Teleća i juneća džigerica kalorije, nutritivna vrednost, kako se sprema, uticaj na zdravlje
Teleća džigerica i zdravlje
Teleća džigerica je ukusna za mnoge ljude, jer ima jak, skoro metalni ukus. Razlog za ovo je visok procenat bakra, cinka, selena i gvožđa koji se može naći u iznutricama. Bakar, cink i selen pojačavaju imune funkcije i potrebni su za funkciju enzima, a gvožđe je važna komponenta hemoglobina u krvi. Zanimljivo je, uprkos bogatijem ukusu, teleća džigerica ima znatno manje kalorija u odnosu na druge odreske od mesa.
Pored toga što je više mekša i prijatnog ukusa, teleća džigerica će verovatno biti bolja za zdravlje i imati manje toksičnih jedinjenja u odnosu na goveđu džigericu. Glavni razlog je taj što je jetra odgovorna za filtriranje i metabolizam toksina iz krvi, tako da je mlađa jetra manje verovatno pod uticajem štetnih hemikalija i samim tim bolja za zdravlje.
Kako su teleća džigerica i zdravlje povezani ?
Bogata vitaminima
Džigerica svake životinje je izuzetno bogata vitaminima A i B-12, pa ni teleća džigerica nije izuzetak. Vitamin A je neophodan radi boljeg vida i deluje kao antioksidans, dok je vitamin B-12 potreban za metabolizam, proizvodnju eritrocita i moždane funkcije – posebno kratkotrajne memorije. S druge strane, vitamin A je toksičan u vrlo velikim dozama, tako da se jedenje dosta džigerice svakodnevno nikako ne preporučuje. Teleća džigerica je takođe odličan izvor svih ostalih vitamina B-kompleksa, koji su važni za deobu ćelija, metabolizam i proizvodnju energije, između ostalih vitalnih funkcija.
Proteini
Kao i svi ostali komadi teletine, teleća džigerica je odličan izvor kompletnih proteina, što znači da sadrži sve esencijalne aminokiseline koje su potrebne našem telu. Aminokiseline su potrebne za izgradnju i popravku proteinskih struktura u našem telu, kao što su mišići, koža, kosa, nokti i enzimi. Nasuprot tome, većina tipova biljnih proteina su nekompletni i nedostaje im najmanje jedna esencijalna amino kiselina. Sa druge strane, varenje teleće džigerice i drugih iznutrica oslobađa mnogo purina u krvotok, koji su komponente aminokiselina i nukleinskih kiselina, a koji povećavaju rizik od razvoja gihta – privremenog zapaljenja zglobova.
Holesterol
Teleća džigerica sadrži malo manje zasićenih masti u odnosu na većinu drugih tipova mesa, ali ima više holesterola nego drugi tipovi mesa. Na primer, 113 g kuvane teleće džigerice sadrži oko 440 miligrama holesterola, što je oko 140% vaše dneve potrebe, u zavisnosti od vaše veličine i dnevnog unosa kalorija. Dijetetski holesterol je neophodan za održavanje ćelijske membrane i izgradnju steroidnih polnih hormona, ali previše holesterola povećava rizik od kardiovaskularnih bolesti kao što je ateroskleroza.
Teleća džigerica nutritivna vrednost
Teleća džigerica – nutritivna vrednost za veličinu porcije od 113 g sirove teleće džigerice:
- Kalorije: 160 (kalorije iz masti – 45)
- Ukupno masti: 5 g
- Zasićene masti: 2 g
- Holesterol: 380 mg
- Natrijum: 85 mg (4% dnevno preporučenog unosa)
- Kalijum: 0 mg
- Ugljeni hidrati: 3 g
- glukoza: 23 g
- Proteini: 23 g
- Vitamini i minerali
- Vitamin A: 8010 μg (891% dnevno preporučenog unosa)
- Vitamin C: 1.8 mg (3% dnevno preporučenog unosa)
Juneća džigerica nutritivna vrednost
Pored gvožđa koje sprečava anemiju, juneća džigerica je bogat izvor vitamina A, vitamina B i cinka. Na žalost, takođe je veoma bogata i holesterolom.
Makronutrijenti
Porcija od 85 g dinstane juneće džigerice ima 162 kalorije. Isti deo takođe sadrži 24,7 grama kompletnih proteina, što je 54% dnevno preporučenog unosa za žene i 44% za muškarce. Takođe sadrži samo 4,5 grama ukupnih masti. Problem je u njenom sadržaju holesterola. Ova porcija sadrži 337 miligrama holesterola, što prelazi preporučeni dnevni unos holesterola. Holesterol treba unositi manje od 300 miligrama dnevno.
