Humus namaz od leblebija – recepti i uticaj na zdravlje
Leblebija je biljka iz porodice bobova, koja je na našim prostorima poznata još i pod nazivima lanutak, naut, ceci i slani pasulj. Leblebija prvobitno potiče sa Bliskog istoka, a danas se najviše uzgaja u azijskim državama i Indiji. Na Balkanu se najviše uzgaja u Makedoniji i Dalmaciji.
Po sastavu je slična mahurankama. Sadrže čak 23% belančevina, 58% ugljenih hidrata i 5% biljnog ulja. Što se kalorija tiče, 100 grama suvih leblebija sadrži 364 kalorije, a 100 grama kuvane lebebije 164 kalorije.
Seme leblebije slično semenu soje i svetlosmeđe je boje. Dok još nije potpuno zrelo, vadi se iz mahuna i priprema se kao pasulj ili grašak. Mlade mahune leblebije ne koriste se u ishrani, jer sadrže velike količine jabučne i oksalne kiseline, koje imaju negativno dejstvo po organizam.
Humus namaz od leblebija
Humus se smatra najzdravijom vrstom namaza u ishrani. Ova ukusna i zdrava pasta široko je zastupljena u arapskom svetu i većina jela i recepata arapske kulture baziraju se upravo na humusu. Humus je danas popularan širom sveta. Za ljubitelje egzotične hrane humus je prava poslastica blagog i finog ukusa, i što je najvažnije ‒ veoma je zdrav.
Humus je namaz blagog ukusa koji se pravi od potpuno prirodnih sastojaka. Uglavnom su za pripremu humusa potrebne samo leblebije, maslinovo ulje, beli luk i limun. Humusu se mogu dodavati i pojedini sastojci za aromatičniji i jači ukus, kao što su sitno sekana sveža menta ili sitno isekane zrele masline. U humus se može dodati i mleveni biber. Svaki recept ima posebne začine. Najveća veština je postizanje odgovarajućeg odnosa maslinovog ulja, limunovog soka i vode u kojoj su se kuvale leblebije.
U Libanu se humus pravi sa tahini pastom, jer Libanci smatraju da je tahini veoma važan sastojak ovog namaza i da pravog humusa nema bez njega. Tahini je pasta od susama, koju možete kupiti u prodavnici zdrave hrane i u bolje opremljenim marketima. Tahini takođe možete i sami napraviti kod kuće, kao i humus.
Kako se pravi humus od leblebija
Kao što smo rekli, humus možete sami napraviti kod kuće.
Da biste napravili humus, potrebni su vam sledeći sastojci:
- 400 g leblebije u konzervi
- 4 kašičice tahinija
- 2 čena sitno iseckanog belog luka
- 1 kašičica morske soli
- 6 kašika devičanskog maslinovog ulja
- 3 i po kašike sveže ceđenog soka od limuna
- Korijander, peršunov list ili papričica kao začin po želji
Humus priprema
Isperite leblebije iz konzerbe i hladnoj vodi i stavite ih u blender ili ih iblendajte štapnim mikserom. Zatim dodajte tahini, sitno iseckani beli luk, so, sok od limuna i tečnost iz konzerve. Uključite blender i polako dodajte ulje dok se sastojci melju. Kada dobijete homogenu i glatku smesu, vaš namaz je spreman. Korijander, peršun ili papričicu možete dodati po želji.
Recepti sa humusom
Punjeno povrće
Sastojci:
- 3 paradajza
- 1 krastavac
- 2 veće pečurke
- 5 supenih kašika humusa
Priprema:
Dobro operite paradajz i krastavce. Paradajzu odsecite vrh i izdubite sredinu kašičicom. Okrenite ga naopako kako bi se iscedio višak vode. Na sličan način pripremite i krastavac. Osušite ga, zasecite, izdubite sredinu i napunite ga humusom. Ostavite neko vreme da odstoji u frižideru pre služenja. U pečurke stavite malo ulja i sirćeta, začinite ih aromatičnim biljem po želji i iseckanim belim lukom. Ostavite ih da odstoje, pa ih kratko pecite u rerni. Na kraju u svaku pečurku dodajte po pola kašike humusa.
