Zašto se javlja podrigivanje na pokvarena jaja (sumpor) i kako ga sprečiti

Podrigivanje je uobičajena radnja, ali se uglavnom smatra nepristojnim. Može se javiti i do desetak puta na dan, a često se dešava da tokom podrigivanja osećamo miris na pokvarena jaja. Ova vrsta gasova koja se oslobađa u stomaku može imati opor miris, u zavisnosti od hrane koju jedemo i lekova koje uzimamo. Ako znamo zašto se javlja podrigivanje na sumpor ili pokvarena jaja, lako ćemo to i sprečiti.

Imajte na umu da nešto što kod nekoga deluje, kod nekog drugog možda i neće.

Šta je podrigivanje na sumpor (pokvarena jaja)?

Ako vam se nekad desilo da se zapitate zašto osećate miris pokvarenih jaja kada podrignete, evo odgovora. Podrigivanje se javlja kada gasovi ili vazduh “pobegnu” iz želuca i izađu kroz usta.

Podrigivanje obično nema nikakav miris, ali u nekim slučajevima se oseća miris pokvarenih jaja, to jest, sumpora. Do ovakvog podrigivanja dolazi zbog oslobađanja vodonik-sulfida, probavnog gasa, koji se stvara zbog mikroba u tankom crevu ili zbog razlaganja pojedinih namirnica u želucu.

Povezano>>>  Preterano podrigivanje i nadimanje – uzroci i lečenje

Meso, jezgrasto voće, zeleno povrće poput kelja i brokolija i još neke namirnice sadrže određene proteine čiji je sastavni deo sumpor. Ako jedete i mnogo jaja, moguće je da ćete tako podrigivati.

Sumpor je važan mineral, koji nam je potreban za zdrava vezivna tkiva i sprečava toksine i bakterije da uništavaju naše ćelije.

Šta izaziva podrigivanje na sumpor ?

Osim hrane i gaziranih pića, određeni lekovi i oboljenja mogu izazvati podrigivanje na sumpor.

Gastropareza

Za ovaj problem su karakteristični podrigivanje na pokvarena jaja, mučnina, nadimanje, gorušica i povraćanje. Gastropareza podrazumeva i usporeno pražnjenje sadržaja želuca u creva, što dovodi do prevelikog namnožavanja bakterija u crevima. Hrana takođe može blokirati probavni trakt ako se ne razloži kako treba.

Gastropareza se može javiti zbog lekova ili oboljenja koji oštećuju nerve ili trbušne mišiće, kao i zbog operacije želuca.

podrigivanje na jaja

Sindrom iritabilnih creva

Sindrom iritabilnih creva iritira debelo crevo. Ovaj poremećaj izaziva nadimanje, opstipaciju, dijareju, gasove i bolove u stomaku, a podrigivanje na sumpor je jedan od najčešćih simptoma.

Gastroezofagealna refluksna bolest (GERB)

GERB je oboljenje koje često izaziva podrigivanje na sumpor, kao i gorušicu, bolove i pririsak u grudima.

GERB se javlja kada donji sfinkter u jednjaku, koji se nalazi između jednjaka i želuca, oslabi i ne može da se pravilno zatvori. To dovodi do vraćanja hrane i želudačne kiseline u jednjak.

Bakterije u crevima

Ako vaše podrigivanje ima neprijatan miris, uzrok može biti previše bakterija u tankom crevu. Do toga dolazi kada se u tankom crevu namnoži previše bakterija zbog probavnih problema poput intolerancije na laktozu, malapsorpcije fruktoze, celijakije i Kronove bolesti.

Ostali znaci i simptomi su nadimanje, grčevi, dijareja i nadutost.

Hrana

Sumpor unosimo u sebe hranom. Proteini koji sadrže sumpor se u našem telu pretvaraju u aminokiseline, koje su nam neophodne za rast i razvoj, kao i za očuvanje tkiva.

Sumpor se često nalazi i u konzervansima koji se nalaze u pakovanoj hrani i gotovim jelima. Jaja, crveno meso, perad, riba i mlečni proizvodi sadrže dosta sumpora. Sumpor se nalazi i u povrću – kupusu, crnom luku i šparglama. Mahunarke – pasulj, sočivo, grašak, lucerka i slično, takođe često izazivaju gasove, kao i neke vrste voća (banane, lubenice).

Podrigivanje na pokvarena jaja se često javlja kada jedemo mnogo žitarica i jezgrastog voća i kada pijemo mnogo kafe, čaja i sokova.

Navike u ishrani

Sam način na koji jedete takođe može imati velik uticaj na to da li ćete podrigivati na sumpor. Osim vrste hrane koju jedete (npr. hrana puna šećera ili masnoća), i količina hrane koju ste pojeli ima dosta uticaja na to.

Ako jedete velike obroke, vaša probava će se usporiti i biće vam potrebno više vremena da svarite hranu. Vodonik sulfid iz hrane se može nakupiti u želucu i dovesti do podrigivanja.

Lekovi

Određeni lekovi su još jedan uzrok podrigivanja na sumpor. Kombinacija sastojaka sa cisteinom i metioninom (aminokiseline) može izazvati podrigivanje na pokvarena jaja. Do toga dolazi kada se ovi lekovi razlože u probavnom traktu.

Najbolje je da pitate svog lekara može li vam preporučiti neke lekove koji ne izazivaju ovakvo podrigivanje.

