Crni luk kao lek i za negu kose i kože

Ova niskokalorična namirnica sadrži visok nivo sumpornih jedinjenja i antioksidansa koji neutrališu dejstvo slobodnih radikala. Pored toga što je nezaobilazan sastojak u mnogim jelima, crni luk se široko primenjuje i kao lek u narodnoj medicini. Poreklom je iz Azije i gaji se više od 5.000 godina. Lako se prilagođava različitim tipovima zemljišta, a najbolje uspeva na rastresitom i ne previše humusnom tlu. Crni luk je bogat biljnim vlaknima i ima nisku energetsku vrednost – 100 g sveže namirnice sadrži samo 40 kalorija. Dobar je izvor vitamina C i onih iz B-grupe, kao i kalijuma i kalcijuma.

Mnogi izbegavaju da jedu crni luk, pogotovu kada planiraju da izađu negde. Naravno, razlog je neprijatan miris koje ovo povrće stvara i na koji je retko ko imun. Međutim, da li ste znali koliko je zdravo konzumiranje crnog luka? Posebno zbog toga što on u svom sastavu sadrži sumpor koji je zaslužan za njegov jak miris ali isto tako i za očuvanje zdravlja. Koliko je ovo povrće bilo dragoceno u starom Egiptu govori podatak da je ovo povrće služilo kao sredstvo plaćanja. Stari Egipćani su crnim lukom plaćali ljude koji su radili na izgradnji piramida
Pročitajte u narednim redovima kako ovo povrće možete koristiti za zadravlje a kako u nezi lica i kože.

crni luk kao lek

Crni luk kao lek

Crni luk je namirnica koja je široko primenljiva za zdravlje. lekovitosti ovog povrća su velike, pa tako on na primer sprečava zgrušavanje krvi i stavranja tromba u krvnim sudovima. Na taj način, redovnim konzumiranjem čuvate kardiovaskularni sistem. Problemi sa gubitkom gustine kostiju sa prošlost ako redovno jedete luk. Sa ovim problemom se najčešće suočavaju žene u menopauzi Mnogo je manji rizik od lomljenja kuka i pucanja kostiju ukoliko jedete crni luk. Poželjno je da crni luk ubacite u skoro svako jelo jer vas on tako štiti i od raka, pogotovu od raka debelog creva i raka jajnika. Mnogo je bolje jesti svež luk nego prženi jer ako se isti prži duže od 10 minuta on tako gubi sva lekovita i korisna svojstva.

Pored toga što je bogat sumporom, crni luk u sebi sadrži i glikozide zbog čega je odličan i za lečenje bronhitisa i kašlja. Tada se obično preporučuje da se pije čaj od crnog luka, koji je vrlo lak za pripremu.
Uzmite jednu glavicu, operite je, isecite na delove i sa sve korom ubacite u vodu i stavite da se kuva sve dok voda ne pocrveni. Ovaj čaj se još naziva i lukovina i veoma je oporog ukusa zbog čega ga mnogi piju tek kada nastupi bronhitis. Ovaj čaj je jako dobar da se pije za čišćenje pluća od nagomilane sluzi, obično se zaslađuje medom i tako se pije, više puta u toku dana

Crni luk kao lek za pritisak

Crni luk je dosta cenjen jer je dokazano da uspešno snižava visok pritisak i isto tako pozitivno utiče na smanjenje povišenog holesterola. na ovaj način ova namirnica istovremeno utiče i na smanjenje rizika stvaranja srčanih bolesti, moždanog udara i slično. Odličan je i za snižavanje nivoa šećera u krvi, što više jedete crnog luka, imaćete niži nivo glukoze.

Crni luk za otoke i bradavice

Crni luk se još od davnih dana upotrebljava kao lek. Pa tako, naše bake su često pravile recepte koje su bile odlične kako za otoke tako i za bradavice. Obloge sa crnim lukom možete koristiti i za zarastanje rana kao i za lečenje čireva. Za oblogu vam je potrebno jedna glavica luka, maslinovo ulje, hleb i sapun. Luk se sitno isecka, meša sa uljem, hlebom i sapunom. Smesa se rasporedi na krpu ili gazu i stavi na mesto koje je oteklo.

Što se tiče recepta za bezbolno i brzo skidanje bradavica, crni luk je i ovde ključan. Uzmite oljuštenu glavicu crnog luka i posolite je i ostavite da stoji preko noći dok ne pusti sok. Ta sok ujutru namažite na bradavice, radite ovo dva puta dnevno.

Crni luk za lice i kožu

Antioksidansi u sastavu crnog luka blagotvorno deluju na zdravlje kože lica i tela. Ova namirnica ima antimikrobna, antibakterijska i antiupalna svojstva, te je odličan saveznik u borbi protiv akni i bubuljica.

Koliko god da vam nije prijatan miris luka, ukoliko istrpite nekoliko minuta, sok od ovog povrća može učiniti čuda za vašu kožu, pogotovu kada je koža lica i bore u pitanju. Ukoliko želite preventivno da utičete na stvaranje prvih bora, napravite mast od crnog luka. Uzmite sok luka, sok od sveta belog ljiljana, beli vosak i sve to zagrejte na tihoj vatri u glinenoj posudi i mešajte drvenom kašikom. Od svega vam treba po 30 grama.

