Nega i lečenje bolesnog deteta prirodnim lekovima

Bolesti dece nisu iste kao kod odraslih, čak i ako se radi o istim uzročnicima. I dok se neke dečje zarazne bolesti ne mogu sprečiti ni lečiti pomoću biljnih lekova, druga oboljenja i propratne tegobe, kao što su smetnje u varenju, povišena temperatura i kašalj, vrlo uspešno se leče biljnim preparatima koji se mogu nabaviti u apotekama.


Lečenje dece na prirodan način pokazalo je veliki uspeh, jer dečji organizam odlično reaguje na lekovite biljne materije i biljne preparate. I dok narodna medicina smatra da su za lečenje dece osnova homeopatski i biljni preparati i upotreba vode i toplote, zvanična medicina često ima drugačije mišljenje, što zabrinute roditelje bolesnog deteta dovodi u sumnju. Oni žele da lece svoje dete na prirodan način i pomoću biljnih preparata, ali su nesigurni i više veruju zvaničnoj medicini. Vrlo često, razočarani efektom lekova i načinom lečenja, posežu za prirodnim lekovima očekujući brzo izlečenje. Često je to moguće, ali ponekad je potrebno više vremena i strpljenja,jer prirodni lekovi ne deluju tako brzo kao sintetički. Najvažnije je postavljanje dijagnoze prepustiti lekaru, a zatim vrlo pažljivo koristiti biljne i homeopatske lekove, da se njihovom pogrešnom upotrebom ne bi ugrozilo zdravlje deteta. – NAPOMENA: S lekovitim biljem i decom uvek treba biti oprezan. Deca i trudnice mogu biti vrlo osetljivi na neke lekovite preparate. Zato, ako negde i vidite recept za neki preparat, a nije naznačeno da ga mogu piti i deca, proverite kod lekara ili u apoteci pre nego što počnete sa lečenjem. Ako je reč o prepoznatljivim, blažim dečjim tegobama, ne libite se da posegnete za lako dostupnim rešenjima iz prirodne apoteke koja najmlađima mogu da pomognu da se izbore sa bolešću.

ANEMIJA
Česta je kod male dece. Uz mleko i žitarice, dajte detetu voće, zeleno povrće i meso. Takođe i čaj od koprive: 1-2 litra dnevno što toplijeg čaja, u gutljajima.

NEUROZA
Ono što nazivamo neurozom kod deteta najčešće je strah od stvarnih i izmišljenih opasnosti. Dete može da se plaši mraka, veštice, a na strah često reaguje glavoboljom, bolovima u trbuhu, nogama i lošim spavanjem s noćnim morama. U opuštanju će blagotvorno delovati kupka od odoljena (valerijane) tako što se celo telo kupa 20 minuta i neobrisano dete stavi u krevet. Kupka od ružmarina koristi se na isti način, 2-3 puta nedeljno. Istovremeno treba piti 1-2 šolje čaja od gloga dnevno.

UPALE DISAJNIH PUTEVA
Za vreme upala disajnih puteva dajte detetu isključivo laganu hranu, po mogućnosti okrepljujuće supe, prirodne preparate, sveže sokove i čajeve, držite u prostoriji ovlaživač vazduha u koji ste dodali nekoliko kapi eteričnog ulja eukaliptusa i/ili nane. Kao pomoć u iskašljavanju sluzi, borbi protiv upala disajnih puteva i za jačanje imuniteta, redovno mu dajte vruću vodu ili čaj od crne ribizle ili zove s limunovim sokom i medom, kao i domaći, sveže pripremljen sok od pomorandže, grejpfruta, ananasa ili šipka s prstohvatom soli i malo meda. Tokom dana okrepite ga sokom od kuvanog praziluka ili kupusa, svežim sokom od šargarepe, cvekle i krastavca (u razmeri 3:1:1) ili sokom od listova i korena domaćeg pastrnjaka ha suvog korena cikorije ili šafranike i (250 ml na dan). Vrući čajevi od majci- kašike meda. ne dušice, belog sleza, divizme ili milo-duha (izopa) pomažu u iskašljavanju sluzi. Takode, tri puta dnevno detetu.

