Ulje lavande za kožu, kosu i zdravlje
Volite lavandu? Probajte ulje lavande
Aroma lavandinog ulja može da pokrene različite osećaje, a njegov slatki miris budi u nama sliku redova i redova divnog plavoljubičastog cveća pod letnjim nebom. Ali ako zavirite iza arome ulja lavande otkrićete mnogo više i to ne samo ono što godi vašem oku ili čulu mirisa.
Šta je lavanda?
Lavandino ulje se dobija iz biljke lavande (Lavandula angustifolia), zimzelenog žbuna koji se lako uzgaja, a koji krase buketići divnih, mirisnih cvetova koji rastu iznad zelenog ili srebrnosivog lišća.
Biljka je poreklom iz sverne Afrike i planinskih područja Mediterana, a najbolje uspeva na sunčanim i kamenitim staništima. Danas raste širom južne Evrope, SAD i Australije.
Ulje lavande visokog kvaliteta ima sladak, cvetni, biljni i pomalo drvenast miris. Boja mu varira od bledožute do žutizelene, a može biti i bezbojno.
Upotreba ulja lavande
I lavanda i ulje lavande se cene zbog mirisa i mnogostranosti. Cvetovi se koriste za potpurije, ručne radove i dekoraciju kuće, dok se eterično ulje dodaje kupkama i proizvodima za negu tela, kao što su sapuni, parfemi, a isto tako i sredstvima za čišćenje kuće i deterdžentima za pranje veša.
Ulje lavande je poznato po svojim antiinflamatornim, antigljivičnim, antidepresivnim, antiseptičkim, antibakterijskim i antimikrobnim svojstvima. Takođe ima i antispazmodično, analgetsko, detoksifikativno, hipotenzivno i sedatvno dejstvo. Ulje lavande je jedno od najpoznatijih ulja u aromaterapiji. Ovo ulje možete:
- Dodati u kupku ili tuš pri čemu će vam pomoći da opustite bolne mišiće i smanjite stres.
- Utrljavati u kožu kao sredstvo za ublažavanje bola u zglobovima i mišićima, kao i kožnih problema, kao što su opekotine, akne i rane. Vodite računa da ga razredite sa nekim drugim biljnim uljem (nosačem).
- Inhalirati ili isparavati. Možete koristiti gorionik za eterično ulje ili dodati nekoliko kapi u posudu sa vrelom vodom i udisati paru.
- Dodati u kupku za ruke ili stopala. Dodajte kap ulja u posudu sa toplom vodom pre nego što potopite ruke ili stopala.
- Koristiti kao oblogu tako što ćete potopiti peškir u posudu sa vodom kojoj ste dodali nekoliko kapi ulja lavande. Oblogu stavite na mesto uganuća ili na povređen mišić.
Preporučujemo vam i dodavanje ulja lavande na spisak prirodnih proizvoda za čišćenje. Možete ga pomešati sa sodom bikarbonom i tako napravite potpuno prirodan abraziv za čišćenje kupatila i kuhinje.
Lavandino ulje za kožu
Pomaže u lečenju akni:
Ulje od lavande je jedno od onih prirodnih rešenja koje možete iskoristiti za uklanjanje akni. Ovo ulje ima antiupalna i antiseptička dejstva koje se bore protiv bakterija koje izazivaju akne i upalu kože.
Samo natapkajte malo ulja lavande na akne uz pomoć vate, i primetićete željene rezultate.
Po navodima Medicinskog centra u okviru Univerziteta u Merilendu, aromaterapeuti koriste lavandu u velikim količinama za lečenje akni.
Pomaže u lečenju ekcema:
Ekcem može biti neprijatnog izgleda, ali samo ako nemate ulje od lavande pri ruci. Ovo ulje ublažiće svrab i umanjiti simptome ekcema. Lavandino ulje očistiće iziritirana područja i hidrirati ih, ubrzavajući proces zaceljenja.
Detoksikuje kožu:
Obzirom na sve zagađivače u vazduhu i okruženju kojima smo izloženi većinu vremena, nije ni čudo da se zdravlje naše kože urušava svakog dana sve više.
Ali, lavandino ulje dolazi u pomoć – ono sadrži moćne antioksidante koji se bore protiv štetnih efekata na koži, koji ostaju od zagađivača.
U jednom istraživanju koje je sprovedeno na Hovardskom Univerzitetu za medicinu u Vašingtonu, otkriveno je da je ulje lavande jedno od nekoliko esencijalnih ulja koje može sprečiti rast bakterija na koži.
