Mesna dijeta za savršenu liniju – jelovnik, pravila, iskustva i rezultati
Osnovni princip na kome se zasniva mesna dijeta jeste da se redukuje unos ugljenih hidrata, a poveća unos proteina, putem mesa kao prirodnog izvora proteina.
Nutricionisti zagovaraju teoriju da se uz mesnu dijetu i nakupljanjem proteina, a uz adekvatnu fizičku aktivnost, telo može dovesti u savršenu formu za veoma kratko vreme.
Mesna dijeta ne iscrpljuje osobu koja je sprovodi i to je jedna od glavnih pozitivnih stvari, unose se isključivo namirnice visokog kvaliteta i ima dugoročan efekat na mršavljenje. Na ovaj način, telo se uvodi u ketozu, stanje u kome organizam pretvara masti u ketonska tela koja služe kao idealan izvor energije za srce i mozak, pogotovo u periodu gladovanja ili dugotrajnog neuzimanja hrane.
Mesna dijeta je prihvaćena među mnogim nutricionistima, sprovode je veoma uspešni sportisti i osobe iz sveta modelinga, pa zašto ne biste i Vi?
Mesna dijeta – pravila
Mesna dijeta se sprovodi kroz 4 faze.
Prva faza je indukcija. U ovoj fazi, dozvoljeno je unositi manje od 20 grama ugljenih hidrata dnevno u periodu od 2 nedelje. Potrebno je povećati unos mesa i zelenog povrća.
Druga faza je balansiranje. U ovoj fazi, potrebno je dodavati malo voća i orašastih plodova u ishranu.
Treća faza je faza dostizanja konačnog cilja – kada ste blizu željenog cilja, možete dodati namirnice koje su bogate zdravim ugljenim hidratima, ali u umerenoj količini.
Četvrta faza je faza održavanja – ova faza se sprovodi nakon držanja dijete i označava održavanje umerene ishrane i balansa proteina i ugljenih hidrata u dugom vremenskom periodu.
Mesna dijeta – dozvoljene namirnice – šta se sme jesti?
Postoji širok dijapazon namirnica za jelovnik koje možete konzumirati tokom mesne dijete. Preporučene namirnice su:
- Meso: govedina, svinjetina, jagnjetina, piletina, slanina
- Ribe i morski plodovi: losos, tuna, sardine, rakovi, škampi, lignje, dagnje
- Jaja: preporučena su jaja koja su obogaćena omega 3 masnim kiselinama
- Povrće siromašno ugljenim hidratima: spanać, brokoli, špargla
- Masni mlečni proizvodi: maslac, tvrdi sir, kravlji sir, kisela pavlaka, punomasni jogurt
- Orašasti plodovi i zrna: bademi, makadamija, orasi, zrna bundeve i suncokreta
- Zdrava ulja: ekstra devičansko maslinovo ulje, kokosovo ulje, avocado i ulje avokada
Dok traje mesna dijeta treba piti dosta vode, oko 2 litara vode dnevno tokom celog dana, ekspres i filter kafu, zeleni čaj.
Postoji i mesna dijeta za brzo mršavljenje koja se zasniva samo na mesu i jajima.Iako izgleda lako mnogi ipak ne uspevaju da je izdrže sa njom je moguće skinuti i više od 20 kilograma za mesec dana.Za svaki obrok jedu se jaja i meso u neograničenim količinama.Kad se kaže meso misli se na sveže meso a ne na mesne prerađevine.Dakle kupujete sveže meso i konzumirate ga pečeno, prženo ili kuvano.U obzir dolaze i sve vrste riba.Hleb i bilo koje druge namirnice su zabranjeni.
Mesna dijeta – šta treba izbegavati?
Šećeri – gazirana pića i pića sa dodatkom veštačkih šećera, slatkiši, torte, sladoled, kolači, slatkepite i baklave
Zrna: pšenica, pirinač, ječam
Biljna ulja: sojino ulje, kukuruuno ulje, ulje kanole
Voće i povrće bogato ugljenim hidratima: šargarepa, banana, jabuke, pomorandže, kruške i grožđe
Prženi i pire krompir
Mesna dijeta – jelovnik
Jelovnik mesne dijete se bazira na mesu i jajima sa dodatkom povrća koje ne sadrži mnogo ugljenih hidrata.Mesna dijeta ne zahteva brojanje kalorija a količinu mesa i jaja koje ćete pojesti tokom dana možete da prilagodite sebi i svojim potrebama.Ispod je jedan jelovnik mesne dijete a vi možete izvršiti i izmene što se tiče vrsta mesa.
Ponedeljak
Doručak: Ispržite 3 komada jaja ( poželjno na kokosovom ulju ) a za prilog napravite spanać pire.
Ručak: Napravite pileću salatu od svežeg povrća i belog mesa. Začinite je maslinovim uljem i orašastim plodovima.
