Zujanje u ušima uzrok, simptomi, lečene (tinitus)
Tinitus predstavlja zujanje u ušnom aparatu. Zujanje u ušima se javlja kod svake 5.osobe. Tinitus ne predstavlja sindrom, već simptom koji se javlja usled postojanja neke bolesti.
Najčešći razlozi zbog kojih se javlja brujanje u ušima jesu gubitak sluha povezan sa starošći, traumatska povreda uha, kao i problem sa cirkulacijom.
Tinitus i pritisak
Iako je samo postojanje zujanja u ušima iritantno, obično ono nije znak nekog ozbiljnog poremećaja. Tinitus se pojačava tokom godina usled slabljenja sluha, ali i tad, adekvatnim lečenjem, ono može biti uklonjeno.
Najefikasnija metoda lečenja jeste terapija osnovne bolesti koja kao simptom daje šum u ušima.
Simptomi tinitusa
Simptomi zujanja u ušima jesu iritantne slušne senzacije kada ne postoji nijedan oblejakt u blizini koji proizvodi zvuk, tinitus se javlja kako u tišini, tako i pri izloženosti buci.
Najčešći simptomi zujanja u ušima jesu:
- zvonjenje
- zujanje
- rikanje
- kliktanje
- šuštanje u ušima
Ovi zvuci se mogu čuti u isto vreme na oba uha, ali i na samo jednom uhu. U nekim slučajevima, zvuk može biti toliko jak da ometa osobu u koncentrisanju na zvuk koji zapravo postoji. Simptomi tinitusa se mogu javljati konstantno, ali češća je situacija da se nakon nekog vremena povuku a zatim ponovo vrate.
Vrste tinitusa
Postoje 2 vrste tinitusa
- Subjektivni tinitus – predstavlja zujanje koje jedino pacijent čuje. Ovo je najčešći tip zujanja u ušima. Uzrokuju ga problemi sa spoljašnjim, srednjim i unutrašnjim uhom. Takođe, povreda slušnog nerva ili dela mozga koji ima receptore za sluh mogu proizvesti stvaranje zujanja u ušima.
- Objektivni tinitus – predstavlja zujanje u ušima koje i lekar može čuti tokom fizikalnog pregleda. Ova retka vrsta brujanja u ušima se javlja usled problema sa krvnim sudovima, kao i usled povrede kostiju ili mišića srednjeg uha.
Zujanje u ušima uzrok
Veliki broj zdravstvenih problema mogu da stvore ili pogoršaju pojavu zujenja u ušima.
Najčešći uzrok zujanja u ušima jeste oštećenje ćelija unutrašnjeg uha – glavni uzrok nastanka jesu dlačice u unutrašnjem uhu koje se pomeraju u odnosu na izvor zvuka što stimuliše oslobađanje električnog signala koji dopire do mozga koji ovo trenje dlačica prepoznaje kao normalan zvuk.
Drugi česti uzroci zujanja u ušima jesu:
– gubitak sluha usled starosti – gubitak sluha najčešće nastaje nakon 60. godine života.
– stalna izloženost glasnim zvucima – u industriji, noćnom životu. Prenosivi muzički uređaji, kao što je mp3, može da ošteti sluh ukoliko se neprestano koristi. Zujanje u ušima koje nastaje nakon glasnog koncerta – jako brzo nestaje.
– blokada ušne školjke – ušni vosak često ume da prouzrokuje zujanje u ušima ukoliko se usled nehigijene nakuplja i ne uklanja adekvatno.
– propadanje slušnih koščica ( otoskleroza ) mogu, takođe, da prouzrokuju zujanje u ušima.
