Tunjevina u konzervi proteini, kalorije, recepti za jela, uticaj na zdravlje
Tuna je riba koja je veoma dobra za zdravlje . Iako su mnogi skeptični po pitanju pakovanja tune u konzerve i davanje prednosti filetima sveže tune, tunjevina u konzervi se pokazala da, iako je jeftinija, ništa nije manje zdrava u odnosu na filet. Kada se pakuje u konzerve, potapa se u ulje, skuplje su konzerve sa maslinovim a jeftinije u suncekrotovom ulju, kao i u salamuri.Preopručuje se da se, svakako, tunjevina lepo iscedi i tada je spremna za konzumaciju.
Zbog boljeg ukusa i manjeg sadržaja ulja, dajemo prednost tunjenivi u komadima u odnosu na komadiće.
Tunjevina u konzervi – kalorije
Bilo da konzumirate tunjevinu u konzervi – ulju ili salamuri, ili da konzumirate filet, tunjevina ima isti broj kalorija – 184 kalorija na 100 grama.Bitno je dobro ocediti ulje jer dodaje kalorije.
Tunjevina u konzervi – proteini
Tunjevina spada u 10 top namirnica sa količinom proteina koji se u njoj nalaze. U 100 grama tunjevine nalazi se blizu 20 grama proteina, što je čini idealnom za bodibildere, ali i za decu u razvoju.
Tuna u konzervi i zdravlje
Blagotvornost tunjevine za zdravlje leži u brojnim vitaminima, mineralima i organskim supstancama. Tunjevina je bogata selenom koji je odličan antioksidans, fosforom, gvožđem ( čime čuva zdravlje krvi i sprečava nastanak anemije ), vitaminom B12, vitaminom B6, niacinom i riboflavinom.
Možda i najznačajnije blagotvorni efekat po zdravlje jeste očuvanje kardiovaskularnog sistema. Omega 3 masne kiseline kojima je tunjevina prepuna, odlično regulišu nivo triglicerida u krvi. Jedna porcija tunjevine u konzervi snižava nivo lošeg LDL holesterola, a povećava nivo HDL holesterola čime sprečava nastanak stvaranja ugrušaka i održava cirkulaciju celog organizma. Samim tim što utiče na cirkulaciju, tuna samim tim reguliše i krvni pritisak, odnosno, snižava ga do normalnih granica. Ateroskleroza je, uz redovno konzumiranje tunjevine, trajno sprečena!
Tunjevina je jako značajna za vreme posta, jer sadrži proteine koji služe kao odlična zamena proteinima iz mesa. Tipična konzerva ima oko 165 grama i sadrži blizu 30 grama proteina što čini gotovo polovinu dnevnih potreba. Samim tim, dobra je i kod dece za razvoj mišića i kostiju kao i za ukupni metabolički učinak kod svih osoba. Dobra je za snabdevanje energijom za teže fizičke aktivnosti.
Tuna je dobra i za regulisanje telesne težine, jačanje ćelijskih membrana, jačanje imunog sistema, zdravlje bubrega i kože. Pomaže u redukovanju depresije kod žena, dobar je za bodibildere i osobe koje idu u teretanu jer pomaže jačanju mišića.
Da li tunjevina iz konzerve goji?
Tunjevina ne goji i može se jesti u većim količinama. Ukoliko se odlučite za dijetu na bazi tunjevine, za 3 dana možete izgubiti oko kilogram i po!
Dijeta ima jelovnik od 3 dana, i sprovodi se u krugu dok ne budete zadovoljni rezultatima. Tokom cele dijete, potrebno je unositi dosta tečnosti u organizam, preko vode, čajeva i kafe.
Prvi dan:
Doručak: prepečeni hleb sa puterom od kikirikija ili organskim voćnim džemom. Popijte i sok od grejpfruta uz to ili šolju crne kafe.
Ručak: Napravite salatu od tune, celu konzervu tune pomešajte sa sezonskim zelenim povrćem ( kukuruz, zelena salata ) i uz to popijte čaj ili crnu kafu.
Večera: Skuvajte goveđu šniclu zajedno sa povrćem – šargarepom i boranijom. Uz to popijte sok od pomorandže.
Drugi dan:
Doručak: Istostirajte parče hleba i pojedite jedno kuvano jaje.
Ručak: jedna konzerva tune i prepečeni crni hleb
Večera: jedan veći pileći file ( skuvan ili grilovan po želji ), kuvana šargarepa i prepečeni integralni hleb. Za dezert možete pojesti 1 bananu ili 2 pomorandže.
Treći dan:
Doručak: mladi sir i prepečeni integralni hleb. Uz to pojedite i jednu jabuku.
Ručak: 2 tosta, tvrdo kuvano jaje i zelena salata sa čeri parajzom.
Večera: 1 konzerva tune, skuvana šargarepa i karfiol i 2 prepečena tosta. Za dezert pojedite jednu krušku.
Jela sa tunjevinom iz konzerve
Tuna recepti su brojni, srazmerno činjenici da je tunjevina savršena za pripremu laganih jela, tako da je i osobe koje nisu vične kuvanju mogu koristiti jer nema potrebe za njenom daljom termičkom obradom.
Tunjevina je idealna za pripremu mediteranskih jela, tako da ide odlično u kombinaciji za začinima, belim lukom, crnim lukom, maslinama, paradajzom i sirom.
Zbog svoje jačine, predlažemo Vam da tunjevinu uvek konzumirate zajedno sa hlebom ili testeninom. Tunjevina u kombinaciji sa jajima ide odlično, te Vam predstavljamo način na koje možete iskombinovati ove 2 namirnice.
Potrebno Vam je:
– konzerva tune
– 3 tvrdo kuvana jajeta
– 1 iseckani celer
– 1 kašika majoneza
– so i biber
Od ovih sastojaka možete napraviti klasičan sendvič ali i napraviti paštetu od tunjevine. Paštetu pravite tako što sve navedene sastojke stavite u blender i izblendate, a ukoliko nemate blender, dovoljno je da sve sastojke fino izmešate. Poželjno je da paštetu stavite u frižider da se ohladi, oko 24 sata, nakon čega je možete konzumirati za doručak, poželjno uz šolju crne kafe.
Salata od tunjevine
Salata od tunjevine je idealno rešenje za razne dijete, a i letnje osveženje. Salata od tunjevine je siromašna kalorijama, tako da je možete konzumirati koliko god želite. Za pripremu ove salate biće Vam potrebno:
– 1 konzerva tunjevine
– 4 čeri paradajza
– zelena salata
– rukola
– 1 kuvano jaje
– krutoni
– maslinovo ulje, so i biber
Sve iseckajte i promešajte, potom ostavite na oko sat vremena u frižideru da se ohladi a potom servirajte.
Testenina sa tunjevinom recept
Postoji bezbroj pasti koja za osnov ima tunjevinu iz konzerve.
Za kaloričniju pastu, biće Vam potrebno:
– 500 grama testenine ( fusili )
– 1 kisela pavlaka
– 1 konzerva tunjevine
– 100 grama majoneza
– biber i origano
Skuvajte testeninu a potom ubacite sve sastojke, izmešajte i začinite.
Za dijetalnu pastu, biće Vam potrebno:
– 500 grama itnegralne testenine
– 1 konzerva tunjevine
– 50 grama kapara iz turšije
– pasirani paradajz
– so i biber
Skuvajte testeninu a na kraju dodajte sok od paradajza i kuvajte dok sok ne ispari. Potom dodajte tunjevinu i kapar i sve izmešajte.