Suvi kašalj, sluz, začepljeni sinusi
Kod suvog kašlja probajte čaj od neke umirujuće i antispazmodične biljke kao što suplućnjakili anis. Kozlinac (astra-galus), kao čaj ili dodatak hrani, takode pomaže kod različitih vrsta kašlja. Preparat od kašičice svežeg soka od radiča s jednakom količinom meda i malo kamene soli pomaže u otklanjanju kašlja, velikog kašlja i svih problema s plućima. Beli luk rastvara naslage sluzi u sinusima, bronhijalnim cevčicama i plućima, pa deluje protivupalno i jača telo. Ajurvedski lekari preporučuju preparat od 1 g belog luka, 240 ml mleka i 11 vode, koje treba zajedno kuvati dok ne ostane samo četvrtina tečnosti; to možete detetu davati 3 puta na dan. Takode, u narodnoj medicini je kao lek protiv prehlade, kašlja, bronhitisa i gripa vekovi-ma poznat crni luk, koji razreduje sluz disajnog trakta i sprečava njeno dalje prekomerno nastajanje. Naseckajte glavicu crnog luka i prelijte je jednakom količinom meda, koji deluje umirujuće na upaljenu sluzokožu gornjih disajnih puteva, zaustavlja nadražujući kašalj i pomaže pri teškoćama u gutanju. Pustite neka odstoji preko noći. Sutradan dajte detetu svaka 2 sata po 2 kašičice.

Veliki kašalj
Osim kod prehlade, kijavice, upale grla, hroničnog i akutnog bronhitisa i astma-tičnih napada, timijan je vrlo efikasan i protiv grčevitog i velikog kašlja.

UZETI:
– 3 kašike suvog timijana
– 5 dl vode
– 4 dl meda Usitnjeni timijan prelijte ključalom vodom i ostavite da odstoji pokriveno 20 minuta. Tečnost procedite, zakuvajte, dodajte med i lagano kuvajte 15-20 minuta. Ohlađeni sirup sipajte u tamnu teglu i koristite 2-3 puta na dan po 1 kašiku.

Upala grla i grlobolja
Kod upale grla i grlobolje treba uzimati sirup od mirisne ljubičice, crnog ili divljeg sleza, trpuca i islandskog lišaja (Cetraria islandica).
UZETI:
– 2 kašike mirisne ljubičice
– 2 kašike cvetova i listova crnog sleza
– 1 l vode
– 2 kašike listova trpuca
– 2 kašike islandskog lišaja
– 800 g smeđeg šećera
Usitnjeno suvo bilje pomešajte, prelijte ključalom vodom i ostavite pokriveno preko noći. Sutradan tečnost procedite, zakuvajte, dodajte smeđi šećer i lagano kuvajte 15-20 minuta. Ohlađeni sirup sipajte u tamnu teglu. Dajte detetu 3-4 puta na dan po 1-2 kašike.

Obloge od lanenog semena i kupusa
Obloge od lanenog semena ili kupusa takođe pomažu u smirivanju kašlja i izbacivanju sluzi iz pluća. Osam kašika lanenog semena pomešajte s količinom vruće vode dovoljnom da ih pretvori u vlažnu šipkastu masu i pažljivo nanesite na grudi i leđa. Za obloge od kupusa uzmite najzelenije listove i odsecite žile. Zagrejte listove u vrućoj vodi, zatim ih osušite i izravnajte oklagijom. Stavite na grudi i učvrstite zavojem. Svakih nekoliko sati menjajte oblogu.

Povišena temperatura
Jedan od najefikasnijih recepata u borbi protiv povišene temperature dobićete ako pola kašičice šafrana ili kurkume stavite u 30 ml ključale vode. Kad se malo ohladi, dajte detetu po jednu kašičicu svakih sat vremena dok temperatura ne spadne. Takođe, dva puta na dan dajte detetu čašu vruće vode u koju ste prethodno dodali prstohvat kurkume i nekoliko samlevenih zrna bibera. Nakon toga dajte mu po pola kašičice praha od đumbira, bibera i karanfilića, koji se mogu pomešati s medom i lizati ili dodati u čaj. U solju čaja od piskavice dodajte po čajnu kašičicu đumbirovog soka i meda, što pomaže u izbacivanju toksina i skraćuje trajanje bolesti.

Za znojenje
Čaj od cveta lipe podstiče znojenje, pojačava znojenje kod povišene telesne temperature, jača imunitet i sprečava prehladu.
UZETI:
– 1 kašičicu cvetova lipe
– 2,5 dl vode
– 1 kašičicu meda ili šećera
Usitnjene suve cvetove lipe preliti ključalom vodom i ostaviti pokriveno 10 minuta. Procediti, zasladiti še-
ćerom ili medom i uzimati 2-3 puta na dan.

SMETNJE U VARENJU
Kad mališane boli stomačić, najbolje je dozvoliti im da se odmore i oporave – dajte im lako svarljive namirnice bez jakih ukusa.

Gubitak apetita
Čaša soka od šargarepa i potočarke pola sata pre jela može biti odlično sredstvo za podsticanje apetita. Napravite sok od 4 šargarepe i veze potočarke i dodajte jednaku količinu vode. Ako vam se učini daje mešavina previše gorka, dodajte još soka od šargarepe.