Takođe, ako su vam na koži prisutne iritacije, od bubuljica ili neke alergije, namažite lice prirodnim sokom od luka i isperite ga tek kada se sok u potpunosti osuši.

Sok od crnog luka

Sok od crnog luka je dobar kako za zdravlje tako i za lice i kosu. Veoma lako se pravi, potrebno vam je nekoliko glavica oljuštenog luka i rende. Izrendajte svu količinu koju ste pripremili. Izrendani luk stavite u cediljku i odozgo pritiskajte kašikom dok ne krene sok da izlazi. U zavisnosti od toga koliko soka želite, toliko pripremite i glavica luka.

Crni luk, odnosno sok od crnog luka se upotrebljava i kao narodni lek za kamen u bubregu. Potrebno je da nekoliko dana uzastopno pijete ovaj sok koji ste napravili od jedne glavice luka i malo šećera. Potrebno je da ovaj sok zagrejete pre nego što ćete ga popiti.

Osim toga, antioksidansi utiču na zdravlje sperme. Istraživanje sprovedeno na laboratorijskim pacovima koji su konzumirali sok od luka pokazalo je da im se znatno povećala koncentracija, kao i broj održivih i pokretnih spermatozoida. Takođe, crni luk je dobar u borbi protiv zapaljenja, jer sprečava oksidaciju masnih kiselina u telu.

Takođe, ovaj sok je jako dragocen i za dobar rad pluća. Kakav god problem da imate sa plućima, sok od crnog luka će vam olakšati mnoge tegobe.

Crni luk za kosu

Mnoge bake su davno kosu prale isključivo sokom od crnog luka, tzv lukovinom. Svetlije nijanse su neretko poprimale crvenkastu boju, koju boja soka i ima, a kosa im je bila jaka, duga i sjajna. Danas, pored toliko preparata, teško je zamisliti da če neko prati kosu ovim sokom, pogotovu ne mlade devojke.

Međutim, ako želite da imate jaku kosu i imate problem sa opadanjem i sa peruti, uzmite sok od crnog luka i nekoliko puta nedeljno ga utrljajte u koren kose. Ostavite tako da deluje pola sata a nakon toga operite kosu. Oni koji su probali ovaj recept tvrde da se kosa nakon maske ne oseća na luk.

Evo nekoliko saveta kada je u pitanju čuvanje crnog luka: Čuvajte ga što dalje od krompira jer će tako brže da se pokvari. Bitno je i da ga ne držite u zatvorenoj limenoj posudi jer tako samo može da promeni boju. Iseckajte luk i slobodno ga zamrznite, može da se desi da malo izgubi na ljutini ali ne drastično. Tokom seckanja, da ne biste plakali, uzmite gutljaj vode i sve vreme držite vodu u ustima dok sečete luk. Sigurno vam neće krenuti suze. Takođe, kao drugu opciju, luk pre sečenja držite u frižideru sat dva, to će dosta usporiti aktivnost enzima koji vam iritiraju oči dok sečete luk. Ovo povrće se sirovo ili prženo, odlično kombinuje sa svim povrćem. Ako vam je do dobrog zdravlja, preporučujemo vam da crni luk konzumirate isključivo kao sirovo povrće.

Štiti od raka

Luk sadrži alildisulfid, fitohemikalije koje se, zahvaljujući enzimskim reakcijama, prilikom usitnjavanja pretvaraju u alicin. Brojna istraživanja pokazala su da alicin ima antimutageno dejstvo, a osim toga reguliše holesterol. Takođe, alicin inhibira HMG-CoA reduktazu u jetri. Bogat je sumpornim jedinjenjima, za koja je naučno dokazano da sprečavaju začepljenje krvnih sudova, taloženja trombocita i trombozu, te štite od pojave kardiovaskularnih oboljenja. Visok nivo sumpornih jedinjenja i antioksidansi, koji neutrališu dejstvo slobodnih radikala, smanjuju rizik od pojave raka prostate, bubrega, usne duplje, dojke i debelog creva. Studija objavljena u časopisu “American Journal of Clinical Nutrition” pokazala je da i male količine crnog luka u svakodnevnoj ishrani smanjuju rizik od pojave karcinoma.

Snižava šećer

Osim sumpornih jedinjenja, crni luk je bogat flavonoidima, poput kvercetina, koji smanjuje nivo šećera u krvi. Studija objavljena u časopisu “Environmental Health Insights” pokazala je da redovno konzumiranje ovog povrća snižava šećer u krvi za 89 mg/dl kod osoba sa dijabetesom tipa 2. Crni luk obiluje vitaminom C, snažnim antioksidansom koji se bori protiv slobodnih radikala u telu, smanjujući rizik od raznih infekcija.Takođe, stimuliše proizvodnju interferona te povećava otpornost organizma na prehlade i sezonske infekcije.