lekovita biljka sikavica

Sikavica ili gujina trava čaj za jetru | Lekovitost | Silmarin

Sikavica biljka

Biljka sikavica (lat. Silybum Marianum) jedan je od najboljih prirodnih regeneratora za jetru. Drugi nazivi za sikavicu su: gujina trava, gospin trn, osljebad, oslobod, beli stričak, badelj, šareni čkalj, divlja artičoka, šarena badeljka.

Biljka sikavica (gujina trava) pripada porodii glavočike. To je jednogodišnja zeljasta biljka. Njen koren je mesnat, vretenast, a stabljika uspravna i može da dostigne visinu čak do 2 i po metra. Listovi sikavice su veliki, oštrije nazubljeni, tamnozelene su boje. Međutim, bodlje na listovima sikavice luče otrov. Sikavica ima glavičaste cvetove koji su ljubičaste boje (ređe beli), a spoljne latice cvetova imaju vrlo oštre bodlje.

Što se tiče ploda sikavice, on je izdužen i jajast i dužine je oko 9 cm. Opna zrelog ploda sikavice je smeđa sa svetlim pegama i žutim prstenom. Plod sikavice sadrži od 2 do 5% flavonoida (više u plodu belih cvetova nego ljubičastih). Pored toga, oni u sebi sadrže i mnoga dragocena masna ulja.

gujina trava caj

Sikavica cveta u junu i julu. Ona raste samoniklo na području šireg sredozemlja u svim krajevima sa toplom klimom, u Dalmaciji, ali i u Hercegovini na suvim i osunčanim mestima i položajima. Osim što raste samoniklo, sikavica se uspešno uzgaja širom sveta. Najbolje uspeva na zemljištu koje je bogato humusom.

Najbolje je sejati je u rano proleće. Zato što potiče sa toplijih podneblja, rod samog ploda, kao i sadržaj aktivne materije prilično se smanjuju sako je biljka sikavica dugo izložena niskim temperaturama ili obilnijim padavinama. Kao jednogodišnja biljka dobro se uklapa u plodored, ali kako joj se seme značajno osipa pre žetve kao i za vreme nje, nije pogodna za predusev. Seme sikavice se na taj način ospe. Već u toku sledeće godine pojavljuje se kao korov u novom usevu.

Sikavica za jetru

Sikavica je jedinstvena po tome da je jedan od najboljih prirodnih lekova za regeneraciju jetre, tačnije seme sikavice. Sastojak koji seme sikavice sadrži, a lekovit je po jetru jeste silimarin.

Šta je silimarin ?

Silimarin je aktivni sastojak semena gujine trave koji obnavlja ćelije jetre. Silimarin deluje tako što povećava nivo glutationa, a to je jedan od ključnih sastojaka za čišćenje jetre. Sprečava stvaranje novih toksina i efikasno regeneriše ćelije jetre. Silimarin je, osim u prirodnom obliku, dostupan i u vidu kapsula ili tableta. Pored toga što se koristi za regeneraciju jetre, primenjuje se i kod masne jetre, virusnih infekija jetre i ostalih oboljenja jetre.

Sikavica lekovitost

Lekoviti delovi sikavice su seme i listovi biljke. Sikavica (gujina trava) je u narodnoj medicini najpoznatija kao prirodni lek za jetru, ali i za žuč i gušteraču (pankreas). Proizvodi na bazi sikavice se od davnina koriste kao prirodni lek, o čemu svedoče zapisi travara širom Balkana.

Lekovitost gujine trave je poznata još iz antičkih vremena. Nju pominje još starogrčki lekar Dioskorid. On je od korena i listova gujine trave pravio lekovite napitke protiv groznice, probadanja, vodene bolesti, pa i kod izostanka menstruacije.

