Musli za doručak, mršavljenje i dijete, priprema, kalorije, uticaj na zdravlje
Musli sastav i kalorije
Musli je bilo koja kombinacija žitarica, sušenog voća, orašastih plodova i semenki. Žitarice u musliju su sirove i to je ono što ga razlikuje od granole, u čiji sastav ulaze pečene žitarice. Musli se obično jede sa mlekom ili jogurtom sa niskim sadržajem masti ili sokom od narandže. Njegovi kompleksni ugljeni hidrati, vlakna, proteini i hranljive materije mogu se uključiti u dijetu za mršavljenje, ali ipak morate biti pažljivi kad su u pitanju kalorije.
Kad smo kod kalorija, treba imati u vidu da samo pola šolje muslija sadrži od 144 do 250 kalorija, u zavisnosti od proizvođača i mešavine sastojaka. Kada ga pomešane sa mlekom, jogurtom ili sokom, vrednost kalorija će se povećati za vrednost između 100 i 112 kalorija.
100 g muslija sadrži oko 314 kalorija, 55,8 g ugljenih hidrata, 11,4 g proteina i 6,4 g masti.
Musli za doručak
Musli je zbog svojih sastojaka hranljiv i kao takav se prvenstveno konzumira za doručak, koji je najvažniji obrok. Ako volite da konzumirate musli za doručak, pomoći će vam sledeći saveti:
- Opredelite se za žitarice koje sadrže najviše 5 g šećera i najmanje 3 g vlakana po porciji.
- Obratite pažnju na veličinu porcije. Nemojte preterivati sa konzumacijom.
- Obavezno uzmite u obzir preporučene doze koje su istaknute na poleđini ambalaže i potrudite se da se pridržavate preporuka proizvođača.
- Pri kupovini muslija obavezno obratite pažnju na listu sastojaka na poleđini ambalaže.
- Čak i ako na etiketi stoji da žitarice ne sadrže šećer, obavezno proverite to na listi sastojaka, jer je možda šećer označen nekim drugim nazivom.
Najbolje je da musli za doručak pripremate sa niskomasnim mlekom od soje, blagim biljnim čajem ili prirodnim sokom bez zaslađivača, a možete ga konzumirati i tako što ćete ga grickati.
Najbolja i najzdravija opcija je da sami odaberete sastojke i napravite sopstveni musli. Sve sastojke možete kupiti u bilo kojoj prodavnici zdrave hrane, što će ispasti dosta povoljnije u poređenju sa gotovim kupljenim muslijem, čijem sastavu ipak ne možete potpuno verovati.
Najbolji i najzdraviji musli ćete napraviti ako ima sledeći sastav :
- Pahuljice od ovsenih, ječmenih, zobenih i ražanih žitarica
- Semenke lana, susama, bundeve i suncokreta
- Koštunjavo voće poput oraha, lešnika, badema itd.
- Sušeno voće poput smokvi, urmi, šljiva, brusnice, grožđa, kajsija itd.
- Sveže voće
- Mleko ili jogurt
- Cimet i med po želji
Musli sa jogurtom za doručak:
Kao što smo već napomenuli, musli možete pripremati sa kravljim mlekom, sojinim mlekom, jogurtom, nezaslađenim sokom ili nezaslađenim biljnim čajem, a kao dodatak možete koristiti cimet ili med. Najčešće se za doručak konzumira upravo musli sa jogurtom, a njegova priprema ne može biti jednostavnija.
Musli priprema:
Ako želite da napravite sopstveni musli, pomešajte po jednu kašiku sastojaka koje smo gore naveli i prelijte jogurtom sa minimalnim procentom masti (to može biti i mleko, sojino mleko, sok od narandže ili biljni čaj), promešajte i to je sve.