– Menierova bolest – zujanje u ušima može biti prvi simptom razvoja ove bolesti ( nastaje usled povećanog pritiska tečnosti u unuštranjem uhu )
– oštečenja temporo – mandibularnog zgloba
– povrede glave i vrata – usled povrede, može doći i do oštećenja unutrašnjeg uha, slušnog živca i moždane funkcije – ovo se sve može manifestovati zujanjem u ušima i brojnim drugim simptomima
– Akustični neurom – ovaj dobroćudni tumor se razvija na kranijalnom živcu koji ide od mozga do unutrašnnjeg uha i kontroliše sluh i ravnoteži. Drugačije se naziva i vestibularni švanom – kada postoji vestibularni švanom, uglavnom se zujanje javlja samo u jednom uhu
U retkim slučajevima, zujanje u ušima može biti poremećaj sledećih bolesti:
-ateroskleroza – usled starenja i nakupljanja holesterola, veliki krvni sudovi srednjeg i unutrašnjeg uha gube svoju elastičnost, zujanje u ušima zapravo predstavlja zvuk koji se čuo kada se lupanje srca pojačalo
– tumori glave i vrata – oštećuje sluh pritiskom na krvne sudove uha
– visok krvni pritisak – tinitus je izraženiji ukoliko je povezan sa visokim krvnim pritiskom, korišćenjem alkohola i cigara kao i usled prevelikog izlaganja stresnim situacijama.
– turbulentni tok krvi
– poremećaj kapilara
Zujanje u ušima – lekovi kao uzročnici
Veliki broj lekova mogu izazvati, a i pogoršati stvaranje zujanja u ušima. Sa povećanjem doze, raste i pogoršanje tinitusa.
Lekovi koji doprinose razvoju tinitusa jesu:
- antibiotici ( polimiksin B, eritromicin, vankomicin i neomicin )
- lekovi za lečenje raka ( mekloretamin, vinkristin )
- lekovi za izbacivanje mokraće ( diuretici ) – bumetanid, furosemid
- preparati kinina ( uglavnom se koriste za lečenje malarije )
- određeni antidepresivi
- aspirin u nenormalno velikoj dozi, koji se koristi duže od 12 dana
Zujanje u ušima – kada se javiti lekaru?
– ukoliko je zujanje u uhu nastalo naglo i ne prestaje
– ukoliko se zujanje javilo nakon traumatske povrede čoveka
– ukoliko je došlo do povrede glave i bilo kakvog zujanja u ušima
– ukoliko osoba radi u uslovima gde je izložen velikoj buci
– ako pored zujanja ima i vrtoglavice
Koje se posledice mogu javiti nakon zujanja u ušima?
- nesvestica
- problemi sa spavanjem
- problemi sa koncentracijom
- problemi sa pamćenjem
- depresija
- anksioznost
Zujanje u ušima – dijagnoza
Za konačnu dijagnozu tinitusa, potrebno je odraditi sledeće analize:
- ORL specijalistički pregled
- audiometrija
- timpanometrija
Ukoliko su potrebni dodatni dijagnostički testovi, onda se rade:
– ispitivanje slušnih evociranih potencijala
– merenje slušnih refleksa
– magnetna rezonanca
– magnetna angiografija
– dopler krvnih sudova
Zujanje u ušima u trudnoći
U trudnoći se pojava tinitusa može dogoditi, glavni uzrok tome jeste povišeni krvni pritisak u trudnoći koji remeti zdravlje i daje niz simptoma, jedan od njih jeste i tinitus. Ukoliko se pored tinitusa javljaju i drugi simptomi, potrebna je hitna lekarska intervencija.
Lečenje tinitusa
Preventivne mere lečenja obuhvataju smanjeno izlaganje buci, preobuka za poslove u kojima osoba nije izložena buci, redovna higijena ušnih školjki i ušnih puteva.
Od lekova, triciklični antidepresivi ( kao što su amitriptilin i nortriptilin ) mogu imati značajan uticaj na uklanjanje simptoma zujanja u ušima. Neželjena dejstva ovih lekova jesu suva usta, problemi sa varenjem i kardiovaskularni problemi.
Alprazolam takođe uklanja simptome zujanja u uhu, ali se izbegava zbog čestog javljanja nesvestice nakon konzumiranja.
Što se alternativne i prirodne medicine tiče, u lečenju tinitusa se savetuje akunpuntkura, hipnoza, korišćenje gingko bilboa kapsula, preparata cinka i kompleksa vitamina B.