kako oporaviti kosu

Kako oporaviti oštećenu kosu ? keratin, pakovanje i prirodne maske pomažu

Oštećena kosa

Svaka dlaka ima tri sloja – unutrašnje vlakno koje se zove srž, srednji sloj koji se zove korteks (koji okružuje srž) i spoljašnji sloj koji se zove kutikula, koji štiti kosu od oštećenja.

Kada bude oštećena kutikula kose, kosa postaje suva i gubi sjaj. Drugi znaci da je oštećena kosa uključuju krhku i oštru teksturu kose, ispucale krajeve, lomljenje dlake, svrab vlasišta i kosu bez elastičnosti. Takođe, oštećena kosa se lako umrsi i može biti teško upravljati njom i oblikovati je.

Vaša kosa može da se ošteti iz raznih razloga. Neki uobičajeni uzroci obuhvataju preterano pranje sa teškim preparatima na bazi alkohola i sapuna, izlaganje suvoj i toploj klimi, upotrebu uređaja za grejanje kao što su sušači i prese za kosu, preterano oblikovanje kose, izloženost štetnim ultraljubičastim (UV) sunčevim zracima, kupanje u hlorovanoj vodi, nedostatak vlage u kosi, upotrebu hemijskih tretmana, trenje zbog spavanja na pamučnoj jastučnici i stres.

kako oporaviti ostecenu kosu

Takođe može biti oštećena kosa zbog određenih medicinskih stanja kao što su oslabljena funkcija štitne žlezde, nasledni problemi, neuhranjenost i anoreksija nervoza.

Iako je šišanje najbolji način da se otarasite oštećene kose, možete probati neke prirodne, bezbedne i efikasne lekove kako bi oporavili oštećenu kosu. Međutim, oštećena kosa ne može da se popravi samo za dan ili nedelju. Trebaće vremena i strpljenja da biste dobili željeni rezultat.

Kako oporaviti kosu ?         

Kako oporaviti oštećenu kosu? Postoji nekoliko načina da to uradite. U svakom slučaju, morate imati mnogo strpljenja. Kada je u pitanju oštećena kosa oporavak nekada može biti dugotrajan, ali treba biti uporan. Kako obnoviti kosu uz pomoć prirodnih preparata, objasnićemo u drugim delovima ovog teksta. Za oporavak kose sledite sledeće savete:

– Redovno se šišajte

– Izbegavajte korišćenje fena i presa za kosu, kao i drugih uređaja za kosu koji greju

– Nemojte farbati kosu i izbegavajte korišćenje agresivnih sredstava za negu kose

– Koristite preparate za negu kose bez sulfata, neka budu na bazi prirodnih ulja i lekovitog bilja

– Kada kupujete tretman za hidrataciju oštećene kose, tražite proizvode koji imaju restorativne, hidratantne sastojke, kao što su maslinovo ulje, keratin, protein ili shea puter; a izbegavajte proizvode koji sadrže silikon ili parabene. Dva puta nedeljno, primenjujte ovaj tretman

– Zaštitite kosu od hlora i sunca

– Konzumirajte dosta vode, vitamina i esencijalnih nutrijenata. Ishrana bogata nemasnim mesom i drugim proteinima, povrćem, voćem i nisko-masnim mlečnim proizvodima je dobra za oporavak kose. Omega-3 masne kiseline su dobre za kosu i kožu i mogu se naći u lososu, orasima i lanenom semenu. Voće i povrće kao što su spanać, kelj, šargarepa i avokado su dobri za zdravlje vaše kose.

kako oporaviti suvu i ostecenu kosu

Pakovanje za suvu i oštećenu kosu

Kada je u pitanju neko prirodno pakovanje za suvu i oštećenu kosu – tretman sa toplim uljem je jedan od najjednostavnijih i najefikasnijih lekova u te svrhe. Zanimljivo je da možete napraviti prilagođenu mešavinu koja odgovara vašem tipu kose.

Sastojci:

  • 2 kašike bademovog ulja
  • 2 kašike maslinovog ulja
  • 2 kašike ulja jojobe
  • 2 kašike kokosovog ulja

Pomešajte sva navedena ulja u odgovarajućoj posudi za kuvanje i zagrejte smesu. Možete prilagoditi ovu mešavinu dodavanjem ili zamenom ulja. Nemojte pregrevati jer tako možete da oštetite kožu glave. Uverite se da smesa bude mlaka, ne vruća. Masirajte kožu glave i kosu sa ovom mešavinom ulja i zamotajte glavu u peškir. Odmotajte nakon 30 minuta i isperite kosu blagim šamponom. Korišćenje ovog tretmana svakih sedam dana će vam dati mekšu, sjajniju i zdraviju kosu.

Maska za oštećenu kosu

Poznato je da žumance deluje kao odličan prirodni lek za oporavak kose. Ova maska za oštećenu kosu uključuje svega 2 žumanca. Uzmite dva jaja i odvojite žumance od belanca.

maska za ostecenu kosu

Dodajte tri kašike vode i mutite dok smesa ne postane blago ”paperjasta”. Nanesite masku svuda po kosi i sačekajte 30 minuta pre pranja. Koristite hladnu vodu za pranje kose. Ovo sprečava ”kuvanje” jaja i kontroliše miris. Bićete iznenađeni sjajem u kosi nakon ove maske.

