Dipladenija (Mandevila) uzgoj, nega, razmnožavanje
Cveće dipladenija
U moru prelepih penjačica, dipladenija zauzima jedno od vodećih mesta. Ova prelepa biljka se može gajiti na otvorenom u vašem vrtu, ali i kao sobno cveće. Bilo da želite da ukrasite svoj dom, terasu, balkon ili dvorište – upoznajte se sa osnovnim zahtevima ove biljke, kako biste mogli uspešno da je uzgajate i uživate u njenoj lepoti.
Ova penjajuća tropska loza je poreklom iz Južne Amerike i višegodišnja je u toplijim klimatskim uslovima. Veoma je otporna i spada u zimzelene vrste.Kod nas se uglavnom gaji kao godišnjak i/ili sobno cveće, jer će umreti sa prvim mrazem.
U toplijim klimatskim uslovima cveće dipladenija, penjačica, može da dostigne visinu do 6 m, ali u našem hladnijem klimatskom podneblju, verovatno će narasti do 1.5 m. Kada se desi da cveta u kasno leto – veliki cvetovi oblika trube će ukrasiti vaš vrt svojom izuzetnom bojom, koja može biti svetlo roze, crvena i žuta.
Ako dipladeniju uzgajate u kontejneru, ona može da se smanji i unese u zatvoren prostor kao sobno cveće, da raste na sunčanom prozoru celu zimu. Iako dipladenija ili mandevila, kako je još ova biljka poznata, neće cvetati u zatvorenom prostoru zimi, ona može da opstane i onda je ponovo iznesite napolje sledećeg leta. Cveta sredinom do kraja leta i jeseni.
Dipladenija uzgoj
Uzgoj dipladenija je veoma lak, ako poštujete osnovna pravila nege ove biljke. Dipladenija loza se može kupiti kao saksijska biljka u rasadniku. Sačekajte toplo vreme za dobro uspostavljanje biljke, čak početkom juna, pre nego što je posadite na otvorenom. Dipladenija ne raste dobro u hladnim uslovima. Gajenje dipladenija mora biti na odgovarajućoj lokaciji koja prima puno do delimično sunčeve svetlosti, zaštićena od hladnih vetrova. Idealna temperatura za gajenje dipladenije je od 15-30 C. Možete uzgajati dipladeniju u visećim korpama ili kontejneru na zemlji. Zemljište mora biti dobro propusno.
Nega i održavanje dipladenija
Održavanje dipladenije nije zahtevno, ukoliko radite ono što ova biljka zahteva. Dakle, dobro je zalivajte i prihranjujte da stimulišete njen rast i cvetanje. Mandevila će brzo rasti tokom vrućih dana, pa nikako nemojte dozvoliti da se posuda u kojoj se nalazi osuši. Prihranite je svakih nekoliko nedelja sa organskim đubrivom.
Pošto dipladenija najbolje cveta kada je vrućina, uzgajajte ove biljke u kontejnerima u blizini zida ili zgrade okrenute prema jugu. Na taj način ćete ih lakše zaštititi od ranog mraza u jesen, postavljanjem zaštitne folije na njih kada je temperatura u padu. Držite ih dobro prihranjenim da se stimuliše pun rast tokom kratkog leta. Koristeći žice, omogućite ovoj penjačici da se popne niz stub ili žardinjeru za cveće.
Orežite biljku u jesen i unesite je u zatvoren prostor pred mraz, kako bi prezimela na sunčanom prozoru. Držite biljke u jedva vlažnom, zatvorenom prostoru i paziti na insekte, kao što su bele muve i lisne vaši. Vaša dipladenija preko zime neće mnogo rasti, ali bi trebalo da bude spremna da se iznese van krajem proleća.
Orezivanje dipladenija
Kako bi uklonili odumrle grane, obavezno sprovedite orezivanje dipladenije početkom proleća. Takođe je možete orezivati tokom perioda vegetacije u cilju lepšeg oblikovanja i kontrole rasta. Ukoliko želite da je održite žbunastom, podrežite njene nove izdanke svake godine posle cvetanja na 5 cm. Ukoliko želite da gajite dipladeniju kao penjajuću lozu, ostavite glavnu stabljiku, a bočne izdanke odsecite. Redovno uklanjajte uvele cvetove, jer ćete na taj način podstaći da dipladenija duže cveta.
Razmnožavanje dipladenija
Razmnožavanje dipladenije možete sprovesti poluzrelim reznicama, u leto, i to najbolje u avgustu. Poluzrele reznice dipladenije posle skidanja potopite u toplu vodu (temp. oko 32° C), u cilju potpunog prestanka curenja njenog mlečnog soka, koji je iritans za kožu i sluzokožu. Reznice dipladenije možete oprskati hormonom za ožiljavanje drvenastih biljaka, potom ih postavite u sterilan pesak, na temperaturu iznad 22° C. Vaša biljka će se ožiliti za par sedmica.
CENA
Cena dipladenije zavisi od veličine biljke i kreće se uglavnom od 10 do 15 eura.