Crna stolica uzrok i simptomi koji mogu da ukazuju na oboljenje opasno po život
Crna stolica uzrok
Crna stolica je stanje kod koga je izmet veoma tamne ili crne boje. Crna stolica može biti normalna pojava u nekim slučajevima, a izaziva je uzimanje nekih supstanci ili lekova, kao što su suplementi gvožđa. Međutim, crna stolica može da bude posledica ozbiljnih oboljenja, kao što je krvarenje u digestivnom traktu usled peptičkog ulkusa.
Crna stolica koja ima teksturu katrana i neprijatan miris je često simptom krvarenja u gornjem delu gastrointestinalnog trakta – iz jednjaka, želuca ili tankog creva. Ova pojava se zove melena.
Krvarenje iz rektuma kod koga je krv svetlocrvene boje i prožeta je ugrušcima, a ponekad i izmešana sa stolicom, naziva se hematohezija. Hematoheziju izaziva krvarenje iz donjeg digestivnog trakta, uključujući i debelo crevo, rektum ili anus.
Veoma male količine krvi u stolici koje se ne mogu videti golim okom i koje ne menjaju boju stolice u većoj meri, nazivaju se skriveno krvarenje u stolici (FOB). Ono može biti simptom ozbiljne bolesti i može se otkriti redovnim, rutinskim medicinskim analizama.
Crna stolica može da bude simptom ozbiljnih oboljenja, kao što su varikoziteti (variksi) jednjaka i peptički ulkus. Obratite se za medicinsku pomoć ako imate neobično crnu stolicu ili bilo kakvu promenu boje ili teksture stolice. Ako imate stolicu koja je crna, ima teksturu katrana, sadrži krv ili imate obilno rektalno krvarenje, tražite hitnu medicinsku pomoć.
Koji drugi simptomi mogu da se jave uz crnu stolicu?
Crna stolica može da bude praćena drugim simptomima koji variraju u zavisnosti od uzročnog oboljenja, poremećaja ili stanja. U simptome koji prate crnu stolicu spadaju:
- bolovi ili grčevi u stomaku
- oticanje stomaka ili osećaj nadutosti
- promena u ritmu pražnjenja creva
- dijareja
- flatulencija, gasovi ili loša probava
- simptomi nalik gripu (umor, groznica, bolno grlo, glavobolja, kašalj, bolovi)
- stolica neprijatnog mirisa
- mučnina i povraćanje
- slab apetit
- bol ili osećaj žarenja u rektumu
- neplanirano mršavljenje.
Simptomi koji mogu da ukazuju na oboljenje opasno po život
U nekim slučajevima, crna stolica ukazuje na oboljenje opasno po život koje mora odmah da se ispita u hitnim okolnostima. Tražite hitnu medicinsku pomoć ako se kod vas, ili nekog u vašem prisustvu, jave sledeći simptomi:
- promena nivoa svesti i refleksa, kao što su onesvešćivanje ili nesvesnost
- promena mentalnog stanja ili iznenadna promena ponašanja, kao što su zbunjenost, bunilo, letargija, halucinacije i deluzije
- vrtoglavica
- visoka temperatura (preko 380C)
- palpitacije (ubrzano ili usporeno lupanje srca)
- ubrzan rad srca (tahikardija)
- problemi sa disanjem, kao što su kratak dah, otežano disanje, napor pri disanju, šištanje, prestanak disanja ili gušenje
- tvrd stomak
- jaki bolovi u trbuhu
- jaka dijareja
- povraćanje krvi ili tamne materije (nalik kafenom talogu)
- malaksalost (gubitak snage)
Šta izaziva crnu stolicu?
Crna stolica može da bude simptom različitih bolesti, poremećaja ili stanja, uključujući infekciju, upalu, traumu i malignitet. Uobičajeni uzroci su čir na želucu (peptički ulkus) i upala gastrointestinalnog trakta usled upotrebe nesteroidnih antiinflamatora (kao što su ibuprofen i aspirin).
Stolica koja je crna i ima teksturu katrana često je posledica krvarenja u gornjem delu gastrointestinalnog trakta (jednjak, želudac ili tanko crevo). Krvarenje iz rektuma i stolica koja ima crvenu ili bordo boju često potiču iz donjeg dela gastrointestinalnog trakta (debelo crevo, rektum ili anus). Oba stanja mogu da se jave zajedno.
Bolesti gastrointestinalnog trakta koje izazivaju crnu stolicu
Crna stolica može da bude posledica različitih ozbiljnih ili po život opasnih oboljenja koja izazivaju krvarenje u gastrointestinalnom traktu:
- trauma trbuha ili jednjaka
- abnormalni krvni sud
- varikoziteti (variksi) jednjaka koji krvare (abnormalno prošireni ili istegnuti krvni sudovi u jednjaku koji pucaju)
- peptički ulkus koji krvari (čir želuca ili dvanestopalačnog creva)
- crevna ishemija (nedostatak normalnog dotoka krvi u creva i odumiranje tkiva creva)
- gastritis, kao što je nadraženost i oticanje želuca usled uzimanja nesteroidnih antiinflamatora
- zapaljenske bolesti creva (uključujući Kronovu bolest i ulcerozni kolitis)
- zračna terapija
- rak želuca ili druge vrste karcinoma gornjeg gastrointestinalnog trakta
Lekovi i namirnice koje izazivaju pojavu crne stolice
Crnu stolicu mogu da izazovu lekovi i druge supstance koje se unose gutanjem:
- lekovi koji sadrže bizmut, kao što su pepto bismol ili kaopektat
- crni sladić
- suplementi gvožđa
Pitanja za utvrđivanje uzroka crne stolice
Da bi dijagnostikovao uzročno oboljenje koje izaziva pojavu crne stolice, lekar će vam postavljati pitanja o simptomima. Najbolje ćete pomoći svom lekaru da postavi dijagnozu, ako budete davali potpune odgovore na ova pitanja:
- Koliko dugo imate crnu stolicu?
- Da li imate krvarenje iz rektuma, krvavu stolicu ili povraćate krv?
- Koje lekove, vitamine i biljne suplemente uzimate?
- Imate li još neki simptom?
Koje su moguće komplikacije usled crne stolice?
Crna stolica može da bude posledica ozbiljnih ili po život opasnih bolesti ili stanja gastrointestinalnog trakta, kao što je čir koji krvari. Važno je da se obratite lekaru ako imate crnu stolicu, krvavu stolicu, krvarenje iz rektuma ili promenu boje stolice. Najbolji način da umanjite rizik od pojave komplikacija usled krvave stolice i uzročnih oboljenja je da poštujete planirani tretman koji vam je pripremio lekar. Ukoliko na vreme ne dobijete dijagnozu i terapiju, crna stolica može za posledicu da ima komplikacije opasne po život, u koje spadaju:
- anemija
- krvarenje i ozbiljan gubitak krvi
- širenje karcinoma i karcinom u terminalnom stadijumu.