karfiol recept

Kako spremiti karfiol ? – recepti za jela sa karfiolom

Zahvaljujući tradiciji kišeljenja karfiola, ovu ukusnu i veoma zdravu biljku možemo konzumirati tokom čitave godine! Tokom kasnog proleća i leta, za pripremanje vrhunskih obroka koristite sveži karfiol, dok u zimskom periodu, slobodno možete koristiti karfiol iz turšije koji, uz dodatu kiselinu, daje izvanredan šmek raznim jelima! Karfiol je specifičan po svom ukusu i strukturi, te se od njega često pripremaju i glavna jela.

Karfiol i zdravlje

Karfiol je biljka koja obiluje mnogim vitaminima, proteinima i mineralima. Dovoljno je da 2 puta nedeljno pripremite jelo na bazi karfiola i ne morate brinuti o svom zdravlju! Karfiol osrednje veličine, sadrži oko 77 % preporučene dnevne doze vitamina C, a pored ovog značajnog vitamina, karfiol obiluje vitaminom K, tiaminom, riboflavinom, niacinom. Od minerala, najznačajniji su magnezijum, fosfor, folati, patotenska kiselina, kalijum i mangan. Takođe, karfiol sadrži dosta vlakana te je odličan ukoliko imate problema sa varenjem, jer vlakna potpomažu lakšem lučenju žuči i razgradnji čvrste stolice.

kako spremiti karfiol

U poslednje vreme, dosta se govori o karfiolu kao čuvaru funkcija mozga. Ta činjenica nastaje iz procentnog sastava holina, koji se nalazi u karfiolu a koji čuva zdravlje mozga. Naročito je pogodan kod starijih osoba koje gube pamćenje ili se često nalaze u konfuziji. U poređenju sa ostalim kupusnicama, izdvaja se po tome što je najmanje kaloričan u ovoj grupi povrća. Danas se veliki broj dijeta zasniva upravo na karfiolu i ostalim kupusnjačama.

Kako spremiti karfiol ?

Razvojem veganske ishrane, dosta se govori o konzumiranju sirovog povrća. Kupusnice, među kojima spada i karfiol, predstavljaju povrće koje se najlakše jede sirovo jer gotovo identičan ukus ima kao i kada se termički obrađuje, a vitamini se, usled nepostojanja termičke obrade, ne gube.

Ipak, za mnoge ljude, sirovi karfiol nema najbolji ukus, te ga termički obrađuju.

Karfiol se priprema tako što se bari, peče, a i kiseli i priprema za turšiju. Od karfiola možete pripremati i salate, mada suone nešto manje popularne jer specifičan ukus karfiola više odgovara pripremi glavnog jela.

Grilovani karfiol je savršen za prolećne dane a koristi se i u mnogim dijetama, upravo zbog svoje niske kaloričnosti, kao i činjenice da brzo zasiti usled mnogobrojnih vitamina i minerala.

Recepti sa karfiolom

Karfiol je namirnica “modernih ljudi” 21. veka koji se povrćem snabdevaju u prodavnicama, srazmerno činjenici da u našim krajevima karfiol ne uspeva u znatnoj meri. Među najpoznatijim jelima na bazi karfiola su svakako pohovani karfiol, zapečeni karfiol, krem čorba od karfiola, karfiol u bešamel sosu, karfiol sa slaninom, musaka od karfiola, a za većinu od navedenih jela, dajemo Vam recepte u nastavku.

Zapečeni karfiol

Zapečeni karfiol je odlična opcija za ručak! Ukoliko mu dodate aromatično povrće, kao što je beli luk, i miris i ukus neće izostati!

Za pripremu ovog jela Vam je potreban karfiol ( i koren i plodovi ), crni luk, paradajz, kačkavalj, a od začina peršun, bosiljak, so i biber.

Propržite na maslinovom ulju crni, seckani luk, a kada se karamelizuje, dodajte karfiol koji ste isekli na kocke srednje veličine. Dodajte paradajz koji ste prethodno sitno iseckali ( kako bi se napravio paradajz pire ), a potom dodajte i ostale začine, peršun i bosiljak. Kada ste karfiol fino prepržili, ubacite ga u prethodno zagrejanu rernu, a potom izrendajte kačkavalj i zapecite na oko 30 minuta. Kada se kačkavalj fino rastopio, jelo je gotovo a uz ovo jelo idealno idu gazirana pića.

Musaka od karfiola

Musaka je omiljeno jelo mnogih domaćinstava, karfiol je idealna zamena za krompir koji je znatno kaloričniji! Za pripremu musake od karfiola biće Vam potreban karfiol, mleveno juneće meso, 2  komada jaja, pavlaka, kačkavalj i začini.

Prvo trebate skuvati karfiol. Kuvajte ga u loncu u koji ste prethodno dodali malo soli. Na ulju zagrejte crni luk, a kada se luk karamelizuje dodajte mleveno meso. Kada se mleveno meso proprži, dodajte začine i 2 komada jaja i lepo izmešajte.

U činiju za pečenje, sipajte malo ulja za podlogu, a potom ređajte karfiol koji ste isekli na šnite. Poređajte jedan red karfiola, pa prelijte proprženim mesom i jajima, pa još jedan red i opet meso i jaja, na kraju dodajte red karfiola i odozgo stavite pavlaku i narendajte sir, mi Vam savetujemo da to bude mocarela jer se ona najbolje topi. Stavite u rernu da se peče oko 15 minuta i servirajte uz sok od narandže.

Krem čorba od karfiola

Krem čorba od karfiola je veoma ukusno jelo i može se konuzmirati kao glavni obrok, usled svojih sastojaka koji će Vas zasititi.

Za ovu ukusnu čorbu Vam je potreban karfiol, krompir, crni luk, mleko, beli biber, beli luk, celer i vlašac.

U šerpu ubacite karfiol koji ste prethodno fino iseckali, seckani krompir i kolutove crnog luka. Nalijte vodu i kuvajte oko 15 minuta, u trenutku kada počne da ključa, sklonite sa rerne.

Nakon što ste skuvali povrće, potrebno je da ga ispasirate. To možete učiniti u blenderu, ali ako nemate blender, slobodno ga izmeljite viljuškom. Kada se smesa homogenizuje, sipajte vodu i kuvajte oko sat vremena. Polako dodajte začine, a mi Vam preporučujemo vegetu i biber.

Supa od karfiola

Za ovu ukusnu supu je potrebno da napravite zapršku. Stavite malo ulja u tiganj i dodajte jednu kašiku brašna i vodu. Kada se zaprška zakuva, dodajte karfiol koji ste prethodno isekli na sitne komadiće. Potom ubacite začine – biber, vegetu i peršun. U ovu supu možete ubaciti i krompir sečen na kocke, ali i brokoli, kao i kupus ( posebno ako imate problema sa viškom kilograma ). Supu kuvajte dok karfiol ( i krompir ) ne omekšaju. Servirajte uz krutone.

Jela sa karfiolom

Jela sa karfiolom su dobro poznata, a retko ko zna kako da pravilno stavi karfiol u turšiju!

Karfiol lepo operete i isečete na cvetove, i ostavite da se ocedi. U šerpu stavite vodu sa solji i šećerom, kako biste napravili presolac. Nakon što voda krene da ključa, stavite šerpu sa strane i dodajte neophodne supstance za turšiju – vinobran i esenciju. Kada sve dobro promešate, stavite karfiol u teglu i nalijte ovom tečnošću. Karfiol nemojte vaditi 2 – 3 meseca iz turšije, jer tek nakon 3 meseca on dobija pun kiselkasti ukus kome niko ne može odoleti!