Domaći sirup i sok od jagoda recept
Za šta je dobar sok od jagoda
Istraživanja su pokazala da elaginska kiselina koja je sastavni deo crvenog i bobičastog voća sprečava nastanak raka dojke, jednjaka, kože, debelog creva, prostate, gušterače itd.Ovaj članak sadrži najbolje recepte za sirup i sok od jagoda…
Pored toga što jagode i sok od jagode sprečavaju pojavu bolesti raka, evo za šta je još dobar sok od jagode:
- Bore ‒ Telu su potrebne dovoljne količine vitamina C kako bi proizvodilo kolagen, koji poboljšava elastičnost i otpornost kože. S obzirom na to da se proizvodnja kolagena starenjem smanjuje, konzumiranje jagoda i soka od jagoda je nužno kako bi koža što duže ostala elastična i mladolika. Osim vitamina C,elaginska kiselina takođe sprečava prevremenu pojavu bora.
- Holesterol ‒ Elaginska kiselina i flavonoidi koje jagode sadrže pozitivno utiču na zdravlje čitavog kardiovaskularnog sistema. Smanjuju nivo holesterola u krvi, koji uzrokuje začepljenje arterija.
- Krvni pritisak ‒ U jednoj porciji jagoda nalazi se 134 mg kalijuma, koji je odgovoran za regulisanje nivoa krvnog pritiska, a takođe deluje i kao zaštita od negativnog uticaja natrijuma. Jagode spadaju na spisak najzdravijih namirnica za srce.
- Kardiovaskularni sistem ‒ Jagode poboljšavaju zdravlje krvnih sudova. Takođe pozitivno utiču na trombocite i lipoproteine, što smanjuje rizik od pojave kardiovaskularnih bolesti.
- Jači imuni sistem ‒ Jagode su izuzetno bogat prirodni izvor vitamina C, što poboljšava zdravlje arterija i nadubrežnih žlezda, kojima je vitamin C neophodan za pravilnu funkciju. Iznenađujuć je podatak da jagode sadrže čak 8 puta više vitamina C od narandže.
- Zdravlje očiju ‒ Antioksidantna svojstva koja jagode imaju smanjuju rizik od nastanka katarakte, koja može izazvati i potpuno slepilo. Takođe, očima je potreban vitamin C kako bi se zaštitile od UV zračenja. Vitamin C igra veoma važnu ulogu u jačanju rožnjače i mrežnjače.
- Probavni sistem ‒ Znamo da su vlakna neophodna za zdravlje probavnog sistema, a jedna porcija jagoda sadrži 2 grama vlakana. Vlakna su takođe jako važna kao prevencija nastaka dijabetesa tipa 2 jer usporavaju apsopciju glukoze u krvi.
- Mršavljenje ‒ Jagode su niskokalorične. Jedna porcija jagoda sadrži samo 28 kalorija. Takođe ne sadrže masti, imaju i veoma nizak nivo natrijuma i masti. Zato su jagode veoma pogodne za one koji žele da skinu višak kilograma.
- Prenatalno zdravlje ‒ Folna kiselina se preporučuje svim ženama koje žele da zatrudne, kao i onima koje već jesu trudne. Jedna porcija jagoda sadrži 21 mcg kiselina, koje su važne za razvoj deteta, kao i za prevenciju nastanka raznih poremećaja.
- Alchajmerova bolest ‒ Jagode su četvrta vrsta voća po redu kad su u pitanju antioksidansi. Dobro je poznato da antioksidansi bore protiv slobodnih radikala u organizmu koji su između ostalog povezani i sa preranim starenjem i raznim bolestim, uključujući i Alchajmerovu bolest. Dakle, antioksidansi u jagodama sprečavaju pojavu degenerativnih bolesti i sprečavaju prerano starenje moždanih ćelija.
U nastavku pogledajte recepte za sirup i kuvani, nekuvani, gusti sok od jagoda…
Domaći sok od jagoda recept
Sada kada znate za šta su sve dobre jagode, možete sami kod kuće napraviti domaći sok od jagoda.
