Disbalans i poremećaj hormona kod žena – simptomi, lečenje, prirodni lekovi
Hormonski disbalans kod žena
Hormonski disbalans se često javlja kod žena. Ovaj članak sadrži neke informacije o simptomima hormonskog poremećaja kod žena, kako bismo vas upoznali sa ovim stanjem.
Hormonski balans je esencijalan za dobro zdravlje i imunitet. Pogotovo kod žena, hormoni igraju ključnu ulogu u blagostanju organizma. Postoji puno tipova hormonskog disbalansa koji uključuju povišen ili nizak estrogen, višak ili manjak progesterona, i povišen ili nizak nivo androgena.
Simptomi poremećaja hormona varijaju u zavisnosti od vrste disbalansa. Puno faktora utiče na balans hormona i normalan menstrualni ciklus. Stres i pilule za kontracepciju menjaju balans hormona. Kofein, lekovi, loša ishrana, menjaju proteine u mozgu i utiču na ovulaciju, pošto mozak ne može da šalje pravilne signale telu. Poremećaj u ishrani, loš rad nadbubrežne žlezde, ciste na jajnicima, preveliko lučenje sekreta takođe utiču na poremećaj ovulacije i hormonski disbalans.
Poremećaj hormona simptomi
Kao što je već pomenuto, postoji puno tipova hormonskog disbalansa i svaki od njih se iskazuje na određen način. Simptomi poremećaja hormona se javljaju kod žena u kasnim dvadesetim godinama i posle četrdesete.
- Promene u menstruacionom ciklusu
- Dobijanje na težini
- Akne
- Depresija
- Predmenstrualni sidrom (PMS)
- Nervoza
- Ubrzan rast kose
- Infekcije urinarnog trakta
- Masna koža
- Zamor
- Smanjenje želje za seksualnim odnosom
- Glavobolja
- Endometrioza
- Zadržavanje vode
U slučajevima povećanog nivoa estrogena
Ovo stanje naziva se još i „dominacija estrogena“ i preovladava među ženama starijim od 35 godina, dijabetičarima, gojaznima i osobama sa visokim krvnim pritiskom. Ovo su simptomi povećanog nivoa estrogena:
- Promene raspoloženja i više besa
- Depresija
- Insomnija
- Migrene
- Post menstrualni sindrom (PMS)
- Ubrzan rast dlačica na licu
- Umor
- Neobjašnjivo povećanje kilaže
- Visok krvni pritisak
- Gubitak pamćenja
- Promene na koži kao što su akne, psorijaza, crvene fleke
- Grčevi
- Osteoporoza
- Natečene/uvećane/bolne grudi
- Izrasline u materici
- Opadanje i stanjivanje kose
- Pobačaji
- Smanjenje želje za seksualnim odnosom
- Nestalne menstruacije
Simptomi u slučajevima smanjenog nivoa estrogena
Obično se javlja u toku menopauze ili kod žena koje idu na hemoterapiju, zračenje, histerektomiju ili imaju autoimunu bolest. Nivo estrogena se smanjuje i kod žena koje imaju smanjen nivo telesnih masti zbog rigoroznih fizičkih aktivnosti. Ovaj disbalans utiče na neurotransmitere koji su nam potrebni za san, razmišljanje, ishranu i varenje. Pored toga, može da dovede i do isušenja vagine i stanjivanja njenih zidova, zbog čega seksualni odnos može biti bolan. Nizak nivo estrogena stanjuje nežnu membranu uretre, te su pacijentkinje podložnije infekcijama.
