Limfadenopatija – uvećani limfni čvorovi uzroci, simptomi, lečenje
Šta je limfadenopatija ?
Limfadenopatija je uvećanje jednog ili više limfnih čvorova.Limfne žlezde se nalaze svuda po telu, na vratu, ispod pazuha, grudi, na preponama….
Uvećan limfni čvor koji se oseća kao kvržica može se pojaviti na samo jednom delu tela, i u tom slučaju se naziva “lokalizovana limfadenopatija” ili može biti prisutna na dva ili više mesta na telu, u tom slučaju se naziva “generalizovana.” Limfadenopatija najčešće pogađa limfne čvorove na vratu (cervikalne limfne čvorove) a prepoznaje se kad se pojavi kuglica na vratu.
Kako se proveravaju otečeni limfni čvorovi?
Limfni čvorovi obično nisu vidljivi. Kada su uvećani, mogu postati vidljivi na nekim delovima tela. Posebno iza ušiju, na vratu ili na preponama možete primetiti uvećane limfne čvorove. Izgledaju bukvalno kao čvorovi ili kvržice. Uvećane limfne žlezde možete i opipati tako što ćete polako pomerati ruke po natečenom delu tela. Tako možete odrediti i da li su osetljivi ili nisu.
Koje infekcije uzrokuju uvećane limfne čvorove?
Postoji mnogo stvari koje mogu izazvati otečene limfne žlezde. Limfadenopatija ili limfadenitis i uvećani limfni čvorovi se uglavnnom javljaju kada su aktivni zbog neke infekcije, upale ili karcinoma.
Infekcije
Infekcije su najčešći uzrok otečenih limfnih žlezda. Uobičajene infekcije zbog kojih se javljaju uvećani limfni čvorovi mogu biti virusne, gljivične, parazitske i bakterijske. Najčešći uzrok za pojavu uvećanih limfnih čvorova koji se mogu napipati kao kvržice jeste virusna infekcija gornjih respiratornih organa – običan grip.
Virusi
- Infektivna mononukleoza
- Male boginje
- Velike boginje
- HIV virus
- Herpes
- Virusi koji izazivaju grip
- Adenovirus
- Mnogi drugi virusi
Bakterije
- Streptokoke
- Stafilokoke
- Bartoneloza (bolest posle mačije ogrebotine)
- Sifilis
- Tuberkuloza
- Hlamidija
- Seksualno prenosive bolesti
Paraziti
- Toksoplazmoza
- Lišmanijaza
Gljivične infekcije
- Kokidiomikoza
- Histoplazmoza
Uvećani limfni čvorovi se mogu pojaviti i zbog upalnih bolesti
Upalni i imunološki uzroci zbog kojih se javljaju kvržice koje ukazuju na uvećane limfne žlezde uključuju bolesti kao što su reumatski artritis i lupus, kao i osetljivost na neke lekove.
Karcinom
Uvećani limfni čvorovi se mogu javiti i zbog mnogih vrsta karcinoma. To mogu biti karcinomi koji i zahvataju samo limfne čvorove ili krvna zrnca, kao što su limfomi i neke vrste leukemije. Takođe, to mogu biti i karcinomi koji su se raširili na limfne čvorove sa nekog drugog organa (metastaze). Na primer, rak dojke se može raširiti na najbliže limfne čvorove ispod pazuha, ili se rak pluća može raširiti na limfne čvorove u blizini ključne kosti.U tim slučajevima kvržica ispod pazuha ili u blizini ključne kosti ukazuje na veoma opasnu bolest.
Drugi uzroci otečenih limfnih čvorova
Limfadenopatija se u većini slučajeva kao što je pomenuto javlja zbog obične infekcije ali postoji još mnogo netipičnih i ređih uzroka kao što su lipidoza, sarkoidoza i još mnogi.
Važno je napomenuti da uvećani limfni čvorovi nisu uvek znak neke infekcije. Ponekad je ovo i normalna pojava. Na primer, mali limfni čvorovi (manje od centimetra u prečniku) ispod vilice kod dece, ili do dva centimetra u prečniku kod odraslih, kao i limfni čvorovi u preponama kod tinejdžera i dece mogu biti normalna pojava.