Žumance je bogato mastima i proteinima, a takođe prirodno vlaži kosu, dok belance sadrži enzime koji uništavaju bakterije i uklanjaju neželjena ulja. Sadržaj proteina jogurta će ojačati vašu kosu od korena i dodati ekstra sjaj, bez uklanjanja prirodne vlažnosti.

Sastojci:

  • 2 jaja
  • 1 kašika meda
  • 2 kašike jogurta

Umutite dva sirova jaja u posudi. Dodajte jednu kašiku meda i dve kašike jogurta. Mešajte dok ne dobijete glatku, kremastu smesu. Nanesite ovu mešavinu na kosu i ostavite da deluje najmanje 20 minuta. Operite kosu hladnom vodom. Ovo je savršena maska za kombinovanu kosu (masnu u korenu, suvu na vrhovima.

Kako oporaviti suvu i ostećenu kosu

Oporavak kose nije jednostavan, ali ga je moguće sprovesti u delo. Pored saveta koje smo naveli na samom početku ovog teksta, navodimo vam još neke prirodne lekove za oporavak suve i oštećene kose.

Kako oporaviti suvu i oštećenu kosu prirodnim putem?

Avokado

Izmeljajte zreli avokado (bez semenke i kore) sa jednim jajetom, a zatim primenite ovaj lek na vlažnoj kosi. Avokado je bogat vitaminima, esencijalnim masnim kiselinama i mineralima koji će pomoći da vratite sjaj vašoj kosi. Ostavite da deluje najmanje 20 minuta, a zatim isperite nekoliko puta. Ponovite jednom nedeljno za oštećenu kosu i jednom mesečno za zdravu kosu.

Maslac

Masaža kože glave i kose maslacem je odlična za lečenje suve, krte kose. Umasirajte maslac u suvu kosu, a zatim pokrijte kosu sa kapom za tuširanje na oko pola sata. Nakon toga operite kosu šamponom kao i obično, i isperite sav maslac.

Čaj

Koristite litar toplog, nezaslađenog čaja (sveže pripremljenog ili instant) kao konačno ispiranje posle redovnog pranja kose. Čaj može poboljšati boju kose, tako da treba da koristite čaj koji se ”uklapa” sa vašom bojom kose. Plavuše treba da koriste čaj od kamilice; crni čaj može da potamni kosu. Brinete treba da koriste crni čaj za poboljšanje sjaja i bogatu boju.

Jabukovo sirće

Kombinujte 1 kašičica jabukovog sirćeta sa 2 kašike maslinovog ulja i 3 belanca, zatim utrljajte ovu mešavinu u kosu. Držite kosu pokrivenom oko pola sata, koristeći plastični omotač ili kapu za tuširanje, zatim operite šamponom i isperite.

Prirodna maska za oporavak kose

Kada je u pitanju prirodna maska za oporavak kose, ima ih zaista veliki broj. Mi ćemo ovde navesti neke zanimljive, za koje možda niste čuli do sada, a koje daju odlične rezultate.

Med i biljno ulje

Sastojci:

  • 2 kašike meda
  • 2 kašike ulja

Pomešajte dve kašike meda sa dve kašike biljnog ulja da se napravi lepljiva pasta. Nanesite smesu na kosu i zamotajte sa plastičnom kapom za tuširanje. Nakon 15 minuta, skinite kapu i operite kosu šamponom.

Pirinčano mleko i med

Sastojci:

  • 1 šolja pirinčanog mleka
  • 2 kašičice meda

Uzmite šolju pirinčanog mleka i dodajte dve kašičice meda. Umutite sastojke dok se ne dobije homogena smesa. Nanesite smesu preko kose i ostavite da odstoji 10-15 minuta. Isperite.

Avokado i banana

Sastojci:

  • 1 zrela banana
  • 1 zreli avokado

Izgnječite bananu i avokado zajedno dok smesa ne bude bez grudvica. Nanesite smesu na kosu i pustite da odstoji najmanje 30 minuta. Oprati hladnom/toplom vodom.

Keratin tretman za oštećenu kosu       

Naročito je popularan keratinski tretman oštećene kose. Poznato vam je da je kosa kosa sačinjena od proteina koji se zove keratin, te je vrlo logično da je kod oštećenja same kose zapravo oštećen i keratin. Keratin tretman za oštećenu kosu ima za cilj da kosi pruži ovaj neophodan protein, koji će je obnoviti i učiniti jakom i zdravom. Međutim, zbog toga što prisustvo formaldehida u keratinu  izaziva ozbiljna oštećenja zdravlja (naročito u slučaju brazilskog keratina), predlažemo da se uvek pre odlučite za organski keratin. Vodite računa, jer se čestim keratinskim tretmanima za kosu u telu smanjuje produkcija ovog proteina, što svakako nije ono što želimo da postignemo. Keratin tretman za oštećenu kosu podrazumeva da ga aplikujete na oštećene, suve i ispucale krajeve kose. Postoji i keratin maska za kosu, koja se stavlja posle pranja kose, i to na vlažne krajeve, drži se 5-10 minuta, a zatim ispira. Kosa se tako lakše raščešljava i postaje glatka i sjajna.

