Luk vlašac začin za bolje zdravlje – sadnja, uzgoj, recepti
Luk vlašac je višegodišnja biljka roda Allium. Poznat je još i pod nazivima luk drobnjak, sitni luk, ptičji luk, rezanac. Može da dostigne visinu od 15 do 35 cm. Ima slabu i nežnu lukovicu iz koje izbijaju gusti, cevasti i elastični listovi zelene boje. Plod vlašca je sitna crna semenka.
Luk vlašac je srodan belom, crnom i ostalim vrstama luka. Njegov miris je izrazit, a ukus ljutkast.
Luk vlašac kao začin
Luk vlašac ima široku primenu u kulinarstvu. Sveže naseckani listovi najčešće se koriste kao dodatak raznim salatama (krompir salata, salata od svežeg kupusa, salata od paradajza, salata od krastavca itd.), jelima od jaja, sirevima, namazima, supama i čorbama.
Listovi vlašca se često koriste i kao deo začinskih mešavina poput francuske fines herbes mešavine, koja se koristi za pripremu raznih toplih i hladnih jela, salate, omleta, riže, piletine itd. Luk vlašac se koristi i u kineskoj i u mediteranskoj kuhinji.
Uvek se dodaje pri kraju pripreme jela kako ne bi izgubio svoju aromu. Jelima daje nežnu, blagu i izuzetno finu aromu. Nije ljut kao crni ili beli luk, ali je veoma aromatičan.
Može da se suši ili zamrzne, te je dostupan tokom cele godine. Sušeni luk vlašac kao začin u kesicama možese naći u bilo kom marketu, a cena mu je veoma pristupačna.
Luk vlašac i zdravlje
Pored toga što se koristi kao začin, luk vlašac ima i mnoga lekovita svojstva:
- Sadrži eterično ulje koje reguliše nivo krvnog pritiska, podstiče apetit i reguliše probavu. Izuzetno je bogat izvor vitamina C, a sadrži i vitamine A, B1 i B2.
- Što se tiče minerala, sadrži kalijum, kalcijum, magnezijum, gvožđe, bakar i fosfor.
- Luk vlašac se koristi i za čišćenje krvi i celokupnog organizma. Stoga, ako imate potrebu za detoksikacijom i čišćenjem organizma nakon perioda prejedanja, naročito usled praznika, luk vlašac može biti idealan sastojak vaših šejkova za detoksikaciju organizma.
- Reguliše nivo šećera u krvi.
- Reguliše nivo holesterola u krvi ‒ snižava loš, a povećava dobar holesterol.
- Dobar je prirodni lek za razne crevne upale jer deluje protivupalno.
- Čisti bubrege i mokraćne puteve.
- Doprinosi boljem radu vašeg srca.
- Luk vlašac je u narodnoj medicini poznat i kao prirodni lek za anemiju, slab apetit, loše varenje, skorbut, bolove u grlu i visok pritisak.
- Vlašac je delotvoran i za lečenje opekotina usled preteranog izlaganja suncu.
- Sprečava nadimanje i koristi se u dijeto-terapijama.
- Istraživanja su pokazala i da je delotvoran u prevenciji raka, kao i crni, beli i divlji luk, sremuš i praziluk.
- Koristan je lek i za ujede insekata.
Dakle, luk vlašac je prirodni antianemik, antibakterik, antidot, antimikotik, antioksidans, anti-skorbut, aromatik, detoksikant, digestiv i diuretik.
Luk vlašac nutritivna vrednost
100 grama vlašca sadrži:
- Kalorije: 30 kcal
- Masnoće: 0,7g (1%)
- Zasićene masti: 0,1 g (0%)
- Proteini: 3,3 g (6%)
- Ugljeni hidrati: 4,4 g (1%)
- Dijetetska vlakna: 2,5 g (10%)
- Šećer: 1,9 g
- Vitamin A: 87%
- Vitamin B6: 5%
- Vitamin C: 96%
- Natrijum: 3 mg (0%)
- Kalijum: 296 mg (8%)
- Kalcijum: 9%
- Gvožđe: 8%
- Magnezijum: 10%
Luk vlašac sadnja i uzgoj
Luk vlašac možete i sami uzgajati kod kuće i tako uvek imati ovaj svež začin kad god vam zatreba.
