slatko od tresanja

Slatko, kompot, marmelada i sok od trešanja (RECEPTI)

Trešnje su omiljena letnja poslastica mnogih, ali pored toga što su veoma ukusne, one su i veoma zdrave. Veoma su bogat izvor vitamina C i dragocenih vlakana, a sa druge strane siromašne su mastima. Upravo iz ovih razloga su savršen izbor za one koji vode računa o svom izgledu i zdravlju. Trešnja je veoma cenjena u narodnoj medicini, pa se preporučuje konzumiranje soka, slatkog, kompota i marmelade od trešanja.

Sok i čaj od trešnje pomažu kod snižavanja nivoa holesterola u krvi, otklanjaju fizičku i umnu iscrpljenost, pomažu kod izbacivanja kamena iz bubrega i bešike, pomažu kod lečenja impotencije.

Peteljke od trešanja imaju primenu i u kozmetici tako što se koriste za pravljenje maski za uklanjanje podočnjaka i negu suve kože.

Trešnje nikada ne treba da jedete pre obroka, jer će njihova bazna reakcija usporiti izlučivanje sokova koji pospešuju varenje, što naročito utiče pri varenju obilnih obroka.

Takođe, nakon konzumiranja trešanja ne bi trebalo da pijete vodu, a konzumiranje alkohola nakon konzumiranja trešanja je strogo nepreporučljivo.

dzem od tresnje recept

Trešnja i vitamin B17

U košticama trešanja nalazi se amigdalin, koji se još zove i vitamin B17 ili leatril. Za ovaj vitamin se smatra da pozitivno utiče na smanjenje tumora i sprečava dalje širenje raka. Takođe ublažava bolove izazvane kancerogenim procesima.

Slatko od trešanja recept

Od trešanja možete praviti razne domaće proizvode, pa i slatko, a evo i kako:

Da biste napravili slatko od trešanja, potrebni su vam sledeći sastojci:

  • 1 kg trešanja bez koštica
  • 1 kg smeđeg šećera
  • ½ limuna
  • 1 šipka vanile ili 1 kesica vanilin šećera
  • 2 dl vode

Slatko od trešanja priprema:

Stavite šećer i vodu u veću šerpu da se kuvaju 10-ak minuta, pa u to ubacite očišćene trešnje. Ostavite da se ovo kuva dok sirup ne počne da se zgušnjava (sirup treba da bude malo ređi od meda). Kada se sirup zgusne, ubacite izrezan limun i kuvajte još 2-3 minuta. Potom sklonite sa vatre, pokrijte šerpu vlažnom krpom i ostavite da se ohladi. Kad se slatko od trešanja ohladi, sipajte ga u tegle.

Kompot od trešanja recept

Još jedan zdrav domaći proizvod koji možete napraviti od trešanja jeste kompot.

Da biste napravili kompot od trešanja, potrebni su vam sledeći sastojci:

  • 5 kg trešanja
  • 500 g šećera
  • 1 kesica konzervansa
  • Nekoliko zrnca karanfilića
  • 2 l vode

Kompot od trešanja priprema:

Trešnje dobro operite i očistite ih od peteljki. Složite ih u oprane i sterilisane tegle i nalijte ih unapred skuvanim sirupom od vode, šećera i karanfilića (konzervans razblažite u sirupu). Tegle dobro zatvorite, stavite u dublju šerpu sa toplom vodom, sačekajte da voda provri i kuvajte još 15 minuta. Nakon toga isključite ringlu i ostavite tegle da se skroz ohlade.

Marmelada od trešanja

Domaća marmelada od šećera je veoma ukusna poslastica koju možete napraviti kod kuće.

Da biste napravili domaću marmeladu od šećera, potrebni su vam sledeći sastojci:

  • 1 kg šećera
  • 600-700 g šećera
  • Sok od ½ limuna
  • Cimet (po želji)

Marmelada od trešanja priprema:

Trešnje dobro operite i očistite ih od koštica. Potom ih stavite u šerpu u kojoj ćete kuvati džem i pospite ih šećerom. Najbolje je da prvo sipate 300-400 grama šećera. Pokrijte šerpu ostavite da odstoji preko noći. Sutradan prelijte voće sokom od pola limuna i stavite na tihu vatru da se kuva. Ako smatrate da treba, možete dodati preostalu količinu šećera. Dok smesa vri na tihoj vatri, skidajte penu koja se stvara.

U međuvremenu sterilišite tegle u rerni. Kada je džem gotov, sipajte ga u vrele tegle. Tegle dobro zatvorite (najbolje prvo celofanom, pa zatvaračem). Zatim ih poređajte u veću šerpu, na čije ste dno prvo stavili kuhinjsku krpu. Nalijte vodom tegle do grlića i ostavite ih da provru na tihoj vatri. Nakon što provri, ostavite da vri još 10-15 minuta. Kad se potpuno ohlade, čuvajte ih na hladnom mestu.

Sok od trešanja

Sok od trešanja jača srčani mišić i obolele krvne sudove. Priprema soka od trešanja je vrlo jednostavna.

Trešnjin sok je takođe dobar za čišćenje organizma. Za idealan detoks najbolje je par dana jesti samo zdravo voće, a preporučuje se i sveže ceđen sok od trešnje. Ovo je idealan način detoksikacije i terapija za čišćenje celokupnog organizma od štetnih materija, a posebno toksina.

Sok od trešanja priprema:

On se pravi od zgnječenih voćki koje se samo ostave da odstoje tokom noći, a ujutru se procede kroz lanenu krpu. Na punu čašu soka dodajte pola čaše šećera u prahu, malo cimeta i nekoliko karanfilića. Sve se dobto izmeša, pa se odlaže da odstoji 4 dana na suncu ili na nekom toplom mestu. Nakon toga se dobijeni sok od trešnje sipa u odgovarajuće staklene flaše i konzumira po potrebi i želji.

Čaj od peteljki trešanja za bubrege

Čaj od peteljki trešanja je veoma dobar za burege. Pomaže otapanju kamenca i čišćenju mokraćnih puteva od peska. Podstiče obilnije mokrenje, pa samim tim i čišćenje mokraćnih kanala.

Kako se pravi čaj od peteljki trešanja

Peteljke treba osušiti, iseckati ih što sitnije i dobro oprati. Stavite ih u ključalu vodu i prokuvajte 2 minuta. Nakon toga ih sklonite u stranu, dobro procedite i pijte čaj dok je još topao.

Čaj od peteljki trešanja protiv impotencije

Evo kako se pravi čaj od peteljki trešanja protiv impotencije:

Uzmite 30 grama sitno iseckanih trešnjinih peteljki i kuvajte ih 2 minuta u 1 litru vode. Napitak dobro procedite i pijte ga dok je još topao. Preporučena doza je 3 puta dnevno nakon jela (2,5 dl).

Trešnje nutritivna vrednost

100 grama trešanja sadrži:

  • Kalorije: 32 kcal
  • Masti: 0,2 g
  • Belančevine: 1 g
  • Ugljeni hidrati: 16 g
  • Šećeri: 16 g
  • Vlakna: 2,1 g

Dakle, trešnje su niskokalorijsko voće. One sadrže sve neophodne minerale i vitamine. Takođe sadrže i pektin, celulozu i organske kiseline (jabučnu, vinsku, limunsku). Veoma je bogat izvor kalijuma i upravo zbog toga povoljno utiče na izlučivanje vode iz organizma. Sok od trešnje i drugi proizvodi od trešnje poznati su po tome što odlično pročišćavaju krv i podižu energiju.