Blitva dobra za zdravlje i sirova i kuvana (RECEPTI)
Blitva, zajedno sa spanaćem, predstavlja povrće sa najvećom nutritivnom vrednošću. Najzastupljenija je u mediteranskoj ishrani, a u regionima u kojima blitva ne uspeva, ona ima jako visoku cenu, upravo zbog svojih vitamina i minerala koji snabdevaju organizam i jačaju ga na duže staze.
Blitva se jede sirova, ali i kuvana – čak i kada se kuva, ona sadrži mnoštvo zdravih supstanci. Blitva je biljka koja predstavlja vrhunski prirodni antioksidans, kako u zelenom lišću, tako i u svetloj stabljici, koju nikako ne treba odstraniti prilikom obrade.Blitva je bogata polifenolima, betalainom i karotenoidima, koji su odlični borci protiv slobodnih radikala, zapaljenja i razvoja mnogih bolesti.
Blitva pripada grupi povrća u kojoj se nalaze i rotkva, spanać i kinoa, grupa koja se u mnogim civilizacijama koristila kao najbolji prirodni lek!
U 100 grama kuvane blitve, nalazi se:
- samo 35 kalorija što ovu namirnicu svrstava u dijetarne
- 3 grama proteina
- 4 grama vlakana
- 7 grama ugljenih hidrata
- 572 miligrama vitamina K
- 306 miligrama vitamina A
- 5 miligrama vitamina C
- 150 miligrama magnezijuma
- 95 miligrama gvožđa
- 89 miligrama vitamina E
- bakar i mangan
- vitamin B12
- 102 miligrama kalcijuma
Iz navedenog, zaključuje se da je blitva zaista na listi top namirnica kada je reč o efektu na zdravlje!
Blitva za zdravlje
U poslednjih 25 godina, veliki značaj se daje antioksidantima kao zaštitnicima zdravlja. Antioksidansi imaju sposobnost uništavanja slobodnih radikala i usporavanja starenja ćelija, organa i organskih sistema. Činjenica da blitva sadrži neverovatnih 13 vrsta polifenolnih antioksidanata doprinela je da se ekstrakt blitve ubacuje u mnoge recepte za pripremu mnogih antiupalnih, prirodnih lekova. S tim u vezi, zaključuje se da je blitva odlična za očuvanje zdravlja srca, krvnih sudova, očiju, kože. Takođe, blitva je odlična prirodna suplementacija lekovima za neurodegenerativne bolesti.
Kada govorimo o efektu blitve na srce i krvne sudove, treba istaći da je blitva odličan regulator krvnog pritiska. Redovnim konzumiranjem blitve, naravno, uz lekove i fizičku aktivnost, smanjuje se stopa javljanja srčanog udara, srčane insuficijencije. Deluje na ukupni LDL holesterol, čime smanjuje stopu javljanja zgrušavanja krvnih pločica, te samim tim, smanjuje stopu javljanja tromboza i embolija.
Dijabetičarima, blitva pomaže dvojako. Unosom blitve, povećava se razgradnja i varenje šećera, te se on lakše izbacuje iz organizma, s tim u vezi, smanjuje se nivo šećera u krvi. Drugi, možda i značajniji način delovanja jeste na ćelije pankreasa koje luče insulin, koji reguliše nivo šećera u krvi – kod dijabetičara, veliki broj tih ćelija je uništen, a brojne studije su dokazale da konzumiranjem blitve, može doći do regeneracije velikog broja tih ćelija, čime se reguliše nivo šećera u krvi u dužem vremenskom periodu.
Odlična je za varenje – u 100 grama blitve, nalazi se 4 grama vlakana – vlakna pomažu razgradnji hrane i lakšem varenju, tako da deluje antitoksično (oslabađa telo viška toksina iz hrane) a i dijetarno (poboljšava varenje, te je mnogi nutricionisti uveliko savetuju).
