Kako se jede avokado i za šta je dobar ( jela+ koštica avokada)
Avokado je postao jako popularna namirnica. U prošloj godini registrovana je proizvodnja od čak 5 miliona tona, od kojih su najveći deo proizveo u zemljama Latinske Amerike.
Avokado je sastavni deo mnogih dijeta, jer je odličan izvor nezasićenih masti, koje ne štete organizmu, a telu daju preko potrebnu energiju.
Za šta je dobar avokado?
Jedna porcija avokada (oko 100 grama ) obiluje vitaminima B i K, vitaminom C, E, kalijumom. Bogat je karotenoidima kao što su lutein i zeksantin, a sadrži i fitosterole. Avokado obiluje kalcijumom, gvožđem, magnezijumom, manganom, fosforom, natrijumom i cinkom.
Energetska vrednost avokada srednje veličine uglavnom potiče od velike količine masti ( oko 75 % ukupne vrednosti ), a najveći procenat ulja avokada je oleično ulje.
Ostala ulja avokada jesu palmitinsko i linoleično ulje.
Zasićenje masti čine samo oko 14 % ukupne masti avokada.
Epidemiološke studije su pokazale da redovnim konzumiranjem avokada, smanjuje se rizik od nastanka metaboličkog sindroma.
Konzumiranje avokada smanjuje nivo holesterola u krvi – mnogi pacijenti su nakon 7 dana redovne upotrebe avokada u ishrani, smanjili nivo lošeg holesterola, a oko oko 17 % pacijenata je povećalo nivo dobrog, zaštitnog holesterola u krvi. Ovaj podatak je od posebne važnosti za gojazne pacijente, koji konuzmiranjem avokada mogu da smanje već povećani nivo lošeg holesterola u krvi.
Pored nezasićenih masti, avokado pomaže u redukovanju gojaznosti svojim dijetarnim vlaknima, fitosterolom i betasiterolom.
Kako se jede avokado?
Uzgajivači avokada imaju „sreću” što je unutrašnji, konzumni deo avokada zaštićen debelom korom koja ga štiti od štetočina i opasnih pesticida.
Avokado se u kuhinji koristi u svežem, sirovom obliku, ali se može i termički obrađivati, mada se termičkom obradom gube značajni izvori zdravih supstanci.
Kad se jede tradicionalno, plod avokada se seče uzdužno, do koštice, a onda se okretanjem polovina avokada podstiče lakše odvajanje. „Meso” avokada se vadi kašičicom, a koštica odlaže sa strane. Međutim, avokado se može guliti i nožem. Zdravo je jesti avokado ali zbog svoje visoke kaloričnosti, ne bi trebalo više od četvrtine ploda avokada da se konzumira na dnevnom nivou. Kada pojedete četvrtinu avokada, ostatak ploda poprskajte limunovim sokom, avokado u dodiru sa vazduhom ume da potamni i dobije braon boju.Ovako se jedan plod avokada može jesti 4 dana sa svim sačuvanim lekovitim sastojcima.
Prilikom kupovine avokada, treba voditi računa o sorti, jer neke sorte kao što su Hass ili Fuerte, dobijaju opor i gorak ukus ukoliko se termički obrade.
Jela od avokada
Verovali ili ne, avokado možete koristiti za sendviče, supe, paste ili pripremu morskih specijaliteta prostom zamenom ulja, majoneza ili putera komadom avokada!
Avokado je kompatibilan sa limunom i ostalim kiselim namirnicama – tako da na svež odrezak avokada možete dodati malo limunovog soka, kiselu papriku ili balzamiko sirće, i ovako dijate savršenu laganu večeru!
Za doručak, možete razmazati sitno sečeni avokadu po tostu a preko njega staviti marmeladu – avokado će u potpunosti zameniti margarin ili maslac i snabdeti organizam preko potrebnim vitaminima i mineralima.
Za salatu od avokada, potrebni su Vam sitno seckana, propržena slaninica, sitno seckani luk, paradajz, zelena salata i šnite avokada. Sve ove namirnice pomešajte u činiju i dodajte so, biber, maslinovo ulje i limetu. Ovu salatu možete služiti uz glavno jelo ili u vrelim letnjim danima, jesti kao glavni obrok.