Večera: Ispržite goveđu šniclu i izdinstajte povrće.
Utorak
Doručak: Propržite slaninicu i dodajte 3 komada jaja. Napravite paradajz salatu sa tvrdim sirom.
Ručak: Skuvajte belo meso i napravite salatu od špargle!
Večera: Napravite domaći čizburger! Budite kreativni i umesto lepinja, upotrebite topljeni sir. U čizburger stavite svežu salatu i pljeskavicu od mlevenog telećeg mesa.
Sreda
Doručak: Omlet sa crnim lukom propržen na maslacu
Ručak: Napravite osvežavajuću salatu od škampa i dodajte maslinovo ulje
Večera: Napravite goveđi stejk i pojedite dosta zelene salate
Četvrtak
Doručak: Kao i prethodnih dana, ispržite 3 komada jaja na kokosovom ulju i napravite salatu od 3 paradajza.
Ručak: Skuvajte spanać sa pilećim batacima i dodajte kiselu pavlaku kao prilog
Večera: Ispržite šniclu lososa na maslinovom ulju i napravite bogatu povrtnu salatu
Petak
Doručak: standardno, 3 komada jaja na kokosovom ulju
Ručak: Urolajte pileće batake u mesnatu slaninu i kačkavalj, a zatim zapecite u rerni na oko pola sata. Napravite paradajz čorbu kao predjelo.
Večera: Napravite ćufte od mešavine 150 grama telećeg mlevenog mesa i spanaća. Napravite sos od belog luka i sipajte čašu crnog vina.
Subota
Doručak: Propržite povrće na buteru. Možete dodati i kajmak.
Ručak: Napravite ćufte od povrća i propržite tanko sečene šnite svinjske slanine
Večera: Napravite svinjske ražnjiće punjene bademima. Za prilog napravite velike posudu sveže salate i popijte čašu crnog vina.
Nedelja
Doručak: velika činija sveže salate sa mcoarela sirom
Ručak: Propržite šnicle lososa i prelijte limunovim sokom i maslinovim uljem i začinite vegetom. Za prilog napravite salatu od crnog luka.
Večera: Grilovani pileći bataci sa edamer sirom i supa od crnog luka i pečuraka
Mesna dijeta je ciklusnog karaktera a sprovodi se do dobijanja željenih rezultata.Pošto se jelovnik može korigovati moguće je jako dugo sprovoditi ovu dijetu. Nakon držanja dijete sa mesom i jajima, potrebno je nastaviti sa umerenim režimom ishrane i izbacivanjem slatkiša, gaziranih pića i ostalih izvora veštačkih šećera.
Da li se sme užinati?
Da! Najbitnije je da se ne iscrpite za vreme mesne dijete. U pauzi između obroka, možete iskoristiti ostatke od prethodnih obroka, skuvati jaje, pojesti parče tvrdog sira ili mesa, popiti čašu grčkog punomasnog jogurta ili pojesti punu šaku orašastog voća. Tropsko voće je dozvoljeno konzumirati nakon 2. faze mesne dijete.
Ukoliko ste na putovanju, razmišljajte unapred i uvek sa sobom ponesite činiju salate ili sveže povrće kao i flašicu vode kako bi se adekvatno hidrirali tokom celog dana.
Varijanta – dijeta sa mesom i jajima
Crveno meso i belance jajeta su namirnice koje su bogate kvalitetnim proteinima. Konzumiranjem ovih namirnica, telo biva snabdeno energijom koju može iskoristiti u situacijama kada je samom telu preko potrebna velika količina energetskih zaliha.
Naučne studije negiraju teoriju da jaja podižu nivo lošeg holesterola, ali ipa, treba ih umereno konzumirati, odnosno, belanca možete konzumirati u povećanom obimu dok žumanca u umerenim količina.
Jaja se jedu za doručak, a sveže meso ( nikako mesne prerađevine ) za ručak i večeru. Jaja kuvajte ili pržite na kokosovom ulju, a meson a devičanskom maslinovom ulju ili buteru.
Iskustva i rezultati
Iako se mesna dijeta pokazala kao uspešnom metodom gubljenja kilograma za kratak vremenski period, iskustva pokazuju da se rezultati ne mogu očekivati preko noći. Više od 95 % procenata osoba koje su sprovodile mesnu dijetu, izjasnilo se kao zadovoljnim korisnicima. Adekvatna hidracija i obedovanje po striktnom vremenskom režimu, daju odlične rezultate za manje od 2 nedelje! Mana mesne dijete jeste što se izbegava unos južnog voća, ali već nakon 2 nedelje, i ovo voće se može uvrstiti u jelovnik. Izbegavanje slatkiša i gaziranih pića je mandatorno i ne treba se unositi u organizam ni nakon završetka dijete. Umerena fizička aktivnost je, takođe, jako poželjna kako bi se višak kalorija brže utrošio.