Za domaći sok od jagoda potrebni su vam sledeći sastojci:
- 3 kg jagoda
- 600-800 g šećera
- 3 kesice limuntusa
- Voda
Domaći sok od jagoda priprema:
Jagode dobro očistite i operite. Nalijte ih sa 2 litra vode i stavite ih da se kuvaju na tihoj vatri.Nakon ključanja kuvajte ih još oko pola sata. Potom ih izgnječite kao da pravite pire (možete ih izmiksati u blenderu). Dodajte šećer po ukusu i limuntus. Ovu smesu sada nalijte sa 3 litra vode i kuvajte do ključanja. Staklene flaše u koje ćete sipati sok sterilišite u rerni i čim sok provri, sipajte ga u flaše.
Kako se pravi gusti (kašasti) sok od jagoda
Najbolje je da sami napravite gusti sok od jagoda jer ćete tako biti sigurni u njegov sastav. Evo kako se pravi gusti sok od jagoda:
Potrebni su vam sledeći sastojci:
- 5 kg jagoda
- 600 g šećera
- Voda
Gusti sok od jagode recept:
Jagode dobro operite i očistite. Potom od njih napravite kašu uz pomoć miksera, blendera ili ih prosto izgnječite kao za krtompir pire. Skuvajte šećer u vodi, pa ovim toplim sirupom prelijte jagode. Poklopite i ostavite da odstoji preko noći kako bi jagode otpustile svoj sok.
Ujutru propasirajte smesu, a zatim je zagrejte. Napunite flaše sokom i pasterizujte sok oko pola sata na 75⁰C. Vruće flaše poređajte u korpu i pokrijte ih ćebetom. Kada se potpuno ohlade, domaći gusti sok od jagoda je spreman.
Nekuvani sok od jagoda recept
Ne morate kuvati jagode kako biste napravili sok od jagoda.
Potrebni sastojci:
- 3 kg jagoda
- 2 l prokuvane vode
- 40 g vinske kiseline
- 3 kg šećera
Nekuvani sok od jagoda priprema:
Jagode prvo očistite i operite, pa ih iznječite. Prokuvajte vodu i kad se prohladi,u nju dodajte vinsku kiselinu. Ovom smesom prelijte jagode i ostavite da odstoji preko noći. Naredni dan procedite sok kroz sterilnu gazu i svaki litar tečnosti dodajte 1 kg šećera. Dobijeni sok sipajte u staklene flaše.
Recept za sirup od jagoda
Potrebni su vam sledeći sastojci:
- 3 kg jagoda
- 7 kesica limuntusa
- 3 kg šećera
Sirup od jagoda recept:
Jagode dobro očistite i operite, pa ih izgnječite i dodajte u njih limuntus i 1 kg šećera. Ovu smesu ostavite da odstoji 24 časa na hladnom mestu. Narednog dana propasirajte smesu kroz cediljku, pa dodajte preostali šećer i ostavite da odstoji nekoliko sati dok se šećer ne istopi, uz povremeno mešanje. Nakon toga dobijeni sirup sipajte u flaše i čuvajte ga u zamrzivaču. Sirup od jagoda se pije rastvoren u vodi za piće ili se koristi kao sirup za prelivanje sladoleda i drugih poslastica.
Sok od jagoda za bebe, decu i u tridnoći
Jagode su veoma bogat izvor vitamina B9 (folne kiseline), koji je veoma važan za pravilan razvoj bebinog mozga, kao i za sprečavanje raznih poremećaja kod novorođenčeta. Jagode se dobro apsorbuju zahvaljujući visokom sadržaju vitamina C, pa je stoga i više nego preporučljivo jesti jagode u trudnoći, naravno u umerenim količinama.
Sok od jagode je takođe potpuno bezbedan kao dodatak ishrani kod beba i dece. Ipak bi trebalo obratiti pažnju na jednu stvar, a to je da su jagode potencijalno visokoalergena hrana i kao takve bi ih trebalo izbegavati u ishrani kod beba barem do 12 meseci starosti.