Kako oporaviti kosu od blanša

Oporavak kose posle blanša je nešto što zanima mnoge žene koje su se podvrgle ovoj ”intervenciji” na svojoj kosi. Jasno je koliko je blanš agresivan i štetan za kosu, stoga oporavak kose od blanša nije nimalo jednostavan, ali postoje neke stvari koje možete da uradite.

Kako oporaviti kosu od blanša? Pre svega, nemojte koristiti šampon za kosu barem nedelju dana. Izbegavajte sve vrste agresivnih i hemijskih preparata za negu kose. Nemojte sušiti kosu fenom, nemojte koristiti presu i druge uređaje za oblikovanje kose koji greju. Nabavite regenerator za dubinsko obnavljanje kose.

Da li ste znali da je kokosovo ulje odlično za oporavak kose posle blanša? Kokosovo ulje je prepuno hranljivih materija koje su dobre za vašu kosu. Ono lako prodire duboko u dlaku, zauzvrat sprečavajući da kutikula postane oštećena i čini kosu zdravom.

Masirajte kožu glave svakog dana, ili bar 3 puta nedeljno, oko 5 minuta sa toplim kokosovim uljem. Ostavite da deluje preko noći. Operite kosu sledećeg jutra sa blagim šamponom.

Alternativno, pomešajte 3 kašike toplog kokosovog ulja sa 1/4 šolje meda. Smiksajte temeljno i zatim primenite ovu smesu na vlažnu kosu. Neka odstoji 20 do 30 minuta, a zatim isperite sa mlakom vodom. Uradite to 1 ili 2 puta nedeljno.

Oštećena kosa od peglanja        

Žene koje vole da imaju ispravljenu kosu, znaju da je oštećena kosa od peglanja nešto najgore što su mogle da učine svojoj kosi. Za oporavak kose posle peglanja, sledite sledeće savete:

Prvo nabavite neko proteinsko pakovanje za kosu, a može poslužiti i pakovanje za obnavljanje oštećene kose (možete ih kupiti u prodavnici kozmetike ili apoteci). Oporavak kose posle peglanja podrazumeva da koristite i hidratantne maske za kosu, koje će ”sprženoj” kosi vratiti vlagu i vedrinu. Podrazumeva se da obavezno prekinete sa upotrebom svih uređaja za kosu koji greju! Ne zaboravite da povedete računa i o ishrani, pre svega o unosu proteina i omega-3 masnih kiselina. Koristite ulja za negu oštećene kose.

Maslinovo ulje je veoma dobro za oštećenu kosu na bilo koji način, uključujući i oštećenje od peglanja. Bogato zdravim masnim kiselinama, sa nekoliko antioksidanata i vitaminom E, maslinovo ulje leči oštećene slojeve kose. Takođe štiti kosu od daljeg oštećenja.

Nanesite toplo maslinovo ulje na svoju kosu i kožu glave. Masirajte nežno svega nekoliko minuta, a zatim pokrijte kosu sa toplim peškirom. Ostavite da deluje najmanje 30 minuta ili preko noći. Nakon toga, operite kosu blagim šamponom i regeneratorom za oporavak kose. Primenjujte ovaj lek najmanje jednom nedeljno.

Alternativno, pomešajte 1/4 šolje maslinovog ulja i 1/2 šolje meda. Zagrejte ovu mešavinu i primenite je na kosi. Ostavite na 30 minuta, a zatim isprati dobro mlakom vodom i operite kosu šamponom kao i obično. Pratite ovaj lek 1 ili 2 puta nedeljno.

Nega oštećene kose       

Tretman za suvu i oštećenu kosu podrazumeva da uvek koristite proizvode sa prirodnim uljima, kao što su maslinovo ili arganovo ulje ili glicerin, sorbitol ili shea puter. S druge strane, klonite se šampona sa mineralnim uljima i vazelinom, koji sprečavaju ulazak vlage u kosu. Redovno šišanje je obavezno, barem na 6-8 nedelja. Koristite blage šampone za pranje kose, kao i regeneratore za dubinsko obnavljanje kose. Nega oštećene kose podrazumeva i da je zaštitite od sunca, vetra, soli, hlora i drugih spoljašnjih negativnih uticaja. Ne zaboravite da redovno primenjujete tretman za oštećenu kosu, u vidu maski ili pakovanja koje smo naveli u okviru ovog teksta.

Vaša kosa žudi za zdravim mastima! Dakle, jedite mnogo avokada, lososa i maslinovog ulja. Ove namirnice su prepune esencijalnim masnim kiselinama, koje mogu da hidratišu suvu kožu glave sa prirodnim uljima. Pored spoljašnjeg delovanja nege kose u vidu raznih preparata i maski, unutrašnje delovanje je podjednako važno.