Simptomi sniženih nivoa estrogena:
- Napadi panike
- Manjak koncentracije
- Rupe u sećanju
- Bol u zglobovima
- Glavobolja
- Isušena vagina i infekcije
- Nisko samopouzdanje i depresija
- Noćna preznojavanja
- Suva koža zbog koje se javljaju bore i braon fleke
- Gubitak libida
- Napadi vrućine
- Zamor
U slučajevima visokog nivoa progesterona
Nivo progesterona podiže se uzimanjem pilula za kontracepciju, i terapijom zamene hormona za menopauzu. Oso stanje javlja se kod mlađih žena. Simptomi hormonskog disbalansa zbog povišenog nivoa progesterona su:
- Predugo spavanje
- Osetljive grudi
- Promene raspoloženja
- Podložnost gljivičnim infekcijama
- Vrtoglavice
- Osećaj nadutosti
U slučajevima nižeg nivoa progesterona
Puno je faktora koji utiču na opadanje nivoa progesterona u telu. To mogu biti stres, manjak vežbanja, ishrana bogata šećerom, loša upotreba insulina u telu, lekovi itd. Žene sa hormonskim disbalansom zbog nižeg nivoa progesterona ispoljavaju neki od sledećih simptoma:
- Neplodnost
- Neredovan menstrualni ciklus
- Poremećaj u radu štitne žlezde
- Suva vagina
- Osetljive grudi
- Depresija
- Napadi panike
- Dobitak na težini
- Zadržavanje vode
- Nizak nivo šećera u krvi
Slučajevi povišenog nivoa androgena
Androgen reguliše funkcije mnogih organa, te njegovi povišeni nivoi mogu dovesti do pojave dijabetesa, visokog krvnog pritiska, povišenog holesterola, otpora na insulin i bolesti srca. Simptomi povišenog nivoa androgena uključuju:
- Ubrzan rast dlačica na licu (brada, brkovi)
- Akne
- Stanjenje kose
- Neplodnost
- Izostanak ili neredovne menstruacije
- Policistični jajnici
- Nizak nivo lipoproteina, što znači manje dobrog holesterola u organizmu, dok povišen lipoprotein doprinosi povećanju lošeg holesterola
- Višak masnih naslaga na stomaku
U slučajevima nižeg nivoa androgena
Može pogađati žene svih uzrasta i najčešće se javlja u vreme perimenopauze- perioda prelaska u menopauzu. Izostanak menstruacije, zbog prečestog vežbanja i ograničene ishrane može uticati na opadanje nivoa androgena u telu.
Simptomi su:
- Zamor
- Suvoća vagine
- Nizak libido
- Nizak nivo samopouzdanja
Pored ovih, simptomi hormonskog disbalansa uključuju i iziritiranost, promene raspoloženja koje vode do plača, depresija, upale bešike, glavobolje, zaboravnost, nizak libido, nesanica i bolan seksualni odnos.
Postnatalni dosbalans hormona dešava se nakon trudnoće. Pored promena na telu poput promene u kilaži, obliku tela i grudi, žene prolaze i kroz psihičke i mentalne promene. Hormonski disbalans utiče na ponašanje, pa tako žene nakon trudnoće prolaze kroz težak period u kom osećaju tenziju, anksioznost, često plaču, imaju problema sa spavanjem, gubitkom kose, imaju velike promene u raspoloženju, često su umorne i imaju nizak libido.
Hormonski disbalans (poremećaj) je čest fenomen i ako osećate neki od gorepomenutih simptoma posetite svog lekara. Prava dijagnoza i adekvatno lečenje pomoći će vam da rešite problem.
Prirodni lekovi za hormone
Svaki hormon ima jedinstvenu ulogu, i ako se ne luči u odgovarajućim količinama, dolazi do poremećaja u funkcionisanju organizma. Ono što često uzrokuje disbalans hormona je preterano kozumiranje alkohola, izloženost hemikalijama, predoziranje lekovima protiv bolova, neregularni obrasci spavanja. Simptomi hormonskog disbalansa uključuju gojenje, visok pritisak, depresiju i zamor. Iako su hormoni samo malecki delovi našeg organizma, mogu da naprave haos kada nisu uravnoteženi. Zato je disbalans hormona neophodno lečiti a vredi pokušati i sa prirodnim lekovima koji nisu štetni za organizam.
Prirodni lekovi za regulisanje hormona
Maka (Maca) za hormone
Maka maca* pomaže kod oslobađanja hormona. Povećava plodnost i jača libido. Maka koren je pun kalijuma, magnezijuma, gvožđa, joda, cinka, fosfora, kalcijuma i esencijalnih masnih kiselina, i koristan je za ceo organizam.
Peruanska maka se može nabaviti kao prah u prodavnicama zdrave hrane i pojedinim apotekama.¼ kašikice praha korena maka može se iskombinovati sa vodom, mlekom, jogurtom, sokom ili biljnim čajem. Prah od make bi trebalo svakodnevno konzumirati, i količina se može postepeno povećati na dve kašikice. Ubacite ga u dnevnu rutinu na par meseci za hormonalnu ravnotežu.
