Ovo je pravi način da se koristi maska za lice od gline
Glina, prirodan sastojak za negu kože je sve popularnije sredstvo za lečenje mnogih kožnih bolesti. Da biste bili svesni toga koliko je glina dobra, treba da znate da su je koristile i Kleopatra i kraljica Nefertiti.
Najpopularnije i najbolje gline su iz Francuske, ali postoji mnogo njih i iz Australije, Maroka, južne Evrope, sa Bliskog Istoka, kao i iz Amerike.
Dakle, nije tajna da je glina za lice jedan od najboljih sredstava za lepotu, te vam toplo preporučujemo da je ubacite u režim nege kože lica.
Važno: kada pravite masku od gline za lice, nemojte koristiti metalni pribor. Koristite staklene, plastične ili drvene alatke, kako ne biste ugrozili aktivne sastojke gline.
Iako su sve popularnije, da li ste znali da maske od gline nisu za svakoga? Ostanite sa nama i saznaćete ko sme da koristi masku od gline, koja vrsta gline je dobra za koji tip kože i kako se pravilno nanosi ovakva maska na lice?
Zašto se koristi maska od gline za lice?
Maske od gline upijaju sve tragove prljavštine i ulja sa kože. To znači da su dobre za masnu kožu, sklonu aknama. Mogu se naći u raznim bojama jer potiču iz različitih delova sveta, a jako su dobre za kožu.
Glina za lice je izvor minerala, pa je treba koristiti kao lekovitu, kao i u službi lepote.
I, postoji maska od gline za svaki tip kože i može se nanositi za lečenje suve kože, bubuljica i akni, čišćenje i zatezanje kože, kao i protiv starenja.
Da li imate kožu pogodnu za masku od gline?
Verovatno se sada pitate da li smete da koristite masku od gline za lice. Priča da su glinene maske dobre za sve tipove lica je mit i ne zna se ko ga je pokrenuo.
Istina je da bi one trebale da se koriste samo na masnoj ili kombinovanoj koži. Osobe koje imaju osetljivu i iziritiranu kožu ne bi trebalo da ih stavljaju na lice, pošto maska od gline isušuje kožu pa može napraviti samo veći problem.
Koliko se često može koristiti maska od gline za lice?
Jednom nedeljno je sasvim dovoljno. Nećete verovati koliko je dobra. Nemojte nanositi debeo sloj gline. Najbolje bi bilo da je ima samo par mokrih mesta na licu kad je budete skidali.
Ako imate masnu kožu, dva puta nedeljno će biti sasvim dovoljno. Glina za lice isušuje kožu, pa bi preterivanje moglo da izazove kontraefekat i preveliku proizvodnju sebuma, što bi sa sobom povuklo iskakanje akni i bubuljica.
Različite vrste gline i kako one deluju na kožu
Maska od gline se koristi u zavisnosti od vrste i stanja kože. Zbog njenog mineralnog sastava, glina se može naći u različitim bojama, teksturi i svojstvima.
Bentonit glina za lice je najkorisnija od svih vrsta. Ona ima upijajuća svojstva, izvlači nečistoće iz kože, pa se može koristiti kao piling.
Druge vrste, kao što su francuska zelena glina ili montmorilonitska glina i rasul glina upijaju višak sebuma, pa su najbolje za masnu kožu. One sadrže magnezijum oksid koji pročišćava kožu i upija masti iz nje.
Lako uklanjaju nečistoće, višak ulja i dubinski čiste pore.
Što znači, da je maska od zelene gline za lice fantastična protiv bubuljica i akni.
Bele/ sive gline: koriste se za obnovu minerala u koži i upijanje viška ulja, a najbolje su bentonit, fuler zemljana glina i kaolinska. Ove vrste glina za lice su pogodne za kombinovanu kožu, pošto uklanjaju višak ulja bez uticaja na proizvodnju i lučenje sebuma.
Crvene i roze gline: koriste se za ujednačavanje tena i matiranje lica, a najbolje su rasoul glina, australijska crvena i francuska pink glina.
Crna glina: pogodna je za kožu sklonu aknama, pošto dubinski čisti pore, a najpoznatiji predstavnik je australijska crna glina.
S druge strane, crvena glina za lice je puna oksida gvožđa, pa ulepšava kožu i obnavlja ćelije.
Vitalni nutrijenti koji se nalaze u glini toniraju kožu.
Na primer:
- Fulerova zemljana glina je sedimentarna i ima izbeljivačka svojstva, pa se može koristiti za posvetljivanje tena.
- Francuska zelena glina ima jaka upijajuća svojstva, pa upija višak ulja iz kože, što je dobro pošto bi višak sebuma izazvao akne i bubuljice.