Leči opekotine:
Antiseptička i antiupalna dejstva ulja lavande igraju značajnu ulogu ovde. Ovo ulje efektno leči opekotine i ožiljke uzrokovane povredama i opekotinama. Pored toga, lavandino ulje ublažava bol.
Dovoljno je da sipate samo par kapi ulja od lavande na deo kože zahvaćen opekotinama, nakon što ste 10-ak minuta hladili tekućom vodom. Ovako ćete ubrzati proces zarastanja. Ali, imajte na umu da kod ozbiljnih opekotina, morate pod hitno otići kod lekara.
Lavandino ulje kao tonik za lice:
Lavanda tonira i zateže kožu jer poboljšava cirkulaciju, što rezultira adekvatnim dotokom kiseonika i hranljivih materija u ćelije kože. Na taj način, ćelije ostaju zdrave i jačate njihov proces oporavka.
Tonik za lice možete napraviti kod kuće, uz pomoć lavande i vode. Prokuvajte 100 ml vode, pa u nju stavite cvetove lavande, tako da se potpuno potope. Prekrijte posudu, i ostavite par sati. Procedite rastvor u providnu bocu i stavite u frižider. Poprskajte malo ove vode sa lavandom na vatu, pa nanesite na lice, nakon jutarnjeg umivanja. Ovako ćete osvežiti kožu lica, odmah na početku dana.
Ulje lavande za kosu:
Esencijalna ulja postaju sve popularnija zbog njihovih pozitivnih dejstava na kožu i kosu. Ulje od lavande spada u jedno od onih ulja koja pospešuju rast kose i koriste se za tretiranje mnogih problema sa kosom kao što su opadanje, alopecija, perut, i slično. Možete ga razrediti sa nekim nosećim uljem da biste dobili još lepu kosu i zdravu kožu glave.
Lavandino ulje kontroliše opadanje kose:
Ulje lavande je izuzetno efektno za tretmane protiv opadanja kose. Lavandino ulje leči nesanicu, stres, anksioznost i depresiju, glavne uzročnike opadanja kose. Redovna masaža uljem od lavande poboljšaće rast nove kose i sprečiti opadanje, poboljšanjem cirkulacije.
Preliminarna istraživanja pokazuju da lavandino ulje, u kombinaciji sa drugim biljkama, pomaže u borbi protiv opadanja kose.
Leči alopeciju
Alopecia aletata je auto imuna bolest koju karakteriše opadanje čitavih pramenova kose. Masiranje suve kože glave uljem od lavande pomaže pri lečenju alopecije, a uz to i obezbeđuje značajan rast kose kroz par meseci.
Istraživanje sprovedeno u Škotskoj, dokazalo je efikasnost esencijalnih ulja (uključujući ulje lavande) u lečenju alopecije. Terapeutska masaža poboljšava cirkulaciju skalpa i na taj način potpomaže rast nove kose.
Leči perut:
Uz pomoć esencijalnog ulja lavande, možete se rešiti peruti i kože glave koja svrbi. Pomešajte 15 kapi esencijalnog ulja lavande sa dve kašike maslinovog ili bademovog ulja, i zagrejte ovu mešavinu 10-ak sekundi. Umasirajte u kožu glave i stavite kapu za tuširanje. Nakon jednog sata, operite kosu blagim šamponom.
Možete pomešati i par kapi ulja ruzmarina i lavande sa tri kašike bilo kog bezmirisnog ulja. Umasirajte ulje i ostavite 10 minuta, pa operite kosu šamponom- ovo je još jedan efektan način za lečenje peruti.
Frančeska Fusco, ugledan dermatolog iz Njujorka kaže da se uz pomoć lavandinog ulja mogu lečiti mnogi poremećaji kože glave.
Ulje lavande kao regenerator za kosu:
Lavandino ulje možete koristiti kao regenerator za kosu. Napravite ga, tako što ćete prokuvati ¼ šolje sušene lavande u 2 šolje vode, i dodati par kapi ulja od lavande. Isperite kosu i ostavite da deluje 15 minuta. Od ovog prirodnog regeneratora, kosa će biti sjajna i mirisna, a uz to će i izlečiti perut.
Sastav ulja lavande
Ulje lavande ima složenu hemijsku strukturu sa više od 150 sastojaka. Ovo ulje je bogato estrima koji su aromatični molekuli sa antispazmodičnim (sprečava spazme i bol), umirujućim i stimulativnim svojstvima.