Blitva je idealan prirodni lek za jačanje kostiju, pogotovo kod dece. Dok su deca još mala, pripremajte im blitvu minimum 2 puta nedeljno – količina kalcijuma, koji stimuliše izgradnju i jačanje kostiju, je neverovatna! U jednoj porciji blitve, vaše dete će se snabdeti dozom od 102 miligrama kalcijuma što je idealno za rast i razvoj! Kod starijih osoba, blitva takođe utiče na zdravlje kostiju – blitva je bogat izvor vitamina K koji pospešuje zdravlje kostiju i smanjuje opasnost od preloma.
Mnoge studije su dokazale povezanost razvoja Alchajmera i Parkinsona sa ishranom – veliki broj naučnika stoji pri tvrdnji da se pravilnom ishranom mogu ublažiti simptomi ovih moždanih bolesti – konzumiranjem blitve, osoba se snabdeva betalainom i ostalim antioksidantima koji štite DNK od oštećenja i smanjuje negativni efekat slobodnih radikala na mozak i moždane krvne sudove.
Karotenoidi su pak, idealni za zdravlje očiju! Uvođenjem blitve u ishranu, oči se snabdevaju luteinom i zeaksantinom, čime se čuva zdravlje mrežnjače, kornee i sprečava nastanak glaukoma, noćnog slepila i katarakte.
Sirova blitva
Blitva u sirovom obliku je idealna hrana ukoliko želite da se za kratak vremenski period snabdete neophodnim vitaminima i mineralima. Sirova blitva nije najukusnija, ali je praktična, na našim pijacama se često viđa, a ukoliko želite da je konzumirate u sirovom obliku, jednostavno je operite. Mi Vam pak, preporučujemo da, ukoliko želite da blitvu jedete u sirovom obliku, od nje napravite salatu!
Za salatu Vam je potrebno:
– 150 grama blitve
– 3 – 4 rotkvice
– mladi beli luk ili par listova sremuša
– jabukovo sirće
– maslinovo ulje
– so i biber
Blitvu, luk i rotkvice operite, pa iseckajte, a potom ubacite u vanglu i začinite sa navedenim začinima. Umesto jabukovog sirćeta, možete ubaciti i limunov sok.
Kuvana blitva – recept
Kuvana blitva je idealni kuvani obrok za Vaše mališane, a i Vama će biti užitak da je jedete jer je ukusna, a pre svega veoma zdrava!
U mnogim receptima, pronaćićete zajedno blitvu i krompir – ove 2 namirnice su veoma kompaktne i jedna drugu odlično dopunjuju!
Za pripremu čorbe od blitve i krompira, potrebno Vam je:
– oko 400 grama očišćenog belog krompira
– oko 400 grama očišćene blitve
– glavica crnog luka
– 2 jaja
– kisela pavlaka
– začini – so i biber
Ova čorba se priprema slično kao potaž. Iseckajte crni luk a potom ga propržite na maslinovom ulju. Kada se luk karamelizuje, dodajte 1 litar vode, i kuvati dok ne proključa. U trenutku ključanja ubacite iseckani krompir i blitvu i krčkajte oko pola sata. Nakon pola sata, sklonite čorbu sa ringle, a potom fino umešajte (po mogućstvu štapnim mikserom). Presipajte u tanjire i odozgo stavite kiselu pavlaku i začine po želji. Uz čorbu servirajte salatu od mladog luka i rotkvica.
Pasta sa blitvom – recept
Pasta sa blitvom je pravi delikates koji možete pripremiti za sve 15ak minuta!
Za pripremu je potrebno:
– 300 grama blitve
– 1 kašika maslinovog ulja
– 2 čena belog luka
– 1/4 crnog luka
– 2 velika paradajza
– 1/2 šolje kisele pavlake
– 1/2 šolje mleka
– 1/4 šolje rendanog parmezana
– testenina
– limunov sok
Na maslinovom ulju propržite beli luk, crni luk i blitvu a nakon 3 minuta dodajte paradajz, kiselu pavlaku, mleko, parmezan, prethodno skuvanu testeninu, so i biber. Sve lepo promešajte oko 5 mintua na ringli. Sklonite sa ringle i dodajte malo limunovog soka i servirajte uz gazirano piće.