Upala bešike cistitis uzrok, simptomi, lečenje, prirodni lekovi
Upala bešike ili stručno cistitis je stanje koje je naročito rasprostranjeno kod žena koje imaju kraću uretru (kanalić koji sprovodi urin iz bešike), a upala bešike najčešće nastaje usled infekcija od intestinalne bakterije. Čak između 20% i 40% žena u toku života dobije upalu bešike. U ovom članku saznajte koji su to najčešći uzroci i simptomi upale bešike, zatim kako se leči upala bešike prirodnim lekovima i kako sprečiti upalu bešike.
Koji su uzroci upale mokraćne bešike?
Uzrok upale mokraćne bešike leži u prisustvu patogenih bakterija kako u urinarnom traktu tako i u samoj mokraćnoj bešici.
Najčešći faktori koji doprinose lošem kretanju bakterije kroz uretru do bešike su sledeći:
- Loša higijena – Posebno kod žena koje imaju kraću uretru koja je bliža analnom kanalu. Kod žena je veoma važno da pokret brisanja genitalija posle nužde bude pravilan, tj od otvora za mokrenje ka analnom otvoru, a ne obrnuto.
- Urođeni deformiteti u urinarnom sistemu – U slučaju vraćanja infekcija urinarnog sistema, posebno kod muškaraca treba proveriti da li postoji neki urođeni deformitet koji do toga dovodi.
- Uvećana prostata – Uvećana prostata kod muškaraca sprečava potpuno pražnjenje bešike, pa to može dovesti do zadržavanja bakterija koje uzrokuju cistitis.
- Trudnoća – Trudnice treba redovno da rade urinokulturu bez obzira na to da li imaju neke simptome ili ne, jer ako se bakterije pojave, treba da se leče kako ne bi došlo do infekcije bubrega ili prevremenog porođaja.
- Česta seksualna aktivnost – Ovo se naročito odnosi na žene koje imaju čestu seksualnu aktivnost sa različitim partnerima.
- Venerične bolesti – Bolesti poput gonoreje i hlamidije mogu dovesti do simptoma sličnim simptomima upali bešike.
- Paraziti – Poput schistosomiasis ili bilharzia
- Postmenopauza kod žena – Zbog manjka ženskih polnih hormona koji uzrokuju niz promena kod žena.
Koji su simptomi upale mokraćne bešike?
Simptomi upale mokraćne bešike variraju u zavisnosti od osobe i njenog organizma, ali neki najčešći simptomi upale mokraćne bešike su:
- Često mokrenje
- Mutan i čudan i neprijatan miris mokraće
- Bol iznad pubične kosti
- Osećaj peckanja ili bola tokom mokrenja
- Povišena temperatura i groznia (ovo je češći simptom kod starijih ženanego kod muškaraca)
Rizične grupe:
- Žene koje ne održavaju dobro toaletnu higijenu
- Trudnice
- Osobe sa urođenim deformitetima urinarnog sistema
- Muškarci koji imaju uvećanu prostatu
- Osobe koje koriste kateter
- Osobe koje imaju nezaštićene seksualne odnose
Prirodni lekovi za upalu bešike
Kao i za mnoge druge bolesti, i za upalu bešike postoje prirodni lekovi, a mi ćemo za vas pobrojati neke od najefikasnijih. Kod upale bešike prvenstveno treba korigovati ishranu u smislu da treba u nju ubaciti namirnice koje će doprineti čišćenju urinarnog trakta i mokraćne bešike od prisutnih bakterija.
1. Celer protiv upale bešike
Znate da je celer namirnica koja je dobra za detoksikaciju i čišćenje čitavog organizma jer podstiče lučenje mokraće. Ukoliko imate upalu bešike, dodajte celer u svakodnevnu ishranu. Možete ga jesti u salati, u supama, čorbama ili kuvati od njega čaj.