Gde se nanosi maska od gline ?
Nemojte mazati masku od gline svuda na licu, nego samo na obraze, čelo, nos, bradu i vrat. Izbegavajte deo oko očiju i usta.
1. Korak: prvo, morate skinuti bukvalno sve tragove šminke. Ako redovno nosite šminku, sigurno imate dobar skidač.
Zatim, umijte lice toplom vodom. Možete iskoristiti i blag sapun ili penu za skidanje šminke kako biste sigurno uklonili sve nečistoće.
Cilj je da masku od gline nanesete na potpuno čisto lice, a topla voda će raširiti pore. Savet: možete i napariti lice pre nanošenja maske, ako su vam pore začepljene.
2. Korak: razmažite masku ravnomerno po celom licu, vratu i dekolteu, izbegavajući deo oko očiju i usta. Tu je koža jako tanka i lako se može oštetiti.
3. Korak: sačekajte da se maska potpuno osuši na koži, ali ne dozvolite da počne da se kruni. Testirajte je i, kada primetite da se suši (što ćete videti po promeni boje), ali i dalje imate osećaj da je zalepljena na licu, sperite je.
4. Korak: dobro isperite masku. Iskoristite što više tople vode, pa nežnim, masirajućim pokretima, čistim prstima, kružite po licu dok ne počne da spada, pa je sperite.
Utapkajte lice čistim, mekanim peškirom. Nemojte koristiti sapun ili sredstvo za skidanje šminke.
5. Korak: stavite tonik kako biste prirpemili kožu za najbolje upijanje hidrantne kreme ili ulja.
6. Korak: kada toner ispari, nanesite tanak sloj omiljene hidrntne kreme ili ulja za lice, ali ne preterujte. Cilj je da sada date koži šansu da se obnovi, pa je nemojte udaviti u kremamama.
Koliko dugo treba da stoji maska za lice od gline i zašto morate sačekati da se skroz osuši?
Većina kozmetičara smatra da masku od gline treba ostaviti na licu dok se potpuno ne osuši. Na taj način, dozvoljavate glini da potpuno upije sve nečistoće i višak ulja.
Zastupnici ove teorije smatraju da glina neće izvući svu vlagu iz kože ako je ostavite da se skroz osuši na licu. Ali, ako poštujete ova pravila, onda morate naneti toner i hidratantnu kremu nakon skidanja maske.
Na ovaj način ćete povratiti svu vlagu koži, koju je eventualno izgubila.
Tokom nošenja glinu na lice, koža upija minerale (koji joj daju onaj sjajan izgled), a glina upija višak ulja i nečistoća iz kože.
Kada se maska od gline ne osuši, ova razmena na relaciji minerali-ulje nije potpuna, pa i rezultati nisu zadovoljavajući.
Važno: nemojte se šminkati sledećih 12-24 sata.
Maska od gline za lice muškaraca
I muškarci bi trebalo da brinu o svojoj koži, pogotovo ako imaju masno lice. Maska od gline sprečava preteranu proizvodnju sebuma i čisti pore.
Osim toga, ona čisti i detoksikuje kožu. Zbog toga je maska od gline za lice dobra ne samo za žene nego i za muškarce. Muškarci je mogu nanositi jednom nedeljno, nakon brijanja, pre toniranja kože.
Kako se prave domaće maske od gline za svaki tip kože?
Bentonit glina
Bentonit glina se pravi od vulkanskog pepela. Vrlo je česta i lako se nalazi. Ona je jedna od efektnijih glina za lice koja je dobra za izvlačenje toksina i nečistoća iz kože.
Nanesite ovu masku na posekotine, ujede od insekata i druge nepravilnosti na koži.
Recept za masku od bentonit gline
- Sjedinite glinu i filtriranu vodu u razmeri 1:1. Mešajte ova dva sastojka dok ne dobijete pastu koja će biti ravnomerna.
- Nanesite pastu na lice i vrat 1-2 puta nedeljno.
- Sačekajte 10-15 minuta da se osuši, pa je skinite vodom. Nakon maske možete naneti kremu za lice.
Maska od gline za suvu kožu: ako imate suvu kožu, kada pravite masku, koristite ulje jojobe umesto vode.
Glinena maska za masnu kožu – marokanska crvena glina
Marokanska crvena glina potiče sa planina iz Maroka. Ova glina je idealna za masnu kožu, sklonu aknama. Ako imate mitesere i začepljene pore, ovo je glina za vas.