Vitamini
Juneća džigerica je bogat izvor vitamina A, što znači da pomaže u zaštiti očiju, kože i imunog sistema. Porcija od 85 g sadrži 26,957 IJ, ili skoro 700% preporučene dnevne doze. Isti deo sadrži više od polovine preporučene dnevne doze folata i vitamina B-6 i B-12. Folati su posebno važni za žene jer sprečavaju oštećenja ploda u prvom trimestru trudnoće. Vitamin B-6 pomaže u proizvodnji serotonina, koji reguliše raspoloženje i ciklus sna, a vitamin B-12 je od suštinskog značaja za nerve i crvena krvna zrnca.
Minerali
Juneća džigerica je poznata kao izvor gvožđa i to sa dobrim razlogom. Porcija od 85 g obezbeđuje 31% preporučenog dnevnog unosa gvožđa za žene i 70% za muškarce. Gvožđe u crvenim krvnim zrncima pomaže prenos kiseonika u celom telu. Bez dovoljne količine gvožđa se povećava rizik od nastanka anemije. Gvožđe ima i druge uloge u celom telu, uključujući podršku za vaš metabolizam i imunološki sistem. Džigerica je bogat izvor cinka, a dotična porcija sadrži 56% preporučenog dnevnog unosa cinka za žene i 41% za muškarce. Cink je neophodan za zdrav imuni sistem i pomaže u regulisanju DNK.
Teleća džigerica u trudnoći
Nije bezbedno da se teleća džigerica u trudnoći konzumira svakodnevno, ali jednom ili dvaput mesečno ne bi trebalo da bude štetno za zdravlje.
Džigerica se obično smatra zdravom hranom koja je bogata vitaminima, mineralima i proteinima, ali sadrži velike količine vitamina A, odnosno retinola. Vitamin A se nalazi u proizvodima životinjskog porekla, kao što su jaja, mleko i džigerica. Previše ove vrste vitamina A u ishrani može izazvati oštećenja ploda, posebno u prvim mesecima trudnoće.
Druga vrsta vitamina A, koja se zove provitamin A ili karotenoidi, nalaze se u voću i povrću. Ne postoji ograničenje u iznosu karotenoida koji trudnice mogu bezbedno da konzumiraju, tako da ne morate da brinete o tome da li unosite previše vitamina A od voća i povrća.
Kako se sprema teleća džigerica
Oblik vitamina A koji dobijate iz džigerice može postati toksičan ako je jedete previše, tako da ne bi trebalo konzumirati više od 10.000 međunarodnih jedinica dnevno. Uprkos svojim nutritivnim prednostita, sa toliko vitamina A i holesterolom, potrošnja teleće džigerice bi trebalo da bude ograničena.
Kako se sprema teleća džigerica? Pripremite džigericu ispiranjem pod mlazom hladne vode. Kada se prosuši, uvaljajte je u brašno i dinstajte na maslinovom ulju. U zavisnosti od debljine džigerice, ne bi trebalo da je pržite duže od nekoliko minuta na svakoj strani. Pazite da se meso ne preprži previše, zato što brzo postaje tvrdo. Nakon što izvadite džigericu iz tiganja, stavite teleću čorbu bez soli i vinsko sirće u posudu, očistite smeđe komadiće i poslužite preko džigerice.
Recepti
Teleća džigerica s lukom
Sastojci:
- 500 g teleće džigerice
- 1 crni luk
- mleko
- ulje
- so i biber
Priprema:
Teleću džigericu isecite na tanke šnicle, operite je i potopite u mleko. Jedan crni luk isecite na kolutove i pržite na vrelom ulju. Ocedite teleću džigericu od mleka i stavite je uz crni luk u tiganju, te je pecite sa svake strane oko 5-7 minuta. Pri kraju prženja dodajte so i biber po ukusu. Prijatno!
Teleća džigerica u pikantnom sosu
Sastojci:
- 1 kg teleće džigerice
- 400 g crvenog luka
- 50 g belog luka
- 200 g šargarepe
- 100 g ajvara
- 3 čili papričice
- 200 ml kisele pavlake
- so
- biber
- origano
- lovorov list
- peršunov list
Priprema:
Teleću džigericu operite, narežite na kockice i potopite na 15 minuta u mleko. S druge strane, sitno iseckajte crveni luk, narendajte šargarepu i beli luk. Dinstajte pripremljeno povrće na malo ulja, pa dodajte i sitno naseckane čili papričice. Pržite dok ne omekša, onda dodajte teleću džigericu, i sve ovo dinstajte nekih 20-ak minuta. Dodajte ajvar i kiselu pavlaku, začinite po ukusu i neka se krčka još nekih 15-ak minuta. Prijatno!