2. Celer i limun za upalu bešike
Izrendajte koren celera i zaleđeni limun, prelijte 1 litrom vode, pokrijte sterilnom gazom i ostavite da odstoji 24 sata. Nakon što odstoji 24 sata, procedite napitak i popijte je u roku od 2 dana. Napitak od celera i limuna za upalu bešike čuvajte na tamnom i hladnom mestu.
3. Brusnica za upalu bešike
Znate da je brusnica takođe jedan od najboljih prirodnih lekova za urinarne infekcije, pa i za bešiku. Sok od brusnice sprečava razmnožavanje bakterija i njihovo prianjanje za zidove bešike, pa tako ublažava ovu pojavu. Da biste uspešnije izlečili upalu mokraćne bešike, potrebno je da pijete 1 dl prirodnog nezaslađenog soka od brusnice.
4. Čaj od peršuna za upalu mokraćne bešike
Za čaj od peršuna svi znamo da je univerzalan prirodni lek, a posebno je delotvoran u lečenju mokraćnih kanala zbog svog diuretičkog svojstva jer ispira bakterije iz urinarnog trakta. Osim u obliku čaja, peršun možete jesti i u slatama i drugim jelima.
5. Borovnica i med protiv upale mokraćne bešike
Za med znate da je takođe jedan od univerzalnih narodnih lekova, a dali ste znali da je i borovnica delotvorna u lečenju urinarnih infekcija? Napravite lek od borovnice i domaćeg meda kako biste se što uspešnije rešili upale mokraćne bešike. Sve što je potrebno jeste da u jednu staklenu teglu sipate 300 grama borovnica i prelijete ih sa pola kilograma meda, potom promešajte, zatvorite teglu i ostavite da odstoji u frižideru 24 sata. Nakon što odstoji, ovaj prirodni lek protiv upale bešike konzumirajte dva do tri puta na dan pola sata pre obroka.
6. Crni luk protiv upale bešike
I za crni luk znamo da je jedan od idealnih prirodnih lekova za urinarne infekcije, pa tako i za upalu bešike. Crni luk je sjajan prirodni diuretik koji pospešuje izlučivanje urina, što čini da se urinarni trakt čisti od nagomilanih bakterija. Takođe, luk sadrži izvesne količine sumpora, koji deluje kao dezinfekciono sredstvo.
Pored ovih prirodnih lekova za lečenje upale bešike, koje možete sami napraviti kod kuće, u ishranu možete dodati namirnice poput: šargarepe, crvenog pasulja, soje, belog luka, borovnice, brusnice, peršuna, crnog luka itd.
Napomena: Kada su u pitanju prirodni lekovi za upalu mokraćne bešike, nikako ih ne smete koristiti pre prethodne konsultacije sa svojim lekarom kako ne biste izazvali neka neželjena dejstva.
Upala bešike prevencija
Postoji niz stvari koje su prevencija upale bešike, a kojih se svako treba pridržavati:
- Nikada i nikako ne odlažite mokrenje. Poželjno je da mokrite na svaka 2 do 4 sata.
- Mokrite neposredno posle polnog odnosa.
- Izbegavajte nošenje tesnog veša i pantalona.
- Izbegavajte nošenje sintetičkog donjeg veša. Nosite isključivo pamučni donji veš.
- Nakon mokrenja ili velike nužde, potrebno je da genitalno područje brišete odozdo nagore.
- Izbegavajte prevelike količine pića koje može iritirati mokraćnu bešiku (alkohol, gazirana pića, pića koja sadrže kofein).
- Pijte dovoljno vode, najmanje 2 litra dnevno. Ukoliko već imate problem sa upalom bešike, potrebno je da popijete i do 4 litra tečnosti dnevno (vode i nezaslađenih čajeva i sokova). Čajeve koje pijete trudite se da ne zaslađujete šećerom, već ako morate da pijete zaslađeni čaj, onda neka to bude čaj s medom.
- Korigujte ishranu.
- Redovno proveravajte mokraću.