Recept za domaću masku od marokanske gline
Trebaće vam:
- 2 kašike marokanske crvene gline
- 3 supene kašike ružine vodice
- 1 kašičica pirea od avokada, bez grudvica
Metod:
- Dobro pomešajte sve sastojke kako biste dobili pastu
- Čistim prstima ili četkicom, nanesite masku na lice i vrat, posebno obraćajući pažnju na T zonu i delove na kojima najčešće iskaču akne.
- Čim maska počne da se stvrdnjava (što je znak da se suši), umijte se toplom vodom. Ako želite, nanesite hidrantnu kremu.
Bela kaolin glina za lice
Bela kaolin glina za lice nalazi se u toplim, vlažnim klimama. Ova glina isušuje, pa je dobra za masnu kožu.
Bela glina se često koristi u mnogim proizvodima za lepotu, kao što su pilinzi i dezodoransi. Oh, da, kaolin glina za lice je veomaaa efikasna protiv bubuljica!!!
Recept za domaću masku sa belom kaolin glinom
Ova maska je dobra za masnu i normalnu kožu.
Trebaće vam:
- 2 kašičice bele kaolin gline
- 1 kašikica sveže ceđenog aloe vera gela
- 1 kašičica filtrirane vode
- 2-3 kapi esencijalnog ulja geranijuma
Postupak:
- Mešajte sve sastojke dok ne dobijete pastu, dozirajući vodu dok ne dobijete željenu razmazivost.
- Čistim prstima ili četkom nanesite masku na lice i vrat.
- Ostavite masku da deluje 10-15 minuta. Čim maska počne da se zateže, što je znak da se osušila, isperite je toplom vodom. Po potrebi, nanesite omiljenu hidrantnu kremu.
Francuska zelena glina za lice
Ova glina je poznata i po imenu morska glina, a ima detoksikujuća svojstva i deluje kao piling. Može se koristiti na masnoj i normalnoj koži.
Ova maska će oporaviti vašu kožu kada imate alergijsku reakciju, opekotinu od sunca ili ranu.
Recept za domaću masku sa francuskom glinom
Trebaće vam:
- 1 supena kašika francuske zelene gline
- 2 kašike sirovog jabukovog sirćeta
- 1 kap esencijalnog ulja tamjana
Postupak:
- Mešajte sve sastojke dok ne dobijete pastu, dozirajući vodu dok ne dobijete željenu razmazivost.
- Čistim prstima ili četkom nanesite masku na lice i vrat, izbegavajući deo oko očiju i usta.
- Ostavite masku da deluje 10-15 minuta. Čim osetite da se zategla, isperite je toplom vodom, pa nanesite omiljenu kremu za lice.
Važno: možete osetiti blago peckanje kad budete stavljali masku, što je normalno. Ali, ako koža počne jako da vas svrbi, sperite je toplom vodom.
Glina za lice za kožu sklonu aknama:
Očistite lice od bubuljica maskom od zelene gline. Sjedinite zelenu glinu (koja je odlična za izvlačenje nečistoća) sa oko tri kašike aloe vera gela.
Dodajte koju kap esencijalnog ulja (lavande ili čajevog drveta) koje odgovara vašem tipu kože. Možete sipati i malo narandžine kore u prahu.
Razmažite je po licu i vratu, izbegavajući deo oko očiju. Sačekajte 15 minuta, isperite je i osušite lice peškirom.
Fulerova zemljana glina za lice protiv pigmentacije
Ovo je sedimentarna glina koja posvetljuje kožu. Koristite ovu masku u slučaju da vaša koža ima pigmentaciju. Kao što je slučaj kod većine glinenih maski, i ova je dobra za masnu kožu.
Recept za masku od fulerove gline za pigmentaciju na licu
Trebaće vam:
- 2 kašikice fulerove zemljane gline
- 1 kašičica organskog meda
- 1 supena kašika ružine vodice
Postupak:
- Mešajte sve sastojke dok ne dobijete pastu, dozirajući vodu dok ne dobijete željenu razmazivost.
- Čistim prstima ili četkom nanesite masku na lice i vrat, izbegavajući deo oko očiju i usana.
- Sačekajte 10 minuta da se maska osuši. Kada osetite da vam se koža lica zateže, isperite masku toplom vodom. Po potrebi, nanesite hidrantnu kremu kada skinete masku.
- Ovu masku možete staviti 1-2 puta nedeljno
Saveti za prirodnu lepotu
Za masnu kožu: fulerovu zemljanu glinu iskombinujte sa kalaminom i razmažite je po licu i vratu.
Za normalnu kožu: osobe koje imaju normalnu kožu mogu iskombinovati zemljanu glinu sa uljem vitamina E.
Važno: osobe koje imaju suvu kožu ne treba da koriste maske od gline jer one isušuju lice.
[icegram campaigns=”8581″]