Limfadenopatija je relativno česta pojava a u mnogim slučajevima, pravi uzrok za uvećanje limfnih čvorova ne može da se odredi čak ni nakon detaljnih testova.
Na kojim mestima limfni čvorovi uglavnom otiču?
Limfni čvorovi kod odraslih mogu oteći na različitim delovima tela iz različitih razloga:
- Na vratu, iza uha
- Ispod donje vilice
- Iznad ključne kosti
- Ispod pazuha
- Na preponama
Uvećani limfni čvorovi na vratu ili ispod donje vilice: limfni čvorovi koji najčešće otiču su oni ispod donje vilice, odnosno na vratu. To je obično znak infekcije u tom predelu – infekcije zuba, infekcije grla, virusne infekcije ili infekcije gornjih respiratornih organa. U većini slučajeva, otoci ovih limfnih čvorova su benigni, tj. nisu kancerogeni. Ipak, u nekim ređim slučajevima uvećani limfni čvorovi u ovom delu mogu ukazivati na karcinom koji se nalazi negde u glavi ili na vratu.
Saznajte više>>> Evo šta treba preduzeti ako su vam uvećani limfni čvorovi na vratu
Uvećani limfni čvorova iza uha: kada ovi limfni čvorovi oteknu, to je obično znak infekcije na koži glave, a ponekad i infekcije oka. Najčešći uzrok otečenih limfnih čvorova iza ušiju su problemi sa kožom glave – perut, seboreični dermatitis ili čirevi ili infekcije mekog tkiva.
Uvećani limfni čvorovi ispod pazuha: limfni čvorovi ispod pazuha su sa anatomske tačke gledišta jako važni za rak dojke. Obično se pregledaju kod žena kod kojih se sumnja na rak dojke. Takođe, igraju važnu ulogu u određivanju stadijuma raka i u prognozi kada se uklanja kancerogeno tkivo iz dojke. Mnogi karcinomi, a posebno limfom i leukemija, izazivaju uvećanje ovih limfnih čvorova. Ovi limfni čvorovi postaju uvećani i zbog povreda ili ruke na toj strani gde su uvećani.
Uvećani limfni čvorovi oko ključne kosti: ako se javi uvećanje limfnih čvorova iznad ključne kosti, to se uvek smatra abnormalnošću. To obično ukazuje na infekciju ili karcinom u tom delu tela. To može biti infekcija pluća, rak pluća, limfom u grudnoj šupljini ili rak dojke. Ponekad i rak u nekom „udaljenom“ organu može izazvati uvećanje ovih limfnih čvorova (npr. rak debelog creva). Upale koje često izazivaju uvećanje limfnih čvorova oko ključne kosti su i tuberkuloza i sarkoidoza.
Otečeni limfni čvorovi na preponama: uvećani limfni čvorovi u preponama su često normalna pojava kod mlađih osoba, mada mogu biti i posledica seksualno prenosivih bolesti. Lokalnih infekcija, infekcija donjih ekstremiteta (uključujući stopala i prste na nogama) ili raka genitalnih organa.
Komplikacije otečenih limfnih čvorova
Stanje sa otečenim limfnim čvorovima se može iskoplikovati. Ako je oticanje limfnih čvorova posledica infekcije koju ne lečite, onda se može javiti čir pun gnoja, za čije lečenje je potrebna drenaža i antibiotici. Koža koja se nalazi iznad otečenog limfnog čvora takođe može da se inficira.
U drugim slučajevima, limfni čvor može postati jako uvećan i početi da pritiska druga tkiva. To može biti ozbiljan problem, koji zahteva hitnu hiruršku intervenciju. Na primer, otečeni limfni čvor ispod pazuha može pritiskati krvne sudove i nerve u ruci. Uvećani limfni čvor u stomaku može pritiskati creva i uzrokovati opstrukciju creva.
Neke činjenice o limfnim čvorovima:
- Limfni čvorovi, ili limfne žlezde, su važni delovi imunog sistema.