Lagani musli obrok priprema:
- Šaka žitarica po izboru ili mešavina đitarica
- Nekoliko sušenih plodova voća
- Do dve kašike koštunjavog voća
- Jedna manja seckana jabuka
- Čaša jogurta sa minimalnim procentom masti
Sve ove sastojke pomešajte i prelijte jogurtom i vaš lagani musli obrok je spreman.
Musli za mršavljenje
Često se postavlja pitanje da li je musli delotvoran za mršavljenje. Proteini iz muslija doprinose gubitku viška kilograma tako što stvaraju osećaj sitosti. Vlakna ispunjavaju želudac, što takođe daje osećaj sitosti. Rastvorljiva vlakna upijaju vodu, koja usporava brzinu kojom želudac vari hranu i tako osećaj sitosti duže traje. Oni koji konzumiraju više vlakana, posebno vlakna iz žitarica, imaju veću verovatnoću da će izgubiti višak kilograma i imati manji obim struka. Jedna šolja muslija ima oko 3 grama vlakana, što je između 8 i 12% preporučenog unosa vlakana dnevno.
Musli dijeta
Kada je u pitanju dijeta sa muslijem, ona je postala pravi hit u Holivudu zbog svoje jednostavnosti. Sve što vam je potrebno jeste musli (koji je najbolje da sami napravite), niskomasno mleko ili jogurt i jedan pristojan obrok tokom dana i izgubićete oko 3 kilograma za dve nedelje. Ovaj rezultat nije spektakularan kao kod nekih drugih restriktivnih dijeta, ali svakako nije zanemarljiv, i što je najvažnije, mnogo je zdravije.
Još jedna činjenica ide u prilog u ovoj dijeti, a to je da ne iziskuje mnogo novca jer ne zahteva neke skupe namirnice, niti velika odricanja. Samo obratite pažnju na to da obrok pripremate uz minimalnu količinu ulja (najbolje je da koristite maslinovo ulje). Redovna fizička aktivnost i dovoljan unos tečnosti po danu se svakako preporučuju tokom držanja dijete. Konzumiranje alkohola je najstrože zabranjeno tokom dijete.
Musli i zdravlje
Žitarice u musliju sadrže biljna vlakna, posebno one od celog zrna. One su veoma bogat izvor složenih ugljenih hidrata, a samim tim daju i dovoljno energije, osećaj sitosti i blagotvorno utiču na varenje. Zato se musli preporučuje osobama koje vode računa o zdravoj ishrani. Semenke koje se dodaju u musli daju optimalnu količinu korisnih složenih masnoća, odnosno masnih kiselina, kao i koštunjavo voće. Laneno seme koje musli sadrži ima karakteristike koje povoljno utiču na zdravlje organizma. Laneno seme se preporučuje za podsticanje probave, dok susam povoljno deluje na nivo holesterola u krvi.
Što se tiče koštunjavog voća koje ulazi u sastav muslija, ono takođe ima veoma pozitivan uticaj po ljudski organizam. Svaka vrsta koštunjavog voća ima svoje blagotvorne karakteristike, a sve koštunjavo voće je bogato mineralima, belančevinama, mastima, ugljenim hidratima i drugim korisnim materijama. Recimo, za bademe je poznato da posebno dobro deluju na endokrini i nervni sistem, orasi pročišćavaju krv, brazilski orah je jedan od najbogatijih izvora selena, a lešnici i indijski orah takođe imaju neizmerne koristi po ljudski organizam. Koštunjavo voće jeste dosta kalorično, ali se ne konzumira u velikim količinama i musli obroku daje optimalnu dozu hranljivosti i lekovitih svojstava.
Mlečne belančevine upotpunjuju musli obrok i daju organizmu značajnu količinu kalcijuma i drugih neophodnih materija. Sveže voće u musliju predstavlja vitaminsku bombu i čini musli prirodnim izvorom zdravlja. Sušeno voće obogaćuje obrok i organizmu daje dovoljnu količinu prirodnih šećera. Cimet i med koje po želji možemo dodati u musli obrok takođe odlično deluju na metabolizam.