Glavni botanički sastojci ulja lavande su linalil acetat, linalool (netoksični terpenski alkohol koji ima prirodno antimikrobno dejstvo), terpinen-4-ol i kamfor.
Drugi sastojci ulja lavande koji su zaslužni za njegova antibakterijska, antivirusna i antiinflamatorna svojstva su cisocimen, lavandulil acetat, eukaliptol, limonen i geraniol.
Korisna svojstva ulja lavande
Ulje lavande je poznato po svom umirujućem i opuštajućem dejstvu, a to može da umanji probleme usled nesanice, anksioznosti, depresije, uznemirenosti, dentalne anksioznosti i stresa. Zbog svoje široke primene, ulje lavande može da pomogne kod gotovo svih oboljenja – od bola do infekcije.
Posebno fascinira potencijal ulja lavande u borbi protiv antifugalne rezistencije na koži i kod infekcija nokta. Naučnici univerziteta u Koimbri su otkrili da je ulje lavande smrtonosno za kožne patogene poznate kao dermatofiti, a isto tako i za različite vrste kandide.
Studija, objavljena u Žurnalu medicinske mikrobiologije, otkriva da ulje lavande ubija gljivice tako što oštećuje njihove ćelijske zidove (mehanizam koji bi mogao da se primeni i na bakterije i viruse). Najbolje od svega je to što ovo ulje ne izaziva rezistenciju, za razliku od antibiotika.
Ulje lavande može da se koristi i za:
- Ublažavanje bola. Može da opusti bolne ili napete mišiće, ublaži bol u zglobovima, pomaže kod reumatizma, uganuća, bolova u leđima i lumbaga.
- Lečenje raznih kožnih poremećaja kao što su akne, psorijaza, ekcem i bore. Pomaže kod formiranja ožiljačnog tkiva što može da bude od suštinske važnosti za zarastanje rana, posekotina i opekotina. Ulje lavande ublažava bol od ujeda insekta i kožni svrab.
Prema dermatološkinji dr Naili Malik, ono je prirodni antiinflamator pa zato smanjuje svrab, otok i crvenilo.
- Održavanje čistoće kose. Uništava vaške, jajašca vaški i gnjde. Sveobuhvatna baza podataka prirodnih lekova kaže da je ulje lavande potencijalno efikasno kod lečenja alopecije areate (gubljenja kose) i da pospešuje rast kose do 44% samo sedam meseci nakon lečenja.
- Poboljšanje varenja. Ovo ulje poboljšava pokretljivost creva i stimuliše lučenje žuči i želudačnih sokova, što može da pomogne u lečenju bolova u želucu, lošeg varenja, nadimanja, kolika, povraćanja i dijareje.
- Za ublažavanje respiratornih poremećaja. Ulje lavande može da umanji respiratorne probleme, kao što su prehlada, grip, infekcije grla, kašalj, astma, veliki kašalj, zapušeni sinusi, bronhitis, upala krajnika i laringitis. Može da se nanosi na vrat, grudni koš ili leđa, a može i da se inhalira preko pare ili udiše paljenjem u gorioniku.
- Stimulaciju lučenja mokraće, čime popravlja hormonalnu ravnotežu, sprečava pojavu cistitisa (upala mokraćne bešike) i ublažava grčeve i druge poremećaje urinarnog sistema.
- Poboljšanje cirkulacije krvi. Pomaže da se smanji povišeni nivo krvnog pritiska i može da se koristi kod hipertenzije.
Ulje lavande tera komarce i moljce. Zapravo je jedan od sastojaka mnogih repelenata protiv komaraca.
Kako se pravi ulje lavande
Ulje lavande se dobija parnom destilacijom. Cvetovi se beru kada su u punom cvatu i kada sadrže maksimalnu količinu estara. Potrebno je 68 kg cveta lavande da bi se dobilo 450 g eteričnog ulja lavande. Možete napraviti i uljni macerat tako što ćete potopiti cvetove lavande u neko drugo ulje. Evo kako se priprema:
Sastojci i pribor
- Osušeni cvetovi lavande
- Mineralno ulje ili maslinovo ulje
- Tegla
- Grudnjača (retko platno za sir) ili muslin
- Sterilisana flaša
Postupak:
- Operite i dobro osušite teglu i stavite u nju suve cvetove lavande. Trebalo bi da imate dovoljno cvetova da napunite teglu.
- Sipajte ulje preko lavande tako da bude potpuno prekrivena.