Punjena jaja humusom
Sastojci:
- 6 kuvanih jaja
- 100 g humusa sa pečenom paparikom
- 2 kašike majoneza
- Malo mlevene paprike za posipanje
- Peršun
Priprema:
Jaja jednostavno skuvajte, oljuštite ih i isecite po dužini. Pažljivo izvadite žumanca i ispasirajte ih viljuškom. U ispasirana žumanca dodajte humus i prvo 1 kašiku majoneza i sve izmešajte. Ako je previše gusto, onda dodajte još jednu kašiku majoneza, sitno iseckan peršun i sve dobro sjedinite. Napunite kuvarski špric sa zvezdastim nastavkom i napunite jaja smesom. Pospite ih mlevenom paprikom i jaja punjena humusom su spremna za degustaciju.
Leblebije i zdravlje
Leblebije sadrže rastvorljiva i nerastvorljiva biljna vlakna. Rastvorljiva vlakna održavaju normalnu funkiju žučne kese, kao i stabilan nivo šećera u krvi, a nerastvorljiva vlakna imaju blagotvorno dejstvo na organe za varenje. Zato je leblebija pogodna za mršavljenje jer stvara osećaj sitosti, a pomaže i kod tegoba usled sindroma iritabilnog creva.
Leblebije takođe sadrže i fitohemikalije koje deluju kao antioksidansi, što smanjuje rizik od pojave raka, ublažava simptome menopauze, a takođe sprečavaju nastanak osteoporoze. Pored toga, bogate su folnom kiselinom, koja pored magnezijuma ima blagotvorno dejstvo na oči, rad srca i cirkulaciju.
Leblebija je poznata i po tome što pomaže kod izbacivanja sulfata iz krvi. Sulfati su vrsta otrova i deluju štetno po ljudski organizam. Kod nekih sulfati mogu prouzrokovati osetljivost i neotpornost organizma, čije su posledice malaksalost, otežano disanje, dijareja, mučnina i osip.
Evo koje su zdravstvene koristi leblebija:
- Bogate su vlaknima i pomažu pri gubitku viška kilograma. Leblebije su bogate kako rastvorljivim, tako i nerastvorljivim vlaknima. Rastvorljiva vlakna pomažu žuči da pravilno funkcioniše, a nerastvorljiva vlakna pospešuju varenje i pomažu kod mršavljenja. Takođe stvaraju osećaj sitosti.
- Veoma su bogat izvor proteina za vegeterijance. S obzirom na to da se vegeterijanci ne hrane mesom, leblebije su adekvatna zamena za proteine. One su dobar izvor proteina bez dodatka kalorija i nezasićenih masti.
- Daju telu potrebnu energiju. Mangan je mineral koji telu pomaže u stvaranju energije. Samo jedna šolja leblebija dva do tri puta nedeljno dovoljna je da biste napunili baterije za čitavu nedelju. Najbolje je da ih jedete za užinu ili da ih skuvate sa malo soli.
- Veoma je korisna za žene. Leblebije su bogate gvožđem i zato su veoma važan dodatak ishrani za žene koje imaju menstruaciju, laktaiju ili su trudne. Leblebija je zbog visokog sadržaja gvožđa takođe pogodna za decu.
- Reguliše nivo šećera u krvi. Rastvorljiva vlakna u leblebiji održavaju nivo šećera u krvi pod kontrolom. Zato su leblebije pogodne za dijabetičare.
- Pozitivno utiče na rad srca. Redovnim konzumiranje leblebija smanjićete nivo lošeg holesterola (LDL) u krvi. Znamo da visok nivo holesterola može izazvati moždani udar i srčane napade, a leblebije su prirodni lek za regulisanje nivoa holesterola u krvi. Leblebije takođe sadrže velike količine folne kiseline i magnezijuma, koji su dobri za oči i krvotok.
- Prirodni je antioksidans. Zahvaljujući fitohemikalijama koje leblebije sadrže, one su prirodni antioksidans koji se bori protiv slobodnih radikala u organizmu i tako umanjuju rizik od nastanka raka i osteoporoze.