slatko pekmez i sok od ribizle

Recepti za slatko, pekmez i sok od ribizle

Crna ribizla je voće koje raste u centralnoj i severnoj Evropi i severnoj Aziji. Ona raste u grmu koji može dostići visinu do jednog i po metra. Ima crvenkaste cvetove sa po pet latica, a plodovi su joj vrlo tamne boje (zato se i zove crna ribizla).

Crna ribizla raste u toku leta, a njeni plodovi se koriste za pravljenje džemova, želea, kolača, sokova, čajeva, vina, kao i za pravljenje lekova i kozmetičkih proizvoda.

Sve ovo govori o tome koliko ribizla pozitivno utiče na zdravlje, zahvaljujući svom sastavu. Crna ribizla sadrži velike količine vlakana, gvožđa i kalijuma. Takođe sadrži duplo više antioksidanata od borovnice i čak četiri puta više vitamina C od pomorandže.

Sok od ribizle recept

pekmez od ribizle recept

Sok od ribizle možete sami napraviti kod kuće i tako biti sigurni da u njemu nema veštačkih aditiva. Evo kako se pravi sirup od ribizla:

Potrebno vam je:

  • 6 kg ribizli (mogu biti crne ili crvene, a možete ih i kombinovati)
  • 2 kesice limuntusa
  • 4 l vode
  • 4 kg šećera

sok od ribizle priprema

Priprema:

Operite ribizle u hladnoj vodi, procedite ih i izgnječite. U izgnječene ribizle sipajte limuntus i vodu i sve to dobro promešajte, prekrijte gazom i ostavite da odstoji 24 sata na sobnoj temperaturi. Nakon 24 sata stavite mešavinu na šporet i kuvajte dok ne proključa. Čim proključa, sklonite smesu sa ringle, sačekajte da se ohladi i na kraju je procedite. U ohlađen i proceđen sok sipajte šećer i još jednom ga pokuvajte do ključanja. Sok mešajte tokom kuvanja kako bi se šećer što bolje otopio. Na kraju skinite penu sa soka koja se stvorila tokom kuvanja i dok je još vruć sipajte ga u staklene flaše. Sok čuvajte na tamnom i hladnom mestu.

Pekmez od ribizla recept

Kao što smo već napomenuli, od ribizla se može praviti i veoma ukusan domaći džem, koji je pri tom i lekovit. Džem od ribizla možete veoma lako napraviti, a evo i kako:

Potrebno vam je:

  • 1 kg ribizla
  • 250 g šećera
  • 1 kesica vanilin šećera
  • 1 kesica želatina ili džemfixa

Napomena: Ovo je razmera za 1 kg ribizla. U zavisnosti od količine ribizla povećavajte i količinu dugih sastojaka (na primer, na 2 kg ribizla ide dupla doza preostalih sastojaka).

Priprema:

Prvo dobro operite ribizle, potom ih dobro ispasirajte i prespite ih jednu veću činiju. Ovoj smesi dodajte šećer i vanilin šećer pomešane sa želatinom ili džemfixom i stavite da se kuva. Smesu kuvajte uz neprestano mešanje. Kad proključa, nastavite da je kuvate još 5 do 10 minuta na jakoj vatri. Vruću marmeladu sipajte u tegle, poklopite i ostavite ih da se ohlade na sobnoj temperaturi.

Slatko od ribizla

Još jedan domaći proizvod koji možete napraviti od ribizle jeste i slatko od ribizle.

Da biste napravili slatko od ribizle, potrebni su vam sledeći sastojci:

  • 1 kg ribizli
  • 1 kg šećera
  • 100 ml vode

Slatko od ribizli recept:

Ribizle dobro operite i očistite i ostavite ih da se suše. Za to vreme pomešajte vodu i šećer i stavite na šporet da provri. Kada provri, smanjite temperaturu i pustite da izbije nekoliko ključa. Potom u tu smesu ubacite ribizle i sve zajedno kuvajte. Nemojte mešati smesu. Dovoljno je da protresete šerpu s vremena na vreme. Na ovaj način će se sva pena skupiti na sredini šerpe, pa ćete je lakše ukloniti. Nakon što proključa, ostavite da vri još oko 20 minuta. Kada je gotovo, pokupite svu penu, pokvasite jednu krpu, isedite je i pokrijte šerpu u kojoj ste kuvali slatko. Ostavite ga odstoji 5-6 sati. Potom ga sipajte u tegle i zatvorite. Za pripremu ovog slatkog vam ne treba dodatak vanilin šećera niti limuna, jer ćete na taj način pokvariti ukus ribizle.

Voće ribizla i zdravlje

Ukus ovog voća je sočan i sladak sa blagom kiselošću. Ribizle se mogu konzumirati sveže, ali su mnogo delotvornije ako se piju u obliku soka koji je najbolji za zdravlje.

Zašto je ribizla lekovita?

  • Pre svega ona obiluje vitaminom C i antioksidansima. Ova dva sastojka deluju tako što uklanjaju toksine i slobodne radikale iz organizma i tako sprečavaju pojavu mnogih oboljenja. Ribizla će ukloniti štetne materije najpre iz creva, a potom iz ostatka organizma.
  • Sok od ribizle jača imunitet i tako vas štiti od mnogih bolesti ‒ od obične prehlade do nekih ozbiljnijih oboljenja. Ovo je između ostalog i zato što se sok (sirup) od ribizle svrstava među najbolje prirodne izvore vitamina C.
  • Ribizla čuva, pa čak i poboljšava vaš vid. Ovo je zato što ona sadrži vitamin A i beta-karoten.
  • Sok od ribizle takođe pozitivno utiče i na zdravlje pluća. Štiti od razboja mlignih ćelija i tkiva na ovom vitalnom organu.
  • Ribizla sprečava nastanak raka zato što je veoma bogata antiocijanom (vrstom fenola koji sprečava razvoj raznih vrsta kacera).
  • Sok od ribizle ubrzava metabolizam i kao takav je idealan za mršavljenje. Veoma je bogat vitaminima B1, B5 i B6, a ova kombinacija je idealna za održavanje i unapređivanje metaboličkih procesa u organizmu.
  • Sok od ribizle je jedan od najboljih prirodnih lekova koji se uspešno bore protiv anemije. Samo jedna čaša soka od ribizle obezbediće vaš organizam sa čak 20% dnevno preporučenih doza gvožđa.
  • Sprečava i uklanja upalne procese u organizmu koji mogu dovesti do ozbiljnih oštećenja na kostima i zglobovima. Ovo je zbog gama-linileinske kiseline i omega 6 masnih kiselina, koje imaju antiupalno dejstvo.
  • Smanjuje nivo lošeg holesterola u krvi. Zbog ovoga čuva zdravlje vašeg srca i sprečava pojavu kardiovaskularnih bolesti.

Sok od ribizle neželjena dejstva

Generalno se sokod ribizle smatra bezbednim za konzumiranje, ali ipak je potrebna doza opreza u nekim situacijama a posebno u trudnoći.

  • Trudnice i dojilje treba da ga izbegavaju jer nije utvrđeno da li i kako utiče na bebu.
  • Deca i starije osobe takođe treba da ga konzumiraju u opreznim dozama.
  • Osobe koje imaju bolesti vena, hemofiliju ili uzimaju lekove za razređivanje krvi nikako ne smeju da piju sok od ribizle jer on može povećati protok krvi.
  • Ukoliko imate zakazan neki operacioni zahvat, dve nedelje pre toga ne smeste piti sok od ribizle jer to može izazvati pojačano krvarenje za vreme i posle operacije.