- Limfni čvorovi se nalaze u celom telu, ali su vidljivi i mogu se opopati samo kada su uvećani ili otečeni.
- Limfni čvorovi su grupisani. Svaka grupa odgovara određenom delu tela i odražava abnormalnosti u tom delu. Najčešće se uvećani limfni čvorovi javljaju iza ušiju, na vratu, u preponama, ispod brade i ispod pazuha i tamo su najlakše uočljivi kao kvržice.
- Ove delove tela lekari obično proveravaju prilikom pregleda.
- Infecije su najčešći uzrok uvećanja limfnih čvorova. Drugi česti uzroci uključuju upale i karcinom. Različite infekcije – od streptokoka do infekcije grla, od mononukleoze do HIV virusa – izazivaju oticanje limfnih čvorova.
- Limfom i leukemija mogu izazvati uvećanje limfnih čvorova. Mnogi karcinomi često metastaziraju na limfne čvorove.
- U retkim slučajevima i lekovi mogu izazvati oticanje limfnih čvorova.
- Simptomi povezani sa otečenim limfnim žlezdama uključuju oticanje i slične bolesti, koje podrazumevaju i bolove u otečenom delu, simptome slične gripu i zamor.
- Uvećani limfni čvorovi nisu uvek abnormalnost.
Šta su limfni čvorovi?
- Limfni čvorovi su važan deo imunog sistema ljudskog organizma i njihova funkcija jeste da se bore sa infekcijama. Infekcije uzrokovane otečenim limfnim žlezdama zovu se uglavnom limfadenitis.
- Limfni čvorovi su male, meke, ovalne ili okrugle strukture koje se nalaze u ljudskom telu i povezani su jedni sa drugima limfnim lancima, kanalima sličnim krvnim sudovima. Svaki limfni čvor se nalazi u kapsuli koja se sastoji od vezivnog tkiva.
- Limfa je vodenasta tečnost koja cirkuliše limfnim sudovima. Limfni čvorovi se nalaze u blizini ovih sudova.
- Unutar kapsula, limfni čvorovi sadrže određene vrste imunih ćelija. Te ćelije su uglavnom limfociti, koje proizvode proteine koji „zarobljavaju“ i uništavaju viruse i druge mikrobe, kao i makrofage, koji uništavaju i uklanjaju nepotrebne materije iz organizma.
- Limfni čvorovi se nalaze u celom telu. Neki se nalaze tik ispod kože, dok su drugi malo dublje u telu. Čak ni oni površinski (najbliži koži) limfni čvorovi nisu vidljivi niti osetljivi na dodir, osim kada su iz nekog razloga uvećani. Limfni čvorovi su labavo povezani limfnim sudovima. Limfni čvorovi se nalaze u grupama u različitim delovima tela, i odgovorni su za filtriranje krvi i imunu funkciju u tom delu tela. Tečnost iz limfnih sudova na kraju se uliva u vene.
Koji su simptomi otečenih limfnih žlezda ?
Simptomi otečenih limfnih žlezda su veoma različiti.Uvećani limfni čvorovi mogu biti i sasvim asimptomatični (bez ikakvih simptoma) i mogu se otkriti tek nakon rutinskog pregleda.
U nekim slučajevima, otečeni limfni čvorovi mogu biti izuzetno osetljivi, bolni i uočljivi.
Što je još važnije, drugi znakovi i simptomi pravog uzroka otečenih limfnih čvorova mogu biti još značajniji za postavljanje dijagnoze, nego sami uvećani limfni čvorovi. Na primer:
- Temperatura
- Noćno znojenje
- Naglo mršavljenje
- Nekoliko grupa limfnih čvorova, ili samo jedan, su otečeni
- Suvo grlo i/ili curenje iz nosa
- Lokalizovane infekcije (zubobolja, suvo trlo)
Kada se treba obratiti lekaru zbog uvećanih limfnih čvorova?
