivena je dlačicama, dok su mu lepi zeleni listovi veoma široki, u obliku srca, manji pri vrhu i nazubljeni po ivicama. Koren čička je štapićast, mesnat, dug, debljine jednog prsta, beličast iznutra a taman spolja. Čičak ima ljubičastopurpurne cvetove koji su grupisani u glavice, koje na vrhu formiraju mali klip, a okruženi su velikim brojem uskih, naboranih brahteja koje štrče u svim pravcima i pri vrhu se završavaju kukicom, zakrivljenom ka spolja. Zbog toga se lako kače za prijemčive površine kao što su tkanina ili krzno: reč je o finom “lukavstvu” prirode, koja tako pomaže čičku da prenese seme kilometrima daleko od matične biljke. Iako se smatra korovom, čičak je prava blagodet za organizam i zato bi za čičak trebalo odvojiti malo prostora u vrtu ili na terasi. Tako ćete dobiti pravu malu kućnu apoteku – jeftinu i vrlo efikasnu!
Čičak se uzgaja semenom koje se polaže direktno u zemlju, na 30-40 cm dubine. Koren čička vadi se u proleće, počevši od druge godine, pre cvetanja. Nakon što ga operete i očistite od sitnih žilica, seče se na kolutove i suši na suvom, toplom i provetrenom mestu. Lišće se, međutim, bere u maju i junu, kada sadrži najvišu koncentraciju eteričnih ulja i polako se suši na zasenčenom mestu.
[icegram campaigns=”9054″]