Parazit giardija

Infekcija ovom bakterijom se može javiti u crevima, i ona može izazvati podrigivanje na pokvarena jaja. Ovu bolesti izaziva parazit Giardia lamblia, ovo oboljenje se često javlja u područjima sa zagađenom vodom. Takođe se može dobiti i preko direktnog kontakta sa inficiranom osobom i konzumacijom zarađene hrane.

Simptomi infekcije uključuju dijareju, jake grčeve u stomaku, mučninu i nadimanje. Infekcija obično traje po nekoliko dana.

Ostali uzroci

Podrigivanje na jaja se može javiti i izbog poremećaja i oboljenja žučne kese, praznog debelog creva, jakog stresa i anksioznosti.

Kako sprečiti podrigivanje na sumpor?

Evo nekoliko saveta:

  • pijte dovoljno vode tokom celog dana
  • smanjite unos alkohola
  • jedite više manjih obroka umesto dva ili tri velika
  • ubacite u ishranu što više vlaknaste hrane
  • izbegavajte namirnice pune šećera
  • smanjite meso u ishrani kako biste izbegli probleme sa varenjem
  • zamenite kafu biljnim čajevima
  • izbegavajte gazirana pića i sokove
  • smanjite namirnice koje sadrže dosta sumpora
  • izbacite gluten iz ishrane
  • prestanite da pušite
  • žvaćite žvake, kako biste povećali lučenje pljuvačke i lakše eliminisali kiselinu

Kako spečiti podrigivanje na sumpor prirodnim putem?

Soda bikarbona

Soda bikarbona je sjajan prirodan antacid i najbolji je prirodan način da sprečite podrigivanje na sumpor. Ljudi koji imaju visok pritisak bi trebalo da izbegavaju ovaj lek.

Izmešajte kašičicu sode bikarbone u šolji vode i grejte je na tihoj vatri oko pet minuta. Promešajte sve i popijte.

Ako vam je odmah potreban lek, samo izmešajte pola kašičice sode bikarbone u čaši vode i popijte.

Jabukovo sirće

Jabukovo sirće takođe pomaže u balansu pH vrednosti u želucu i tako smanjuje podrigivanje na sumpor. Takođe se može koristiti za lečenje problema sa probavnim traktom.

U jednoj čaši vode izmešajte dve kašičice jabukovog sirćeta i popijte. Pijte ovu mešavinu 20 minuta pre svakog obroka.

Po potrebi, možete popiti i malo jabukovog sirćeta razblaženog u toploj vodi.

Aloja

Gel od aloje, koji se dobija iz lišća ove biljke, odlično pomaže kod probavnih problema i napetosti u želucu.  Ipak, ako ga prečesto koristite, može izazvati dijareju i retku stolicu, jer ima laksativna svojstva.

Iscedite gel iz jednog lista aloje i ubacite ga u manju činiju. Izmešajte dve kašike gela sa malo vode da dobijete sok.

Popijte po jednu čašu ove mešavine 20 minuta pre obroka, dva puta dnevno. Možete dodati i malo limuna ili đumbira kako biste poboljšali ukus soka, ili ga razblažiti voćnim sokom.

Koren sladića

Koren sladića može ublažiti ili sprečiti podrigivanje, jer on štiti mukozne membrane u stomaku tako što ih umiruje.

Prokuvajte jednu kašičicu praha korena sladića u jednoj šolji vode. Procedite i popijte po šolju ovog čaja pre obroka, dva puta na dan.

Piskavica

Lišće i semenke piskavice se odavno koriste za olakšavanje grčeva u stomaku i sprečavanje podrigivanja.

Prokuvajte jednu šolju lišća piskavice u šolji vode. Ostavite da se natapa pet minuta, a zatim procedite. Pijte ovaj čaj tri puta dnevno.

Ako imate problema sa podrigivanjem, možete žvakati semenke piskavice.

Limun i med

I limun i med imaju antiinflamatorna i antioksidanstna svojstva, i usporavaju razmnožavanje štetnih bakterija.

Izmešajte kašičicu meda u čaši soka od svežeg limuna i popijte. Pijte ovu mešavinu bar jednom dnevno.

Zeleni čaj

Zeleni čaj ima jaka antioksidantna svojstva i pomaže nam da izbacimo toksine iz organizma. Pijenje ovog čaja nam može pomoći u sprečavanju i redukovanju podrigivanja na sumpor.

U šolju vrele vode ubacite kesicu zelenog čaja ili kašičicu zelenog čaja u prahu i sačekajte pet minuta. Zatim procedite i popijte. Pijte bar po dve šolje zelenog čaja na dan.

Čaj od nane

Čaj od nane odlično sprečava stvaranje gasove i probleme sa varenjem koji izazivaju podrigivanje na pokvarena jaja.

Prokuvajte nekoliko listića nane u vodi i ostavite da stoje oko pet minuta. Zatim procedite čaj. Pijte po tri šoljice čaja svakodnevno.

Nekoliko reči na kraju

Podrigivanje na sumpor može biti neprijatno i izaziva neprijatan zadah iz usta. Mada nam je sumpor neophodan za funkcionisanje organizma, previše sumpora može izazvati jako podrigivanje neprijatnog mirisa. Krivac može biti i neko oboljenje, a ne samo hrana i lekovi.

Mada je podrigivanje na sumpor često, ne mora da se dešava baš vama. Ako se informišete o tome koja hrana, pića i lekovi izazivaju ovakva podrigivanja, lako ćete olakšati svoje simptome.
[icegram campaigns=”8199″]