- Ako primetite natečene limfne čvorove, obavezno idite kod svog lekara opšte prakse. On će vam dati preliminarnu procenu uzroka i nešto za lečenje. U zavisnosti od razloga otoka, možda ćete morati da odete kod hematologa ili onkologa, ako uzrok uvećanih limfnih čvorova nije jasan ili ako je uzrok karcinom; ili ćete možda morati kod infektologa, ako je uzrok otoka komplikacija neke infektivne bolesti. Ponekad je potrebno otići kod hirurga kako bi se uradila biopsija, ili kako bi otklonio limfni čvor.
- Ako su uvećani limfni čvorovi propraćeni temperaturom, noćnim znojenjem i/ili naglim mršavljenjem, a ako nema znakova infekcije, svakako je potrebno posetiti lekara.
- Ako se lečite od neke infekcije i nema boljitka, javite se lekaru ponovo.
- Ako je poznato da osoba ima karcinom, ili je imala karcinom ranije i sada se ponovo javljaju uvećani limfni čvorovi, potrebno je obavestiti lekara.
Kako se dijagnostikuju uvećane limfne žlezde?
Obično se uvećani limfni čvorovi neposredno ispod površine kože dijagnostikuju običnim pregledom, posebno ako se nalaze na mestima gde su veće grupe limfnih čvorova – na primer, ispod pazuha, na vratu ili u preponama. Ovi limfni čvorovi se lako mogu videti i opipati kao kvržice kad su uvećani.
U drugim slučajevima, kada je reč o limfnim čvorovima koji se nalaze dublje, potrebno je raditi kompjutersku tomografiju ili primeniti neku drugu dijagnostičku metodu.
Krajnici, koji se nalaze u grlu, su takođe limfni čvorovi i oni su najbolje vidljivi limfni čvorovi.
Dijagnoza uzroka limfadenopatije je ponekad težak zadatak. Najvažnija stvar kod postavljanja dijagnoze jeste procena lične anamneze i kompletan fizički pregled. Lekar će vas pitati za simptome i da li vam se javljaju suvo grlo, groznica, temperatura, iscrpljenost, naglo mršavljenje; da li pijete neke lekove, da li ste seksualno aktivni, da li ste vakcinisani, da li ste skoro putovali, da li je neko u vašoj porodici imao rak i slično.
Limfni čvorovi u određenom delu tela reaguju ako se u datom regionu nešto poremeti. Ako se u određenom delu tela javi infekcija, to je verovatan uzrok otečenih limfnih čvorova. Na primer, infekcija noge ili neke seksualno prenosive bolesti mogu izazvati oticanje limfnih čvorova u preponama.
Lekari obično pregledaju limfne čvorove pipanjem i karakterišu ih u zavisnosti od toga kakvi su, na primer:
- Veliki ili mali
- Mekani ili tvrdi
- Osetljivi ili neosetljivi
- Pokretljivi ili nepokretljivi
Ove karakteristike mogu biti vrlo korisne u određivanju uzroka oticanja limfnih čvorova. Na primer – čvrst, neosetljiv i fiksiran limfni čvor je uglavnom karakterističan za karcinoma. Sa druge strane, mek i osetljiv limfni čvor koji se lako pomera je karakterističan za infekcije.
Ako se smatra da su uvećani limfni čvorovi znak karcinoma, biopsija limfnog čvora može pomoći u određivanju tipa raka. Na primer, otečeni limfni čvorovi oko ključne kosti mogu ukazivati na rak pluća, ako i drugi simptomi ukazuju na rak pluća.
Lečenje otečenih limfnih čvorova
Nema nekog konkretnog tretmana za uvećane limfne čvorove. Uglavnom je potrebno lečiti uzrok, što dovodi do smanjivanja otečenih limfnih čvorova. Ako otečeni limfni čvorovi izazivaju bolove i neprijatnost, uglavnom pomažu tople obloge.
Lečenje infekcije (na primer) koja je izazvala uvećanje limfnih čvorova će vam pomoći u smanjivanju otoka. Ako su limfni čvorovi uvećani zbog karcinoma (limfoma), onda će se otok povući nakon lečenja limfoma.