Čičoka biljka upotreba, priprema jela, uticaj na zdravlje, uzgoj
Čičoka je visoka višegodišnja biljka koja može narasti i do tri metara u visinu i ima cvet sličan suncokretu. Biljka čičoka može rasti u bilo kakvom zemljištu, ali joj najviše odgovara rastresito, peskovito i plodno zemljište. Umerena klima najviše odgovara za uzgoj čičoke.Krtola biljke može da se drži u frižideru, u plastičnoj kesi.
Upotreba
Čičoka biljka ili jerusalimska artičoka daje mnogo jestivih krtola. One su posebno dobre za dijabetičare jer ne sadrže skrob, a ugljeni hidrati su u formi inulina i levulinske kiseline, koji se odmah metabolišu kao prirodni šećer, levuloza.Takođe odlična je za zdravlje svih ljudi. Kad je u pitanju priprema jela od čičoke krtole treba samo blago ostrugati, a ne ljuštiti i najbolje ih je jesti barene ili pečene.U nekim zemljama se često koriste u salatama. Ova biljka se često koristi kao „vetrobran“ u baštama. Može se koristiti i u ishrani životinja, tj. životinje mogu u jesen, pre žetve, pasti ovu biljku. U tom slučaju bi krtole trebalo iskopati, jer mogu da istrule kada životinje pojedu stabljike. Cvetove možete odseći, a smatra se da uklanjanje cvetova poboljšava razmnožavanje krtole.
Sadnja i uzgoj
Ova biljka se razmnožava rizomima. Ako u zemlji ostane i mali deo krtole, verovatno će nići mladica. Posadite čičoku tamo gde želite da raste, jer ju je ponekad teško sasvim iskoreniti. Najbolje je da se sadnja obavi u rano proleće. Možete iseći krtolu na dva ili tri dela, važno je da svaka ima „oko“. Zakopajte ih oko 10 centimetara duboko. Neka biljke budu udaljene najmanje 25 cm jedna od druge i sadite ih na mestu gde ima sunca. Na kraju ih zagrnite. Čičokama je potrebno dosta kalijuma i zato možete zagrtati zemlju pepelom od drveta.Izbegavajte đubrivo koje sadrži azot, jer će u tom slučaju rasti velika biljka, što će crpeti koren.
Berba
Možete izvaditi rizome 4-6 nedelja nakon cvetanja. Iako su cvetovi veoma lepi, imaćete mnogo više plodova ako odsečete pupoljke čim se pojave. U hladnijim klimatskim uslovima, ako koristite zemljište koje ima dobru drenažu, vadite krtole samo kada su vam potrebne. Ako zemljište nema dobru drenažu i ako je klima topla, rizomi mogu istruliti kada se biljka sasuši, tako da je najbolje da odjednom vadite sve rizome. Rizome je najbolje čuvati u piljevini ili pesku na mračnom mestu, ili u plastičnoj kesi u frižideru.
Saznajte više>>> Čičoka sadnja i uzgoj
Postoje i neke začkoljice kad je u pitanju čičoka. Morate ih ili pažljivo čistiti od zemlje ili ljuštiti.Takođe čičoka je relativno jeftina i dostupna.
Drugo, čičoka ponekad izaziva nadutost.
Zašto je čičoka dobra za zdravlje ?
Jedenjem čičoke unosite u sebe važne minerale. Čičoka je bogata gvožđem, koje nam daje energiju, kao i kalijumom i vitaminom B1, koji je važan za mišiće i nerve. Iako su slatke, vlaknasti skrob ne izaziva nagle skokove šećera u krvi, imaju manji glikemijski indeks od krompira i ne goje.
Čičoke su umereno bogate kalorijama. Sto grama čičoke ima oko 73 kalorije – skoro isto kao krompir. U krtoli čičoke nema holesterola, a količina masnoća je zanemarljiva. Čičoka ima veoma kvalitetan fitohemijski profil, mnogo vlakana (nesvarljivih ugljenih hidrata) i antioksidanasa, kao i vitamina i minerala.