- Teglu stavite na sunčano mesto i ostavite je 3 do 6 nedelja. Sunčeva svetlost će ekstrahovati ulje iz cvetova i pomešati ga sa baznim uljem.
- Nakon tri do šest nedelja, procedite ulje kroz grudnjaču u sterilisanu flašu.
Kako deluje ulje lavande?
Kako se kaže, efikasnost ulja lavande se zasniva na psihološkim efektima njegovog umirujućeg i opuštajućeg mirisa u kombinaciji sa fiziološkim efektima ovog isparljivog ulja na naš limbički sistem.
Ulje lavande je pogodno za spoljnju upotrebu, a isto tako i za inhalaciju kao para. Premda se od suvih cvetova lavande može pripremati i čaj, gutanje ulja nije preporučljivo jer može da izazove neželjena dejstva, kao što su otežano disanje, pečenje očiju i zamućen vid, povraćanje i dijareja.
Da li je ulje lavande bezbedno?
Smatramo da je upotreba prirodnih ulja, kao što je ulje lavande, jedna od najboljih holističkih taktika koja može da postane deo vašeg života. Međutim, postoje neka važna uputstva koja morate da sledite kada koristite ulje lavande.
Korišćenje razblaženog ulja lavande, bilo spolja ili u aromaterapiji, se smatra bezbednim za odrasle osobe ali se ne preporučuje deci. Nanošenje čistog ulja lavande na kožu (a posebno na otvorene rane) može da izazove iritaciju pa se zato preporučuje mešanje sa nekim drugim uljem (nosačem), kao što su maslinovo ili kokosovo ulje. Rastvaranje u vodi je takođe dobro.
Pazite da ulje ne dođe u dodir sa očima i sluzokožom. Ako se to dogodi, isperite odmah. Ulje lavande može da izazove alergijsku rekciju kod osoba sa neobično osetljivom kožom, stoga uradite probu na maloj površini kože pre upotrebe. Kapnite jednu kap ulja lavande na ruku i sačekajte da vidite da li će se pojaviti neka reakcija.
Neželjena dejstva ulja lavande
Neke osobe mogu da razviju alergijsku reakciju na ulje lavande. Ima slučajeva kada se kod nekih osoba javljaju neželjena dejstva u vidu glavobolje, mučnine, povraćanja i jeze nakon udisanja ili spoljnje upotrebe ulja.
Trudnicama i dojiljama se preporučuje da izbegavaju ulje lavande jer nema podataka o dejstvu ulja u takvim stanjima. Američki Nacionalni institut za zdravlje upozorava da se ulje lavande ne sme koristiti tokom terapije barbituratima, benzodiazepinima i hloral hidratom jer može da poveća njihovo sedativno dejstvo i dovede do izuzetno velike ošamućenosti pospanosti.
Deca:
Upotreba ulja lavande na dečacima koji još nisu u pubertetu može biti opasna. Lavandino ulje može izazvati hormonske efekte, koji mogu poremetiti lučenje hormona u organizmu mladih momaka.
Bilo je i slučajeva kada su se kod dečaka pojavile abnormalnosti- rast grudi (poremećaj koji se zove ginekomastija) nakon korićenja ulja. Za devojčice, nema podataka o sigurnosti korišćenja ulja od lavande.
Trudnoća i dojenje:
Informacije o bezbednosti upotrebe lavandinog ulja kod trudnica i dojilja su vrlo ograničene. Zato je ipak bolje izbegavati njegovu upotrebu, radi sigurnosti.
Zanimljivosti o lavandi
Lavanda se upotrebljava više od 2500 godina. Drevni Persijanci, Grci i Rimljani stavljali su cvetove u vodu za kupanje kao pomoćno sredstvo za pranje i pročišćavanje kože. Zapravo, reč lavanda potiče od latinske reči lavare, što znači prati.
Feničani, Arabljani i Egipćani lavandu su koristili kao parfem,a isto tako i za balzamovanje – mumije su umotavali u tkaninu natopljenu lavandom.
U Grčkoj i Rimu korišćena je kao univerzalni lek, dok su u srednjovekovnoj i renesansnoj Evropi podove zamkova posipali cvetovima lavande kao prirodnim sredstvom za dezinfekciju i deodorizaciju.
Lavanda je korišćena i tokom Velike kuge u Londonu u XVII veku. Ljudi su vešali bukete lavande oko struka verujući da će ih zaštititi od Crne smrti.
[icegram campaigns=”8581″]