palenta kalorije

Palenta za zdravlje – kalorije i recepti

Palenta je kukuruzni griz, u narodu poznat i kao kačamak. Poreklo joj je sa severa Italije, ali je zbog niskih cena belog i žutog kukuruznog griza dugo smatrana „hranom za sirotinju“. Ovaj mit razbijen je kada je utvrđeno da palenta, zapravo, sadrži velike količine vitamina, da je veoma hranljiva, ali se brzo i lako vari.

Kačamak se u našoj tradiciji zadržao veoma dugo i gotovo da nema domaćice koja ne zna nekoliko recepata sa palentom. Takođe, često ćete ga naći u kuhinjama na selu, uz kajmak, sir ili neki drugi proizvod. Ipak, sama palenta veoma je korisna u ishrani, jer je hranljiva odlična za zdravlje, ali je i dobar saveznik u mršavljenju.

palenta recept

Palenta i zdravlje

Palenta je jefina i veoma dostupna namirnica, ali u kombinaciji sa šniclama, gulašem, ribom ili povrćem može biti i pravi specijalitet u elitnim restoranima. Osim cene, prednost joj je i to što obezbeđuje dovoljno minerala, vitamina i nutritijenata potrebnih za dobro zdravlje i pravilno funkcionisanje organizma.

Bogata je vitaminnima A, B i E, što znači da povoljno utiče na zdravlje celog organizama. Ipak, najviše pogoduje odbrambenim mehanizmima našeg tela, zahvaljujući čemu naše telo može da odoli mnogim bolestima ukoliko redovno jedemo palentu.

Kako se pravi od kukuruza, palenta preuzima najveći deo blagodeti koje ova žitarica pruža. Kukuruz je odličan izvor energiije, te se palenta najviše preporučuje kao doručak. Osim toga, obiluje magnezijumom, fosforom, cinkom, kalijumom, bakrom, selenom i manganom, retkim nutritijentima veoma važnim za zdravlje.

Palenta je najbolja za creva. Sadrži prirodne masti koje se lako vare i pokreću rad creva. To je čini odličnom za pravilan rad i zdravlje našeg probavnog sistema. S druge strane, ne sadrži gluten i odlična je namirnica za osobe koje boluju od Kronove bolesti ili celijaklije. Osim toga, sve osobe preosetljive na gluten treba da se odluče za palentu.Redovnim konzumiranjem palente, ojačaćete i ćelije debelog creva i deluje kao jak antioksidans.

Palenta ima i povoljno dejstvo u smanjivanju holesterola, jer sadrži dobre masti i vlakna. Odlično deluje i na srce i na zdravlje celokupnog kardiovaskularnog sistema. Smatra se da je dobra i u lečenju anemije, bronhitisa, depresije, dijabetesa, jačanja nervnog sistema, oporavka metabolizma, u tretiranju neplodnosti, reume, bolesti mokraćnih kanala i bešike….

Njeno povoljno lekovito dejstvo primećuje se i kod smanjenja rizika od nastanka kancera. Američki naučnici utvrdili su da redovno konzumiranje najviše može uticati na sprečavanje nastanka raka debelog creva, kao i hemoroida.

Sadrži i dosta ugljenih hidrata koji se inače smatraju nepoželjnim za mršavljenje. Međutim, ugljeni hidrati koje sadrži palenta i koje sadrži pšenično belo brašno su drugačiji – lakše se vare u organizmu i ne izazivaju iste efekte.

Palenta – kalorije i nutritivna vrednost

Palenta je namirnica koja se veoma lako vari i ne predstavlja teret za želudac. S druge strane, veoma je zasitna i daje energiju organizmu. Američkim indijancima je kukuruz  bio osnovna životna namirnica, a njegovo ime znači „ono što održava život“. To znači da kukuruz ima upravo ono što je potrebno kako biste čitavog dana imali energiju i da bi vam organizam pravilno funkcionisao.

Kuvana palenta sadrži približno 380 kalorija na 100 g. Takođe, 12,7 % je sadržaj vode, 10 % proteina, 73 % ugljenih hidrata, 4,3 % masti, 2,3 % celuloze i 1,3 % mineralnih materija.

