Imate manjak estrogena? Evo kako da ga povećate
Hormoni igraju važnu ulogu u ženskom telu. Oni utiču na njeno raspoloženje, ishranu, sposobnost da obavlja svakodnevne aktivnosti i održavaju zdravlje reproduktivnog sistema. U ženskim reproduktivnim godinama i čak nakon njih, hormon estrogen igra važnu ulogu. Hormonski disbalans, posebno estrogena i progesterona, je nažalost vrlo čest i prilično opasan fenomen.
Nizak nivo estrogena u krvotoku može izazvati probleme kao što su depresija, anksioznost, gojenje, i druge fizičke i psihičke smetnje. U ovom tekstu pročitaćete kako možete povećati nivo estrogena u telu.
Spisak simptoma koji ukazuju na manjak estrogena i rešenje za lečenje
Većina žena koje pate od simptoma koji ukazuju na manjak estrogena su u fazi menopauze. U ovom članku naći čete spisak tih simptoma. Takođe, dobićete informacije o uzrocima ovog stanja i načinu na koji možete rešiti problem – manjak estrogena.
Estrogen je glavni ženski sterodni hormon kog luče jajnici, i odgovoran je za ženske karakteristike na telu. Estrogen je prisutan kod oba pola, ali u većoj količini kod žena. Ovaj hormon je odgovoran za razvoj sekundarnih ženskih karakteristika kao što su grudi, šira karlica, i nagomilavanje masti u zadnjici, butinama i kukovima. Zbog ovog hormona, žene imaju manje vidljivih dlaka na licu, i nežniju kožu od muškaraca. Manjak ili pad količine estrogena može izazvati niz hormonskih promena i brojne simptome.
Šta ukazuje na manjak estrogena?
Simptomi mogu varirati, i zbog ovoga, žene mogu biti nesvesne činjenice da imaju manjak estrogena.
- Zamor
- Jeza
- Suvoća vagine
- Apatija
- Poremećaj sna
- Bol u zglobovima
- Depresija
- Bol u leđima
- Zadržavanje vode
- Valunzi
- Noćno preznojavanje
- Smanjena gustina kostiju
- Lupanje srca
- Glavobolja
- Suve oči i suva koža
- Lošije pamćenje
- Gojenje
Nizak nivo estrogena ima negativan uticaj na pamćenje, koncentraciju i osećaj dobrobiti. Žene koje imaju manjak estrogena imaju poteškoće sa fokusiranjem i imaju manjak želje za intimnim odnosom.
Žene sa manjkom estrogena obično prestanu sa vežbanjem i pate od problema kao što su česte infekcije bešike, bolan seksualni odnos, koža na licu koja trne ili pecka, previše se znoje, imaju manjak samopouzdanja, napade panike, osteoartritis i intersticijalni cistitits.
Drugi simptomi mogu biti niskog nivoa estrogena:
- Ubrzan rad srca
- Smanjen obim grudi
- Smanjenje ukupnog nivoa holesterola
- Vaginitis
- Vaginalne infekcije
- Bol u donjem delu leđa
- Slabiji imuni sistem
- Nadimanje nakon obroka
- Zamor koji se sve više povećava
Šta izaziva smanjenje nivoa estrogena?
Osim menopauze, koja je glavni uzročnik snižavanja nivoa estrogena, u većini slučajeva, postoji čitav niz drugih razloga zbog kojih možete patiti od manjka estrogena. Prema stručnjacima, faktori koji takođe mogu uticati na ovo stanje su:
- Uzroci iz životnog okruženja
- Poremećaji vezani za navike u ishrani
- Problemi vezani za životni stil
- Faktori koji izazivaju stres
- Kasniji ulazak u pubertet
- Anoreksija
Mere lečenja
Samo par promena u načinu ishrane i redovno vežbanje mogu regulisati nivo hormona u telu. Svakodnevno vežbanje od 20 minuta je dovoljno za lečenje niskog nivoa estrogena u organizmu i njegovo normalizovanje.
Ishrana bogata prirodnim izvorima estrogena može biti od velike pomoći prilikom lečenja simptoma.
Alternativno lečenje je takođe efektno kod lečenja niskog nivoa estrogena. Ovde su navedene i biljke koje ne sadrže estrogen, kao deo lečenja. Ove biljke, iako ne sadrže estrogen, neguju hormonske žlezde i teraju ih da efktnije funkcionišu. Ovo pomaže kod postavljanja željenog balansa estrogena u telu i održava i druge hormone u normali.
Životni stil
Jedna od najvažnijih promena koju žena može da napravi ukoliko želi da povisi nivo estrogena uključuje osvrt na život i uvođenje izmena, kako bi se estrogen prirodno više proizvodio. Žena koja puši sklonija je nižem nivou estrogena u telu. Pušenje sprečava proizvodnju estrogena u organizmu. Osim toga, vezuje se i za uticaj na žensku plodnost. Pa, ukoliko pušite, prvi korak koji treba da napravite jeste da prestanete. Osim toga, trebalo bi da vodite računa o svom telu i da vežbate, kako bi povisili nivo estrogena. Joga je jedna od najboljih opcija za žene koje žele da povećaju nivo estrogena.
Biljni lekovi protiv manjka estrogena
Postoji mnogo biljnih lekova koji su se pokazali efektnima u podizanju nivoa estrogena u telu. To mogu biti same biljke ili biljni dodaci ishrani. Istraživanja su pokazala da se neki suplementi mogu naći u vidu fitoestrogenih biljaka, koje, umesto da povećavaju nivo estrogena, menjaju estrogen zamenom. Tako, telo postaje otprono na estrogen i ponekad ga potpuno može odbaciti. Zato je uvek sigurnije koristiti biljke u prirodnom obliku. Ovako ćete stimulisati hipofizu da proizvodi više estrogena, umesto da ga smanjuje. Neke od najboljih biljaka koje možete koristiti u ovu svrhu su: žalfija, sladić i origano.
Manjak estrogena i ishrana
U puno slučajeva, ishrana žene je odgovorna manjak estrogena u telu. Zato je za poboljšanje nivoa estrogena, važno da uzima hranu koja će povećati njegovu proizvodnju. Neke od sledećih namirnica imaju ta svojstva:
Voće: jabuke, višnje, urme, papaja, šljiva, nar
Povrće: pasulj, cvekla, šargarepa, celer, patlidžan, sočivo, grašak, krompir, paradajz
Žitarice: ječam, braon pirinač, ovas, pšenica
Semenke: alfalfa, laneno seme, seme od bundeve, susam, suncokret
Osim lekova, doktor može preporučiti i hormonsku terapiju. Ali, ova opcija je rezervisana samo za ekstremne slučajeve i one kod kojih se druge vrste lečenja nisu pokazale uspešno.
Operacija
Da, i operacija je opcija za ispravljanje hormonskog disbalansa. I kao takva, ona se najređe preporučuje, i najriskantnija je opcija kojoj se teba okrenuti za povećanje nivoa estrogena u telu. A da ne pominjemo cenu hormonske terapije, koja je izuzetno visoka, i ima puno neprijatnih nuspojava. Mnogo je pametnije, držati se raznih drugih opcija koje smo spominjali kako biste održali nivo estrogena.
Kao što možete videti, postoji puno opcija za ženu koja želi da povisi nivo estrogena, bez „odlaska pod nož“. Ali, pre nego što se odlučite za bilo koji način lečenja, razgovarajte sa svojim ginekologom, kako bi vam on odredio pravu dozu i način upotrebe.