Vlašac na otvorenom polju ‒ Na njivi ili u bašti se vlašac gaji direktnom setvom u leto (jun-jul) ili u proleće (mart). Za ranu njivsku (baštensku) proizvodnju vlašac koji je posejan u leto se u novembru ili u proleće prekriva agrotekstilom. Listovi vlašca se seku u martu i aprilu.
Vlašac u plasteniku ‒ Za prolećnu sadnju gusta setva je krajem januara i početkom februara u toplom stakleniku ili plasteniku. Za ranu prolećnu proizvodnju, kao i za proizvodnju u plasteniku najbolji je kontejnerski tip rasada koji se posle sadnje ubrzano ukorenjava.
Vlašac u saksiji ‒ Preko zime ga možete čuvati u zatvorenom prostoru, tako da ćete imati svež začin tokom cele godine. Vlašac raste na dobro dreniranom, rastresitom tlu, koje je bogato organskim materijama, pH zemljišta mora biti od 6 do 7 i mora se nalaziti na dobro osunčanom mestu. Vlašac je otporan na sušu i niske temperature. Raste vrlo brzo, pa mora na svake tri nedelje da se potkraćuje.
Dakle, vlašac možete uzgajati i u saksiji i u plasteniku i u bašti.
Što se tiče nege i zalivanja, vlašac se zaliva na svakih 3-5 dana leti odnosno 5-7 dana u jesen i zimu.
Luk vlašac recepti
Zeleni umak od vlašca recept
Da biste napravili zeleni umak od vlašca, potrebno vam je:
- 4 do 5 tvrdo kuvanih jaja
- 1 dl vinskog sirćeta
- 1 dl vode
- 1 kašičica šećera
- 1 kašičica senfa
- 1 kašičica vegete
- 1 dl ulja
- Biber
- Peršun
- Luk vlašac
- 1 dl kisele pavlake
Zeleni umak od vlašca priprema:
Dobro izmešajte vodu i vinsko sirće i u to dodajte prvo šećer, pa vegetu. Malo prokuvajte i ostavite da se ohladi. Za to vreme iseckajte peršun, tvrdo kuvana jaja i luk vlašac. U dobro ohlađenu mešavinu sa vegetom i sirćetom dodajte sve to i naknadno dodajte senf i ulje. Potom dodajte pavlaku i biber i sve dobro izmešajte. Skinite sa šporeta i stavite na hladno mesto da se sasvim ohladi. Ovaj umak od vlašca možete koristiti kao preliv za bareno povrće, kuvanu ribu ili meso, ali i kao preliv za razne sezonske salate.
Francuski krompir sa vlašcem recept
Da biste napravili francuski krompir sa vlašcem, potrebno vam je:
- 1 kg krompira
- 5 kašičica ulja
- 100 g luka isečenog na kolutove
- 100 g pančete
- 6 tvrdo kuvanih jaja isečenih na kolutove
- 150 g šunke isečene na štapiće
- 150 g cheddar sira
- 1 kašičica sitno iseckano vlašca
- 300 g kisele pavlake
- Biber
Francuski krompir sa vlašcem priprema:
Skuvajte krompir u posoljenoj vodi, ogulite ga i isecite na tanke kolutove. Na 2 kašičice ulja propržite luk, izvadite ga, dodajte preostalo ulje i propržite na njemu pančetu. U nauljenu vatrostalnu posudu ređajte red krompira, red prženog luka i pančete, jaja, šunku i narendani sir. Sve to pospite iseckanim vlašcem i na kraju završite redom krompira. Prelijte kiselom pavlakom i pecite u zagrejanoj pećnici na 200 stepeni oko 35 minuta.