Istraživanja su pokazala da semenke sikavice sadrže dragoceno eterično ulje, aminokiseline i biogene amine. A zašto su oni značajni? Ovi sastojci su veoma značajni jer pozitivno deluju na naš vegetativni nervni sistem, a istovremeno balansiraju organsku razmenu materija i stimulišu naše žive ćelije u jetri. Oni štite jetru i veoma su korisni za oboljenje hepatitisa, kao i kod osoba koje imaju cirozu jetre.

Gujina trava je veoma delotvorna i kod:

  • Srčanih tegoba
  • Zaustavljanja krvarenja
  • Raka prostate
  • Lečenja psorijaze
  • Upale creva
  • Raznih oboljenja bubrega
  • Reguliše nivo dobrog i lošeg holesterola u krvi
  • Raznih alergija
  • Migrena
  • Niskog pritiska
  • Vrtoglavice
  • Astme
  • Jakog i upornog kašlja
  • Bolesti putovanja
  • Mamurluka
  • Ublažavanja upale nadbubrežne žlezde
  • Eliminisanja toksina, ostataka lekova i hemikalija iz organizma
  • Jačanja imunog sistema
  • Regulisanja probave i problema sa zatvorom

Čaj od sikavice

Ukoliko imate neku od navedenih zdravstvenih tegoba, možete napraviti čaj od sikavice (gujine trave) kako biste rešili zdravstveni problem.

Čaj od sikavice priprema

Priprema je vrlo jednostavna. Jednu kafenu kašičicu osušene biljke prelijte punom šoljom proključale vode (250 ml). Potom poklopite, sklonite sa šporeta i pustite da odstoji 10-20 minuta. Nakon toga procedite čaj i pijte ga nezaslađenog. Preporučena doza je 3 šolje čaja dnevno pre obroka. Pijte ga lagano, u manjim, odmerenim gutljajima.

Čaj od sikavice gde kupiti ?

Čaj od sikavice možete kupiti u bolje snabdevenim prodavnicama zdrave hrane, apotekama, kao i u biljnim apotekama. Takođe se može nabaviti i u vidu tableta, kapsula i film tableta.

Tinktura sikavice

Još jedan prirodni lek koji se može napraviti od gujine trave jeste tinktura. Kao i čaj, jednostavno je napraviti i tinkturu od sikavice.

Biće vam potrebno samo 250 grama osušenog semena sikavice i 1 litar alkohola (70%) ili domaća rakija.

Sve što treba da uradite jeste da prelijete seme alkoholom i čuvajte to u staklenoj tegli na sunčanom i toplom mestu. Treba da odstoji 30 dana uz svakodnevno mućkanje. Nakon 30 dana tinkturu procedite kroz sterilnu gazu. Tako napravljena tinktura od sikavice treba da se čuva na tamnom i hladnom mestu, najbolje u frižideru.

Kako se koristi tinktura od sikavice?

Preporučena doza je 3 puta dnevno po 30 kapi rastvorenih u malo vode ili u biljnom čaju.

Sikavica ulje

Ulje od sikavice se kao i čaj može naći u prodavnicama zdrave hrane i apotekama. Koristi se i za unutrašnju, a i za spoljašnju upotrebu za negu kože. Može se takođe koristiti i za pripremu različitih jela, kao i za razne salate.

Sikavica plod

Plod sikavice je posebno lekovit i prvenstveno se koristi za lečenje jetre. Pored flavonoida koje sadrži, u njemu se nalaze i mnoge druge lekovite supstance, a na prvom mestu etarsko ulje koje je nadaleko poznato po lekovitim svojsvima.

Kome se ne preporučuju proizvodi od sikavice (gujine trave)

Prirodne lekove od sikavice ne bi trebalo uzimati više od 2 nedelje. Potrebno je nakon toga napraviti pauzu od najmanje 2 nedelje.

Prirodni lekovi od sikavice se ne preporučuju obolelima od:

  • Endometrioze
  • Fibroidnog tumora
  • Raka materice
  • Raka jajnika
  • Raka dojke

Alkoholičarima se takođe ne preporučuju prirodni lekovi od sikavice (gujine trave).

[icegram campaigns=”9054″]