Ovo je jedan od najboljih izvora vlakana, a posebno je bogata oligofruktoznim inulinom, rastvorljivim neskrobnim polisaharidom. Inulin nije insulin. Ovaj koren sadrži oko 4% vlakana. Inulin je saharid koji nema kalorija, odnosno nesvarljiv je i zato je ovaj koren idealan zaslađivač za dijabetičare i osobe koje su na dijeti.
I rastvorljiva i nerastvorljiva vlakna u ovom korenu doprinose zapremini u probavnom traktu tako što vezuu vodu. Istraživanja pokazuju da vlaknasta hrana pozitivno utiče na zdravlje organa za varenje i dosta smanjuje probleme sa opstipacijom. Vlakna su i odlična zaštita od raka debelog creva, jer eliminišu toksične supstance iz stomaka.
Priprema jela od čičoke
Kako se priprema čičoka ?
Čičoka je laka za pripremu. Možete je pripremati isto kao krompir – barenu, pečenu ili prženu. Možete ostaviti ljusku ili je oljuštiti. Čičoku možete jesti i sirovu – sjajan je dodatak salatama.
Za razliku od krompira, čičoka sadrži malo skroba i ima dosta inulina i vitamina C. Zato sledeći put kad vidite čičoku u prodavnici ili na pijaci, obavezno je kupite. Posebno u zimskim mesecima, kada nema velikog izbora voća i povrća, ovo će biti sjajna promena i osveženje.Priprema vam neće biti problem samo u jela u kojima se koristi krompir umesto njega stavite čičoke.
Jela od čičoke
Pečena čičoka
Ovo je sjajan i lak način za pripremu čičoke. Kada se peče, kora postaje perutava, a sama krtola mekša. Pečena čičoka ima blago sladak i orašast ukus. Kuvane čičoke su najbolje kada se jedu tek kasnije. Sirove mogu stajati u frižideru.
Priprema: 45 min
4 porcije
450 kalorija
Sastojci:
- 500 g čičoke
- ¾ šolje maslinovog ulja
- 2 kašike sušene majčine dušice
- Kašika iseckanog belog luka
- So po ukusu
Uputstvo za pripremu:
- Zagrejte rernu na 175°C.
- Ostružite čičoke i odsecite „oči“. Zatim iseckajte čičoke na krupnije kockice.
- Sve začine izmešajte u činiji, a zatim tu ubacite iseckanu čičoku i promešajte. Ravnomerno rasporedite ovu mešavinu u tepsiju.
- Ubacite tepsiju u zagrejanu rernu i pecite dok čičoke ne postanu mekše. Vreme pečenja je oko 35-45 minuta.
Čorba od čičoke
Sastojci:
- 2 kašike putera
- Naseckana glavica crnog luka
- Dva štapića celera, iseckanog
- Dva čena gnječenog belog luka
- Kilogram čičoke, oljuštene i isečene na kockice
- 250 ml gušće pileće supe (možete koristiti i vegeterijansku ili neku drugu čorbu)
- So i biber po ukusu
Uputstvo za pripremu:
Zagrejte puter u šerpi u kojoj ćete kuvati čorbu i ubacite luk i celer da omeknu. Nemojte dozvoliti da požute. Ubacite i beli luk i pirjanite oko minut. Posolite ovo povrće.
Ubacite supu i artičoke i sačekajte da počne da vri. Smanjite temperaturu i ostavite da se krčka, poklopljeno, dok čičoke sasvim ne omeknu. Najbolje je ostaviti čorbu oko 45-60 minuta na rihoj vatri. Kada se sasvim ukuva, posolite i pobiberite po ukusu.
