Ječam – hrana i lek!

Ječam je jednogodišnja žitarica koja raste do 150 cm. U ishrani se koristi zrno ječma, a njegova lekovita svojstva poznata su bila još u Starom veku. Ima ga širom sveta, a smatra se jednom od najstarijih žitarca.

Ječam je poreklom iz Etiopije, a gajili su ga i Egipćani i u Mesopotamiji. Još 2800 godina pre nove ere, Vavilonci su od ječma pripremali kašu i vino. Starim Grcima bio je neizostavan u ishrani sportista, a Kinezi ga smatraju simbolom muške zrelosti.jecam

Žitarica ječam za zdravlje

Ječam je veoma hranljiva žitarica koja obiluje vitaminima i lekovitim svojstvima. Od vitamina najviše je A, K, E i vitamina B kompleksa (B1, B2, B3, B5, B6 i B12).

Žitarica ječam bogata je biljnim vlaknima koji povoljno deluju na celoupni crevni trakt i podstiču pražnjenje i rad creva, te pomaže lečenje zatvora. Konzumiranje ječma podstiče lučenje želudačnih sokova, pa je dobra preventiva protiv raka debelog creva.

Ječmeni slad, koji se dobija iz ječma, bogat je enzimima što ga čini hranom koja se lako vari i preporučuje se osobama sa nekom bolesti želuca, ali i deci, starim osobama i rekonvalescentima.

Ječam pomaže i kod bolesti disajnih organa, jer pomaže izbacivanje šlajma, smiruje kašalj i lagana je hrana za osobe sa obolelim grlom.

Pomaže u smanjivanju holesterola i šećera u krvi, kao i lečenju hepatitisa (oboljenja jetre), jer čisti krv i krvne sudove.

Posebno je lekovit ječmeni slad koji se dobija kada zrno proklija, osuši se i samelje. Ječmeni slad se preporučuje starijim i nemoćim osobama kod bolesti pluća, promuklosti, upala, a pomaže i kod teškog i bolnog mokrenja, dijareje i jača nervni sistem.

Ječam u ishrani

Ječam je veoma poželjno uvrstiti u svakodnevnu ishranu, a posebno je dobro da ga konzumiraju sportisti i osobe koje svakodnevno obavljaju teške umne i fizičke aktivnosti.

Lako se priprema i lak je za varenje, a često je dodatak varivima i prilog glavnim jelima. Daje energiju, pa je poželno jesti ga ujutru, za doručak, ali nećete pogrešiti ako ga jedete bilo kada u toku dana.

Koristi se u proizvodni piva i viskija, kao i posebnih vrsta kafa bez kofeina. Osim toga, kafa koju pijete uglavnom se meša sa zrnima ječma.

Od ječma se mogu napraviti ukusne supe i čorbe, variva i kaše. U ishrani se najčešće koristi geršla, oljušteno zrno ječma, koje može zameniti pirinač. Od ječmenog brašna s može praviti ukusan hleb i peciva.

Ječam za doručak

Nutricionisti preporučuju da dan započnete ječmenom kašom, jer će vam dati dosta energije za čitav dan. Kaša od ječma je veoma zdrava i postiče vaša creva da rade bolje.

Ječam je najbolje ostaviti u vodi celu noć, pa ujutru kuvati. Zrna ječma treba staviti u lonac i dosipati 3 puta više vode od količine ječma. Kada voda proključa, smanjiti temperturu i kuvati narednih 45 minuta. Povremeno dodavati vodu, jer je ječam brzo upija. Proveravati povremeno da li su zrna dobro kuvana, pa kada se kuvanje završilo, sklonite sa šporeta i ostaviti da stoji još oko sat vremena, pa dobro ocediti vodu.

Kašu možete jesti sa dodatkom smeđeg šećera, meda, sušenog voća, mlevenih oraha ili badema, ali i bez dodataka, po želji. Za slane kaše dodajte jogurt ili kefir, a oba možete kombinovati i sa voćem i začinima za prijatniji ukus.

Čaj od ječma

Čaj od ječma se priprema 2 dana. U 2 l vode potopiti pola kilograma ječma i ostaviti da prenoći najmanje 12 sati. Ujutru dodati nekoliko naseckanih smokvi i kuvati na tihoj vatri oko 45 minuta. Nakon toga čaj možete piti topao i hladan, a koristi se za rastvaranje sluzi u plućima, za lakše iskašljavanje.

Kako pripremiti ječam?

Kuvani ječam je odličan prilog glavnim jelima. Možete ga kombinovati sa mesom, povrćem, a odličan je izbor i za one koji vode računa o ishrani.

Piletina sa ječmom

Za ovaj recept vam je potrebno:

  • ½ pileta (ili više, po želji)
  • 1 šolja ječma
  • 2 veće ili 3 manje šargarepe
  • 1 glavica crnog luka
  • ½ praziluka
  • Vegeta
  • So
  • Biber
  • Čaša belog vina

Dinstati na ulju šargarepu, luk i praziluk i povremeno dodavati malo vode. U sto vreme obariti ječam do pola. U dinstano povrće dodati meso, pa nastaviti sa dinstanjem i dodati ječam i začine, pa  preliti vinom tako da sve bude u tečnosti. Po potrebi dodati i malo vode. Jelo dinstati na tihoj vatri, poklopljeno, a umesto mešanja, povremeno protresti posudu.

Ječam sa pavlakom i slaninom

Ovo je jedan recept iz hrono kuhinje. Lagan je i hranljiv, a brzo se priprema.

Preko noći potopite ječam da nabubri, pa ga ujutru lepo skuvajte i ostavite još oko sat vremena da odstoji, pa ocediti. Zatim propržiti slaninu, oko 30 g (a može i malo više), pa pomešati ječam, slaninu i pavlaku.

Ječam sa povrćem

Potrebno je:

  • 3 šolje ječma
  • 2 šargarepe
  • 2 mlada luka
  • 1 praziluk
  • ½ kašike aleve paprika
  • 2 češnja belog luka
  • Peršun
  • So
  • Biber
  • Kurkuma

Na maslinovom ulju dinstajte sitno seckani luk i praziluk, pa dodajte šargarepu seckanu na kolutove. U isto vreme kuvati ječam. Dinstati povrće na laganoj vatri, pa dodati beli luk i peršun. Još malo dinstati, pa dodati alevu paprika, so, biber i kurkumu. Nakon toga dodati ječam i preliti vodom u kojoj se ječam kuvao. Sve zajedno kuvati oko 15 minuta. Nakon toga služiti toplo i uz sezonsku salatu.

Ječam – kalorije i nutritivna vrednost

Ječam je bogat proteinima, enzimima, mastima, ugljenim hidratima, biljnim vlaknima i smolastim materijama. Od minerala, bogat je kalijumom, magnezijumom, cinkom, fosforom, manganom, selenom, jodom, bakrom, gvožđem.

U 100 g ječma, ima oko 350 kcal. Takođe, tu je oko 12 g proteina, 73 g ugljenih hidrata, kao i antioksidansi koji neutrališu aktivnosti slobodnih radikala.

Takođe, ne sadrži holesterol, ali ima fitohemikalije (prirodne hemikalije koje se nalaze u biljkama) koje mogu smanjiti rizik od dobijanja holesterola, nekih srčanih oboljenja i nekih vrsta raka.

Kome se ne preporučuje?

Ječam je prirodan izvor aminokiseline arginin, a ima malu količinu aminokiseline lizin, pa postoji mogućnost da izazove pojavu herpesa osobama koje su sklone njihovoj pojavi. Njima se preporučuje redukovan unos ječma ili izbegavanje.

Jovana Branković