Kako pripremiti gvakamole sos?
Popularni meksički sos koji se sve više koristi i kod nas, možete pripremiti na vrlo jednostavan način. Potrebno Vam je 2 komada zrelog avokada, limunov sok, malo maslinovog ulja, 1 glavica crnog luka, 2 – 3 čena belog luka, i po želji biber, so, korijander, peršun i ljuta paprika.
Nakon što meso avokada izvadite iz kore, izgnječite ga a zatim ubaciti i ostale sastojke. Mešajte dok se smesa ne homogenizuje, a onda ostavite u frižider na sat vremena. Nakon toga, gvakamole sos je spreman za pečeno mesto, bareni krompir, ili za prosto mazanje po pečenom dvopeku ili integralnom hlebu.
Gvakamole ima najbolji ukus ukoliko je plod avokada koji se koristio za pripremu zreo – zrelost se može ispitati tako što se pritiskom prsta na koru avokada dobija nežan otpor. ukoliko otpora nema, ili je avokado previše mek, reč je o nezrelom, odnosno, prezrelom avokadu, tako da sos od ovakvog avokada neće biti previše ukusan.
Mnogi svetski kuvari jaje serviraju baš u avokadu!
Za ovaj specijalitet Vam je potreban 1 zreli avokado, 2 komada jaja i začini po želji.
Nakon što izvadite košticu iz avokada, i još malo izdubite avokado, stavite po jedno jaje u obe polovine avokada, a zatim staviti u rernu na oko 15 minuta.
Osvežavajući namaz možete napraviti od avokada i piletine! Potrebno Vam je polovina šnicle belog mesa, pola tikvice, 1 šargarepa i začini. Izblendirajte avokado, tikvicu i šargarepu, i ubacite so, biber, limunov sok i beli luk. Pomešajte sa sitno seckanim belim mesom i mažite na integralni hleb.
Ukoliko ste ljubitelj testenina, možete napraviti avokado pastu!
Za avokado pastu Vam je potrebna testenina, sitno seckani bosiljak, 1 očišćeni avokadi, malo limunovog soka, 3 čena belog luka, maslinovo ulje, so i biber.
Testeninu skuvajte a u drugu šerpu napravite preliv za testenine tako što ćete sve navedene sitno iseckane sastojke ubaciti i pržiti oko 10 minuta na maslinovom ulju.
Ipak treba imati u vidu da su ove porcije, pogotovo u kombinaciji sa testeninama, pune kalorija, tako da bi porcije trebalo biti manje i nekonzumiranje posle 17 časova.
Burger od avokada
Za ovaj delikates Vam je potreban 1 avokado ( po mogućnosti sorta Hass ), 1 kuvani krompir, 1 konzerva kuvanog, belog pasulja, 5 maslina, malo seckanog bosiljka, so i biber.
U šerpicu ubacite navedene sastojke i mešati dok se smesa ne homogenizuje. Ukoliko je smesa za burger previše suva, slobodno možete ubaciti malo vode. Nakon mešanja, izoblikujte smesu u obliku pljeskavica, ubacite u zagrejanu rernu i peći oko pola sata. Nakon toga ubacite u lepinje i stavite priloge po želji.Jela od avokada su veoma ukusna pa probajte neki od recepata!
Koštica od avokada
Koštica avokada ima dvostruku ulogu: košticu možete izvaditi i posaditi, u idealnim temperaturnim uslovima, od nje će nastati plod avokada. Sa druge strane, košticu možete koristiti i u medicinske svrhe – koštica avokada je odličan antioksidans – oko 70 % antioksidantnih svojstva se nalazi u koštici avokada, a sama koštica se može koristiti u prevenciji kardiovaskularnih bolesti.
Takođe, košticom avokada možete ublažiti stomačne tegobe, za zaustavljanje proliva i pomaganje prilikom hroničnog zatvora. Fenoli, kojima je koštica avokada bogata, imaju umirujuće dejstvo za čireve u želucu, a imaju i dobro antibakterijsko i antivirusno dejstvo.
Koštica avokada se priprema za upotrebu tako što se izvadi iz avokada, stavi u plastičku kesu a zatim tučkom za meso fino izmrvi do praha koji služi kao začin pečenom krompiru, mesu ili povrtnim salatama.