Čičoka kao lek
Ovde navodimo sedam stvari zbog kojih je čičoka lekovita:
Čičoka ima prebiotski efekat
Prebiotici su nesvarljive vlaknaste komponente koje stimulišu razmnožavanje i/ili aktivnost dobrih bakterija koje se nalaze u gastroenteralnom traktu i ova vlakna su njihov supstrat. Čičoka sadrži dosta inulina, koji stimuliše razmnožavanje „dobrih“ i uništava „loše“ bakterije pa je pravi lek za probavu.
Čičoka stabilizuje nivo šećera u krvi
Glikemijski indeks je merna jedinica za brzinu skoka šećera u krvi nakon uzimanja određene namirnice. Ugljeni hidrati u namirnicama sa višim glikemijskim indeksom se razlažu na proste šećere brže i uzrokuju nagli skok šećera u krvi. Zatim sledi nagli pad nivoa šećera u krvi. Istraživanja pokazuju da su oscilacije šećera u krvi povezane sa namirnicama sa visokim glikemijskim idenksom i da one dosta povećavaju rizik od iscrpljenosti, srčanih bolesti, promena raspoloženja, insulinske rezistencije i dijabetesa. Čičoka ima glikemijski indeks 11, što se smatra niskim glikemijskim indeksom. To znači da čičoka dovodi do sporijeg i stabilnijeg skoka šećera u krvi.
Tretman dijabetesa čičokom
U narodnoj medicini, čičoka se smatra jednom od najboljih namirnica za lečenje dijabetesa. Da bi se smanjio nivo šećera u krvi, preporučuje se da se nekoliko puta na dan pije sok od čičoke, razblažen vodom. Obično se čičoka ne koristi samo kao lek, već i kao prevencija. Pripremite čaj od korena ove biljke. Uzmite 3-4 supene kašike narendane artičoke i prelijte ih litrom ključale vode, a zatim ostavite oko tri sata da se natapa. Pijte ovaj ohlađen čaj tokom celog dana. Vrlo je korisno za dijabetičare da jedu barenu ili sirovu čičoku. Mnogi dijabetičari su povrdili da im je čičoka normalizovala i stabilizovala šećer u krvi.
Čičoka pomaže kod probavnih problema
Čičoka je bogata vitaminima iz B grupe, posebno vitaminom B1. Ovaj vitamin dosta pomaže u regulaciji količine želudačne kiseline. Manjak želudačne kiseline može dovesti do problema sa varenjem proteina i dovesti do bolova u stomaku, tako što sprečava aktivaciju enzima pepsina.
Čičoka snižava nivo holesterola u krvi
Rastvorljiva vlakna u čičokama su najvažnija za lekovitost čičoke jer pomažu u smanjivanju ukupne količine nivoa holesterola u krvi tako što smanjuju nivo „lošeg“ holesterola. Istraživanja pokazuju da su vlakna dobra za zdravlje srca na još neke načine – snižavaju pritisak i upale u telu.
Čičoka snižava pritisak
Čičoka je bogata kalijumom, a ima malo natrijuma, što snižava pritisak. Jedna šolja rendanih čičoka sadrži 643 mg kalijuma i samo 6 mg natrijuma. Takođe, vlakna u čičokama dosta poboljšavaju funkciju insulina u telu, što doprinosi snižavanju pritiska.Za dobro zdravlje srca i krvnih sudova jedite čičoku.
Čičoka pomaže u stvaranju krvnih zrnaca
Bakar i gvožđe su od vitalne važnosti za stvaranje novih krvnih zrnaca. Jedna šolja čičoke ispunjava 28% dnevnih potreba organizma za gvožđem i 20% dnevnih potreba za bakrom. Deficit gvožđa u organizmu može dovesti do anemije.
Čičoke pomažu u jačanju imunog sistema
Čičoka u manjim količinama sadrži antioksidantne vitamine – vitamine C, A i E. Ovi vitamini, kao i flavonoidi i karoteni u čičoki, pomažu u uništavanju i eliminaciji slobodnih radikala, što štiti organizam od karcinoma, upale, kašlja i običnog gripa.