Omega-3 masne kiseline
Omega-3 masne kiseline su odgovorne za proizvodnju hormona. Dobre su za disbalans hormona kod žena, jer smanjuju menstrualni bol i ublažavaju simptome menopauze. Ove masne kiseline stvaraju zdrave ćelijske membrane, što utiče na bolje prijanjanje hormona ćelijama. Takođe se staraju o radu ćelijskih receptora, i popravljaju ih ukoliko su oštećeni. Namirnice bogate omega 3-masnim kiselinama su lanene semenke, orasi, maslinovo ulje, čia semenke, bundeva, masna riba, soja, itd. Zato, navalite na ovu hranu i izbalansirajte hormone. Sirov puter takođe može biti dobar izbor za lečenje neravnoteže hormona, jer sadrži razne masne kiseline koje poboljšavaju metabolizam, imaju antimikrobiotska svojstva i bore se protiv bakterija. Takođe, možete uzeti neke omega 3 suplemente za hormonalnu ravnotežu.
Piskavica
Seme piskavice sadrže diosgenin, fitoestrogeno jedinjenje, koje izgleda funkcioniše kao hormon estrogen. Piskavica se godinama koristi kao prirodni lek za hormonski poremećaj, kod žena koje su u menupauzi. Natopite kašiku semenki piskavice u šolji tople vode 15 minuta. Procedite i popijte dva-tri puta na dan. Dodajte malo meda i limuna, da biste obogatili ukus.
Savet: ponekad, piskavica ne prija organizmu, pa u tom slučaju možete probati sa semenkama morača.Piskavica se može nabaviti u prodavnicama zdrave hrane.
Bosiljak
Ovaj začin pokazao se kao efektan prirodni lek za stres, bol, temperaturu, i zaštitu vitalnih organa, poput jetre, pošto sadrži značajna antiupalna svojstva i jača imuni sistem. Kontroliše nivo šećera u krvi, te je prirodan lek za dijabetes, i snižava nivoe kortizola, koji, ukoliko su povišeni, mogu loše uticati na jajnike, pankreas i štitnu žlezdu. Lišće bosiljka se uglavnom konzumira kao čaj, pa ga probajte i vi. Prokuvajte lišće 10-ak minuta pa procedite.Za regulisanje hormona popijte tri šolje ovog čaja dnevno.
Šta treba raditi:
- kako biste metabolizam održavali zdravim, pijte barem 6-8 čaša vode svakog dana
- uzimajte organske proizvode
- izbegavajte obrađene ugljene hidrate, tako što ćete iz ishrane izbaciti procesiranu i pakovanu hranu
- spavajte 8 sati, kako biste se rešili stresa i uživajte u aktivnostima koje vas opuštaju
- dišite duboko, ili vežbajte duboko disanje 15 minuta. Ovo umanjuje hormone stresa i dozvoljava telu da normalno funkcioniše
- jedite uvek u isto vreme i konzumirajte namirnice bogate hranljivim sastojcima
- ubacite u ishranu zeleno povrće kao što su kelj, špargle, brokoli, spanać, raštan, kupus, krastavce i sl.
- probajte detoks kupku sa Epsom solima. Obezbedićete sebi magnezijum koji je poznat po tome što dovodi hormone u ravnotežu
- najveći antiseptik među začinima, kukurma, balansira hormone i leči druge poremećaje
Šta treba da izbegavate ako imate poremećaj hormona:
- odviknite se od štetnih navika poput pušenja i pijenja, jer izazvaju hormonski disbalans
- preskočite unošenje veštačkih hormona, dok se ne konsultujete sa lekarom
- izbacite iz ishrane proizvode koji sadrže kofein, jer on povećava nivoe kortizola, koji slabe funkcionisanje tiroidne železde
- ograničite upotrebu plastike, jer utiče na nivo hormona
- izbacite biljno ulje iz ishrane. Veće količine omega-6 masnih kiselina koje se nalaze upravo u biljnim uljima mogu poremetiti balans hormona
- bojkotujte soju jer pravi nered i poremećaj među hormonima
- toksini iz pesticida u hrani mogu poremetiti balans hormona
- izbacite zaslađena pića, kao i sve klasične dezerte i slatkiše sa belim šećerom