Kalorije koje sadrži sama palenta neće uticati na debljanje ali kalorije se povećavaju sa dodavanjem drugih namirnica, a ukoliko imate problema sa probavom, kombinacija spanaća i kačamka je idealna.

Recepti sa palentom

Klasičan recept za kuvanu palentu (negde se naziva i kačamak ili instant kačamak) je vrlo jednostavan. U šerpu treba staviti 3 do 3 i po šolje vode i u nju dodati par kapi sunckretovog ulja i prstohvat soli. Nakon ključanja vode, smanjiti temperaturu na minimum i postepeno dodavati šolju palente uz konstantno mešanje drvenom varjačom. Palenta se obično služi prelivena mlekom ili sa šećerom, ali se može preliti i jesti uz jogurt, kefir, začinjena nekim začinom ili kao prilog glavnom jelu.

Na kesicama u kojima je zapakovana palenta vrlo često ćete pronaći da je vreme pripreme 2 minuta. Međutim, potrebno je kuvati je duže. Palenti je potrebno oko 10 minuta kuvanja kako ne bi izazivala gorušicu.

Drugi način spremanja je malo složeniji od prethodnog. U šerpu sipati litar do litar i po vode  i kašičicu soli. Kada voda provri, sipati 500 grama kukuruznog brašna. Brašno će ostati na površini vode, te u sredini brašna treba napraviti rupu i ostaviti da se kuva na nižoj temperaturi. Kada se brašno sjedni sa vodom, mešati dok se ne razbiju grudvice, pa služiti uz sir ili jogurt.

Palenta sa sirom – recepti

Pripremljenu palentu prohladiti.  U drugu posudu rastopiti buter, oko 200 g sira i dodati malo kisele pavlake. Ne kuvati previše kako sos ne bi bio previše tečan, već da ostanu i grudvice od sira. Ukoliko želite da se sir rastopi, kuvajte na laganoj vatri nekoliko minuta uz mešanje. Dobijeni sos prelijte preko palente i jedite toplo.

Palentu možete spremiti i sa nekim aromatičnim biljem. Takav recept je i palenta sa sirom i umakom od bosiljka. Prvo pripremiti umak tako što svež bosiljak, dobro opran i osušen, usitnite u blenderu i dodate beli luk i pinjole. Dodati oko 40 grama sira i 60 grama parmezana  i uz mešanje oko 150 ml maslinovog ulja. Nakon što ste spremili palentu, u još toplu umešajte oko 40 g maslaca i još oko 40 g parmezana i trećinu umaka. Ostaviti da se pohladi, pa služiti preliveno ostatkom umaka.

Spisak recepata sa palentom je dug. Ona može biti i dobar prilog, ali i glavno jelo. Dobar primer je palenta sa sirom i inćunima. Gotovu palentu je potrebno izliti na poslužavnik i oblikovati prstima i dlanovima i ostaviti da se ohladi. Za to vreme, dinastati spanać na malo maslaca, dodati naseckani mladi luk (1 ili 2, po želji), pa nastaviti sa dinstanjem još nekoliko minuta i dodati malo soli i bibera.  U posebu posudu izgnječiti ili izrendati sir, dodati kašičicu maslinovog ulja i inćune (ili sardinu). Ohlađenu palentu seći na trouglove, pa grilovati, te dodati spanać i sir preko. Jelo služiti toplo kao glavno jelo ili predjelo.

Palenta za bebe

Kako je veoma hranljiva, palenta je odlična za bebe i decu. Pruža dovoljnu količinu minerala i vitamina, a daje i neophodnu energiju. Dobra je i u kombinaciji sa povrćem ili uz neki drugi obrok, kako bi ih deca lakše prihvatila.

Sa druge strane, palenta je odlična i za probavu kod dece, pogotovo za redovnu stolicu kod beba. Možete je pripremati kao kašicu sa voćem i zaslađivati, a starijoj deci se može služiti i uz jogurt.

Treba znati da  su palente koje možete kupiti u prodavnicama obogaćene vitaminom C i drugim vitaminima, te je još više čini idealnom namirnicom. Smatra se i da je odlična za funkcionisanje mozga i pamćenje, kao i u prevenciji Alchajmerove bolesti.

Jovana Branković