Šta je dobro za opekotine
Koža se može opeći na mnogo načina, a blage opekotine prvog stepena se lako mogu izlečiti uz pomoć prirodnih lekova.Saznajte što je dobro za opekotine…
Opekotina je oštećenje kože koje nastaje nakon izlaganja velikoj temperaturi ili vatri. U zavisnosti od jačine oštećenja kože, opekotine se kategorizuju na manje opekotine, opekotine prvog stepena, drugog i trećeg stepena.
Opekotine trećeg stepena su najteže i zahtevaju hitnu medicinsku negu jer u suprotnom mogu izazvati smrt.
Opekotine drugog stepena su malo blaže od trećeg, i oštećuju unutrašnje slojeve kože. Njih karakterišu bolni žuljevi koji su još i natečeni.
Opekotine prvog stepena oštećuju gornji sloj kože, i manje su bolne. Mogu se lečiti kompletima prve pomoći, kremama i mastima sa lokalnom upotrebom i nekim domaćim lekovima.
Opekotine nastaju od izlaganja vatri, elektrošokovima, hemikalijama koje dolaze u kontakt sa kožom, zračenjem, pa čak i zbog direktnog izlaganja suncu, na duže vreme.
Prirodni lekovi za opekotine prvog stepena
- Natapanje opečenog dela kože u hladnom mleku ili hladnoj vodi je dobro rešenje za blažu opekotinu. Ovako se neće stvoriti žuljevi niti gnoj. Koristite hladnu vodu, ali ne ledenu, jer led može pogoršati opekotinu.
- Utrljajte ulje vitamina E na opečeni deo i konzumirajte kapsule vitamina A i E, da rana brže zaraste.
- Nanesite belance na ranu, pomoći će u zaceljenju i ublažavanju bola.
- Crni luk, ukoliko se nanese brzo, može ublažiti bol.
- Napravite pastu od pepela pamuka tako što ćete spaliti vatu i njen pepeo pomešati sa maslinovim uljem. Kada dobijete gustu pastu, nanesite je na opekotinu, i brzo će zarasti.
- Razblažite sirće vodom i nanesite ga da ublažite bol i uklonite osećaj pečenja.
- Med i maslinovo ulje su dobri za opekotine.Nanesite samo med na opekotinu, ili ga pomešajte sa maslinovim uljem pa stavite na ranu nakon što ste je oprali hladnom vodom.
- Kako biste ublažili svrab koji se javlja tokom zarastanja, natopite opečeni deo u lavoru mlake vode i ovsene kaše.
- Opekotine u ustima se mogu ublažiti mućkanjem slanog rastvora ili držanjem šećera na opečenom delu usta.
- Najbolji domaći lek protiv opekotina od sunca jeste ležanje u kadi hladne vode, ili držanje hladnog obloga na samoj opekotini.
Domaći lekovi za hemijske opekotine
- Za lečenje hemijske opekotine, napravite oblog od rastvora hladne vode i sirćeta, i držite na rani dok bol ne prođe.
- Održavajte ranu čistom i suvom. Ne dozvolite da dođe u kontakt sa vlagom.
- Nanošenje aloe vera gela može biti od izuzetne pomoći prilikom lečenja hemijskih opekotina.
- Pasta od žutog senfa takođe može puno pomoći. Kada se osuši na koži, isperite je.
- Ukoliko je opekotina suviše bolna, nanošenje koloidnog srebra može zalečiti ranu i ublažiti bol.
- Napravite esenciju tako što ćete skuvati listiće nane, nekoliko kesica čaja i vodu. Procedite tečnost koju ste dobili u ovom postupku, i ostavite da se prohladi u frižideru. Natapkajte na opekotinu, sačekajte da se osuši, pa isperite.
- Esencijalno ulje lavande i infuzno ulje nevena može biti dobar biljni lek za opekotine.
Postoje neke stvari koje su pogrešno protumačene kao lekovi za opekotine, jedna od njih je pasta za zube. Nju nikada ne bi trebalo nanositi na opekotine, jer ona može odložiti zarastanje žuljeva i pogoršati stanje ionako oštećene kože.
Kao što je već pomenuto, ove domaće lekove treba primenjivati samo na opekotinama prvog stepena, ili na blažim. Za opekotine koje su višeg stepena, savetujemo da se obratite lekaru.